Vremenski preobrat povzročal težave po Sloveniji
Slovenija | 07.10.2011, 20:50
Po t.i. indijanskem poletju so se petkove temperature v primerjavi z minulimi dnevi znižale za več kot 20 stopinj. Meja sneženja se je ponekod spustila tudi pod 700 metrov nadmorske višine, snežinke pa so opazili v Ljubljani ter na Koroškem in Notranjskem. Vremenski preobrat je po državi povzročil številne težave, a v noči na soboto bodo padavine ponehale.
Petkove temperature so se v primerjavi s temperaturami minulih dni znižale za več kot 20 stopinj, kar je po besedah dežurnega prognostika na Agenciji RS za okolje (Arso) Branka Gregorčiča povzročil prodor zračne mase od severa. Kot je pojasnil, je v gorah sicer zapadlo okoli četrt metra snega, ki pa bo še pred zimo skopnel. Čeprav so snežinke dosegle tudi nižine, pa v naslednjih dneh meteorologi pričakujejo suho vreme, nekaj megle po nižinah in sveža jutra. Predvsem v alpskih dolinah in na planotah Notranjske bo tudi pod nič stopinj, dnevne temperature pa bodo približno od 8 do 13 stopinj.
Zima se sicer za meteorologe začne s 1. decembrom, ker se zimsko tromesečje šteje od decembra do februarja, ko so v povprečju temperature najnižje. "Seveda se lahko zgodi, da se zima zares začne tudi že enkrat sredi ali pa v drugi polovici novembra, kaj dosti prej pa zelo redko, oktobra pa mislim, da še nikoli," je povedal Gregorčič.
Ponekod po državi so vremenske razmere že ovirale voznike. Po poročanju nekaterih medijev se je sneg že oprijemal vozišča na primorski avtocesti pri Logatcu. Iz Prometno-informacijskega centra pa so sporočili, da je zaradi snega cesta med Sodražico in Hribom zaprta. Zaradi sneženja je Arso tudi opozarjal na nevarnost lomljenja vej in drevja predvsem na Notranjskem in Kočevskem v krajih nad okoli 700 metrov nad morjem.
Gregorčič je sicer napovedal, da bo v prihodnjih dneh slabel tudi veter, zaradi katerega so tekom dneva beležili težave po celi Sloveniji. Močan veter je za sabo pustil precej podrtih dreves, v nekaj primerih so gasilci intervenirali tudi zaradi črpanja vode iz zalitih prostorov.
Močan veter je med drugim že dopoldne podprl smreko na Ptujski cesti v Pragerskem, ki so jo odstranili tamkajšnji prostovoljni gasilci. Med drugim pa so se s podrtim drevesom lokalni gasilci ukvarjali tudi v naselju Lovnik na cesti Poljčane - Podplat, Bukovici na Goriškem, okolici Tržica na glavni cesti proti Ljubelju ter na Bleiweisovi cesti v Kranju, navajajo v Centru za obveščanje RS.
Po zadnjih podatkih Prometno-informacijskega centra za državne ceste so zaradi burje na regionalni cesti med Ajdovščino in Podnanosom omejili promet za kamp prikolice, hladilnike in vozila s ponjavami do nosilnosti osmih ton.
Sicer je zaradi snega čez prelaze na Koroškem, Gorenjskem ter severnem Primorskem obvezna zimska oprema, čez prelaze Vršič in Jezersko ter Ljubelj na avstrijski strani pa so obvezne verige.
Zakon o pravilih cestnega prometa sicer določa, da morajo imeti motorna in priklopna vozila v cestnem prometu predpisano zimsko opremo v času med 15. novembrom in 15. marcem, vendar je obvezna oprema v zimskih razmerah potrebna tudi prej oziroma kasneje. Zimske razmere po zakonu namreč veljajo že, ko se sneg oprijema vozišča ali ko je vozišče zasneženo oziroma zaledenelo.
Opremljenost vozil bodo preverjali tudi policisti, so sporočili iz Generalne policijske uprave. Po njihovih navedbah se ob sneženju po potrebi uredi signalizacija in se preverja, ali jo vozniki upoštevajo.
Zimsko opremo za vozila s skupno maso do 3,5 tone sestavljajo štiri zimske pnevmatike z minimalno globino profila tri milimetre ali štiri letne pnevmatike z minimalno globino tri milimetre in snežne verige. Vozniku, ki nima ustrezne opreme, grozi denarna kazen v višini 120 evrov, če onemogoča promet, pa kazen znaša 400 evrov.
Slabo vreme z močnimi padavinami in nizkimi temperaturami je zajelo tudi sosednjo Hrvaško, ki pa je tam zahtevalo štiri življenja. V Bjelovarju je namreč ob udaru strele v poslopje doma za ostarele izbruhnil požar, pri čemer so umrli štirje ljudje, 14 pa jih je bilo poškodovanih.