Družinski referendum: Ustavni sodniki še niso odločili
Slovenija | 06.10.2011, 19:16
Ustavno sodišče odločitve o tem, ali je referendum o družinskem zakoniku dopusten ali ne, še ni sprejelo. Je pa državni zbor pozvalo k dodatnim pojasnilom.
Kot je povedal generalni tajnik Erik Kerševan, je "ustavno sodišče sprejelo sklep, da bo državni zbor pozvalo, naj se dodatno izjasni o navedbah, ki jih je prejelo od pobudnikov referenduma, to pomeni, da se tisto gradivo, ki je bilo predloženo ustavnemu sodišču s strani pobudnikov, pošlje v dodaten odgovor državnemu zboru."
O podrobnostih razprave Kerševan ni želel govoriti, zato je ta sklep za zdaj edino, kar lahko sporoči javnosti. Prav tako še ni mogel napovedati, kdaj bo sodišče odločitev o dopustnosti referenduma o družinskem zakoniku doseglo. "Ustavno sodišče si bo prizadevalo o zadevi odločiti v razumnem roku, ampak seveda na podlagi ustreznega obravnavanja vseh relevantnih argumentov," je dejal.
Ustavno sodišče mora odločiti, ali bi lahko z referendumom, neuveljavitvijo družinskega zakonika ali odložitvijo njegove uveljavitve nastale protiustavne posledice. Presojo so zahtevali poslanci SD-ja, LDS-a, Zaresa in DeSUS-a ter nepovezani poslanci. Če bo ustavno sodišče sklenilo, da je referendum dopusten, bo civilna iniciativa za družino in pravice otrok dan po objavi takšne odločbe v uradnem listu lahko nadaljevala z zbiranjem podpisov. "Argumentov za to, da dovoli referendum, ima več kot dovolj. V civilni iniciativi hkrati že prosimo ljudi, da ko bo ustavno sodišče dovolilo referendum, gremo na upravne enote, in v dveh, treh dneh zberemo še vse manjkajoče podpise," je za naš radio povedal vodja iniciative Aleš Primc.
Pod pobudo za družinski referendum se je že podpisalo več kot 25 tisoč ljudi, čeprav je bilo zbiranje po dveh dneh ustavljeno. Za razpis referenduma je potrebnih najmanj 40 tisoč podpisov.