Janković bo kandidaturo sporočil jutri
Slovenija | 10.10.2011, 16:51
V ljubljanski mestni hiši se je zbralo 26 javnosti znanih državljanov, ki podpirajo kandidaturo župana Zorana Jankovića za premiera. Podporniki so mu ob tej priložnosti predali poziv k kandidaturi z njihovimi podpisi. Pričakovati je bilo, da bo Janković uradno kandidaturo sporočil že danes, vendar se to ni zgodilo. Kot je povedal, bo to storil jutri ob 14. uri na Kongresnem trgu.
Partijska podpora
Podporo in poziv ljubljanskemu županu so izrazili znani obrazi iz javnosti in estradniki. Med njimi so tudi nekdanji vidni člani oziroma ostanek nekdanjega enopartijskega komunističnega režima, kot sta npr. nekdanji predsednik države Milan Kučan ter predsednik Zveze borcev Janez Stanovnik. Med estradniki Jankovića podpirajo, proti Cerkvi sovražno nastrojena pesnica in pisateljica Svetlana Makarovič, pevca Zoran Predin in Magnifico, ekonomist Jože Mencinger, pravnika Lojze Ude in France Bučar ter športnik Iztok Čop. Nekdanja ljubljanska županja Nuša Kerševan je Jankoviću povedala, da od njega pričakujejo, da bo predlagani izziv sprejel. Ta je dejal, da je to za njega velika čast in dodal, da bo odločitev sporočil jutri. Povedal je, da se sicer ne vidi v parlamentu še manj pa v koaliciji z Janezom Janšo.
Si Slovenija resnično zasluži takšno alternativo?
Poseben poziv je Jankoviću prebrala Svetlana Makarovič, ki ob koncu poziva ni mogla iz svoje kože norčevanja iz žrtev komunističnega režima po drugi svetovni vojni. "Dokler si še župan, imam tudi predlog za novo ime Titove ceste; damabranska," je izjavila. Podporo Jankoviču je med drugim prišla izkazati tudi poslanka SD-ja Renata Brunskole. Na vprašanje novinarjev, ali to pomeni, da bo izstopila iz stranke in se pridružila listi ljubljanskega župana, je odgovorila, da je izraz podpore že en korak v razmišljanju v to smer.
V javnosti se je o morebitni Jankovićevi kandidaturi dolgo ugibalo. Še posebej glasna pa so namigovanja postala prejšnji teden, ko je generalni sekretar SD-ja Uroš Jauševec na Facebooku zapisal: „Torej, kocka je padla, ljubljanski Jay-Z gre na volitve...uničit levico.“ Janković bo torej svoj morebitni usodni „Da“ sporočil jutri na Kongresnem trgu ob 14. uri. Glede na danes videno podporo in zapleti z nepoplačilom delavcev, ki so gradili stadion Stožice, pa se lahko državljani upravičeno sprašujemo, ali si Slovenija resnično zasluži takšno, tako imenovano, alternativo.
Bo predsednik ignoriral volivce?
Jankovićeva kandidatura, vkolikor se bo za njo odločil, pa bo vse prej kot lahka. Javnomnenjske ankete mu ne napovedujejo blestečih rezultatov. Povprečno se giblje nekje do 10 odstotkov. To pa bi bil po mnenju analitikov za Jankovića hud udarec, saj močno cilja na mesto premiera. Tu velja spomniti tudi na besede predsednika republike Danila Türka, ki je pred časom dejal, da bo dobro premislil, komu bo v naslednjem sklicu parlamenta podelil mandatarstvo, s čimer bi utegnil močno in tudi mimo volje volivcev poseči v rezultate volitev.
Jankovičevo kandidaturo lahko močno ogrozi Janković
Jankoviću bo kampanjo vsekakor močno otežil kar njegov lastni sin Jure Janković. V javnost so namreč prišli novi sumljivi podatki v zvezi z njegovim poslovanjem. Tako naj bi v švicarskih bankah odprl kar šest računov, ne da bi jih prijavil davčnemu uradu v Sloveniji. Poleg tega mediji poročajo, da naj bi Jure Janković 20. decembra lani z dvema kreditnima karticama porabil 44 tisoč evrov. Njegova redna mesečna plača znaša tisoč petnajst evrov. Janković naj bi najprej z Dinersovo kartico porabil preko 30 tisoč evrov, nato pa isti dan s kartico mastercard še 14 tisoč evrov. Znesek tako presega 40 njegovih plač. Iz bančnih izpiskov je razvidno tudi, da je isti dan na račun prejel 60 tisoč evrov, za katere pa ni jasno, kdo mu jih je nakazal. Njegove sumljive bančne izpiske medtem že preiskujejo pristojni organi.
Spomnimo tudi, da je sin ljubljanskega župana v preteklosti posloval s ciprskimi in liechtensteinskimi podjetji. Eno izmed njih ima v Ljubljani v lasti tudi parcele, ki so postale zazidljive prav v mandatu Zorana Jankovića. Njegov sin Jure je bil zato zaslišan pred parlamentarno komisijo, ki jo vodi Alenka Jeraj (SDS), kot tudi pred sodiščem, kjer je pod prisego zanikal lastništvo in da bi imel karkoli skupnega s podjetji na Cipru in Liechtensteinu. Parlamentarna komisija je Jankovića ovadila, saj naj bi ta, po besedah Jerajeve, pred sodiščem lažno pričal, zaradi česar so nastale neskladnosti v dokumentih. Komisija bo Jankovića še enkrat zaslišala, saj je pridobila nove dokumente z Davčne uprave, ki naj bi potrjevali, da je ta na sodišču lagal kljub prisegi.
Janša: Nekaterim se ne bi bilo treba tako ponižati
Nekaterim zelo uglednim ljudem se ne bi bilo treba tako ponižati, je podporo skupine prepoznavnih posameznikov iz slovenskega javnega življenja vstopu Zorana Jankovića v volilno tekmo komentiral predsednik SDS Janez Janša. Po njegovih besedah je "današnja procesija na magistratu" izraz nezavedanja težkega položaja, v katerem je Slovenija.
Kot je ob robu današnjega obiska poslanske skupine SDS v Kamniško-zasavski regiji v izjavi za medije dejal Janša, se pred bližajočimi parlamentarnimi volitvami žal velikanska energija usmerja predvsem v to, kako preprečiti, da bi bili ogroženi nekateri privilegiji. Po Janševih besedah dogajanje na tranzicijski levici spominja na vrenje pred volitvami leta 2004, katerega rezultat je bila ustanovitev Foruma 21.
Janša ni želel ugibati, kakšna bo odločitev ljubljanskega župana Jankovića glede njegovega morebitnega vstopa v volilno tekmo. Po Janševih besedah gre v tem primeru za vprašanja, ki so popolnoma nepomembna za prihodnost Slovenije. "Ta vprašanja so kvečjemu relevantna za povzročanje zmede v prostoru slovenske tranzicijske levice, kjer je tudi velika panika zaradi tega," je dodal.
Na novinarsko vprašanje, ali se je pripravljen soočiti z Jankovićem kot potencialno največjim tekmecem za volilno zmago, pa je Janša odgovoril, da je SDS pripravljena soočiti svoj volilni program s komerkoli. Po Janševih besedah so v SDS pripravljeni priznati dobre rešitve v kateremkoli programu: "Pripravljeni smo tudi sodelovati s vsakim, ki bo imel dobre rešitve za prihodnji razvoj."