Nataša LičenNataša Ličen
Andrej NovljanAndrej Novljan
Alen SalihovićAlen Salihović
Učenci osnovne šole Dobrepolje (foto: Vesna Sever)
Učenci osnovne šole Dobrepolje

Učitelji praznujejo

Slovenija | 05.10.2011, 16:03

Odločitev, da poslanstvo učiteljev obeležimo s posebnim dnem, je bila sprejeta na Mednarodni konferenci o izobraževanju leta 1993 v Ženevi. 5. oktober predstavlja priložnost za priznanje učiteljem za njihovo vlogo, ki jo imajo pri izobraževanju in razvoju vsake družbe. V Sloveniji se z vzgojo in izobraževanjem poklicno ukvarja dobrih 45 tisoč ljudi.

5. oktober na pobudo UNESCA namenjamo razmisleku o položaju učiteljev in njihovega poklica. Vsakdanji neposredni stik z otroki in mladostniki igra veliko vlogo pri razvoju njihove osebnosti in vpliva na njihov pogled na svet. Zato so učitelji tisti, ki lahko s svojim delom povečujejo razumevanje, širijo znanja in tako skrbijo za kakovostno izobraževanje; to namreč predstavlja ključno strateško točko za duhovni in materialni razvoj slovenske družbe. V Sloveniji se z vzgojo in izobraževanjem ukvarja 45.600 učiteljev, vzgojiteljev in drugih strokovnjakov za vzgojo in izobraževanje – to je 5,5 % delovno aktivnega prebivalstva.

Med pedagoškimi delavci je 80 % je žensk

Razmerje moški – ženska med učitelji se spreminja obratno sorazmerno z ravnijo izobraževanja. „V vrtcih so ženske, vzgojiteljice in pomočnice vzgojiteljic, zastopane z 98 %, med pedagoškim osebjem v osnovnih šolah je 88 % učiteljic, med pedagoškim osebjem v srednjih šolah je učiteljic 66 %, na višjih strokovnih šolah je med predavatelji 48 % predavateljic, na visokošolskih zavodih pa so ženske med visokošolskimi učitelji zastopane s 35 %,“ je o številkah povedala predsednica Sindikata vzgoje in izobraževanja (SVIZ) Jelka Velički. Delež žensk med pedagoškim kadrom se sicer iz leta v leto vztrajno povečuje. Največ sprememb v razmerju moški – ženska med učitelji opažamo v visokem in v srednjem šolstvu. V 80. letih je bilo med visokošolskimi učitelji le okrog 15 % žensk, danes pa jih je 35 %. Gledano v celoti pa ženske danes predstavljajo 80 odstotkov pedagoških delavcev.

V Sloveniji opravi učitelj na osnovnošolski ravni na leto povprečno 690 ur pouka, učitelj na srednješolski ravni pa 633 ur pouka. V državah članicah OECD pa je povprečno letno število ur poučevanja za učitelja na nižji stopnji osnovnošolskega izobraževanja 779 ur, za učitelja na višji stopnji osnovnošolskega izobraževanja 701 ura, za srednješolskega učitelja pa 656 ur. Enemu slovenskemu učitelju je povprečno dodeljenih od 12 do 20 udeležencev izobraževanja.

Učiteljice in učitelji za enakost spolov

Letošnje praznovanje sicer poteka pod geslom Učiteljice in učitelji za enakost spolov. Geslo ima trojni pomen: enakost in enakopravnost med učiteljicami in učitelji, omogočanje enakih možnosti izobraževanja tudi deklicam in prispevek učiteljev ter vloga izobraževanja pri preseganju stereotipov o spolu. Čeprav sta vzgojiteljski in učiteljski poklic pretežno v domeni žensk, neenakost med spoloma ostaja težava. In to kljub ukrepom za zagotavljanje enakosti ter vse zapisano v ustavah in številnih dokumentih posameznih držav, je zapisano na spletni strani SVIZ-a. Tajnik Sviza Branimir Štrukelj ob tem opozarja: „Kriza ne sme biti razlog za odpuščanja v šolstvu.“

Svetovni dan učiteljev v Sloveniji zaznamuje tudi podelitev nagrad na področju šolstva, letošnji slavnostni govorec na prireditvi pa bo predsednik Državnega zbora Ljubo Germič.

Katoliški pedagogi sodelujejo na Svetopisemskem maratonu

„Biti učitelj v pravem pomenu besede pomeni biti učenec. Poučevanje se začne takrat, ko se učitelji učite od učencev, se postavite na njihovo mesto in razumete, kaj razumejo in kako (Soeren Kierkegaard).“ To misel so danes zapisali na spletnih straneh Društva katoliških pedagoginj in pedagogov (DKPS). V društvu bodo dan učiteljev obeležili na prav poseben način – s sodelovanjem na Svetopisemskem maratonu. Članica upravnega odbora DKPS Magdalena Jarc ob temi letošnjega svetovnega dneva učiteljev meni, da je temelj vsega spoštovanje. „Spoštovanje moških, žensk, vernih in nevernih. Prav zato se mi zdi ta priložnost, da praznujemo in beremo Sveto pismo, sporočilna prav v tem, da je knjiga modrosti namenjena vernim in nevernim.“ Po njenem je skrajni čas, da katoliški pedagogi jasno sporočijo, da so zavezani etičnemu kodeksu in varovanju mladine. „Želimo, da se enakost izraža tudi tako, da lahko mi jasno in glasno povemo, kaj je predmet našega upanja. Če sem veren človek, se lahko tega iskreno veselim in to povem tudi svojim učencem.“ Upokojena učiteljica, gospa Magdalena Jarc, je poudarila tudi zavezanost učiteljev zavetniku Antonu Martinu Slomšku. „Kakršno je stanje v šoli sedaj, še posebej, če pomislim tudi na Cankarjevo priznanje, smo učitelji, posebno verni, še toliko bolj zavezani svojemu poslanstvu. Spoštovanje in občutek za sveto sta premalo prisotna. 10 Božjih zapovedi je srčika civilizacije. Kdo bo mlade to naučil? O tem smo predolgo molčali, ker smo morali molčati,“ je povedala Jarčeva. Slednja še meni, da bo treba Boga vrniti v šole, če bomo hoteli preživeti kot učitelji in kot narod.

Čestitke vsem učiteljem ob opravljanju tako pomembnega poslanstva. Veliko vztrajnosti, smelosti in samozaupanja vse dni v letu!

Slovenija
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje) Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje)

Z davkom na pse kaznujemo napačno publiko

V preteklih dneh je razburila napoved kmetijskega ministrstva, da naj bi z zakonom o zaščiti živali uvedli novo dajatev za lastnike psov. Včeraj so na ministrstvu pojasnili, da brez soglasja občin ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...