Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar

Parlament bo razpuščen 21. oktobra, na predčasne volitve 4. decembra

Slovenija | 28.09.2011, 20:27

Predsednik republike Danilo Türk bo parlament razpustil 21. oktobra. Nato bo razpisal predčasne parlamentarne volitve, ki bodo 4. decembra. Svojo odločitev je vezal na ustavo, ob čemer želi, da bi državni zbor v sedanjem sklicu zaključil svoje delo. Parlamentarne stranke so sicer ves čas zagovarjale težnjo po predčasnih volitvah.

Türk je pojasnil, da se je pred odločitvijo posvetoval s predsednikom državnega zbora Ljubom Germičem, predsedniki parlamentarnih strank in vodji poslanskih skupin ter vodilnimi strokovnjaki za ustavno pravo v Sloveniji.

"Pri odločitvi sem upošteval tudi potrebo, da državni zbor zaključi svoje delo v sedanjem sklicu in da se predčasne volitve izvedejo v primerno zgodnjem terminu," je dejal predsednik republike. Ob tem je pozval vse, ki delajo v državnem zboru, in vse, ki bodo pripravljali volitve, da svoje delo opravijo resno in odgovorno, "da se bomo državljanke in državljani 4. decembra dobro odločili".

Spomnimo, da v državni zbor do roka, ki se je iztekel v torek opolnoči, ni prispela nobena kandidatura za novega mandatarja. Tako je Türku ostala odprta pot, da razpusti parlament in razpiše predčasne volitve. A pravni strokovnjaki v minulih dneh niso bili enotni, ali to lahko stori takoj ali mora počakati 30 dni, kolikor bi sicer imeli poslanci na voljo, da v treh poskusih imenujejo novo vlado, če bi se tako odločili.

Ko predsednik republike razpusti parlament in razpiše predčasne volitve, mora biti nov državni zbor izvoljen najpozneje dva meseca po razpustu prejšnjega, predčasne volitve pa se lahko opravijo najprej v 40 dneh od dneva razpisa.

Odzivi političnih strank

Vodja poslanske skupine SD Dušan Kumer je zdaj, ko je znan datum volitev, prepričan, da se bodo stvari na političnem prizorišču umirile, saj bo "konec vseh ugibanj, špekulacij in podobnih političnih nečednosti". Kumer ocenjuje, da je do 4. decembra dovolj časa, da se stranke pripravijo na volitve in predstavijo svoje programe.

V SDS po besedah Zvonka Černača ocenjujejo, da je odločitev o razpustu parlamenta v teh razmerah edina mogoča, pa tudi pričakovana. Ob tem pojasnjuje, da je SDS že julija letos predstavila predlog svojega razvojnega programa in zaključila z evidentiranjem kandidatov za volitve, in ocenjuje, da je SDS v tem trenutku edina stranka v Sloveniji, ki se zaveda težkih izzivov, ki so pred Slovenijo v naslednjih letih.

Za predsednika Zares Gregorja Golobiča je odločitev Türka nekakšna sinteza pravnih presoj in časa, ki ga politične stranke potrebujejo za pripravo na volitve, DZ pa za izpeljavo oktobrske seje in dokončanje nekaterih postopkov. Napovedal je tudi, da bo Zares svoj program predstavil prihodnji teden.

V SLS bi bili po besedah predsednika stranke Radovana Žerjava bolj veseli, če predsednik republike z razpustom ne bi čakal do 21. oktobra, razumejo pa, "da je ustavo treba spoštovati". Žerjav je prepričan, da je razpust parlamenta prvi korak k temu, "da pridemo do nove vlade, ki bo imela zaupanje ljudi in bo lahko sprejela ključne ukrepe." Povedal je tudi, da imajo evidentiranih že 90 odstotkov kandidatov za volitve.

Nasprotno so kandidate za poslance v celoti že evidentirali v DeSUS. Po besedah predsednik stranke Karla Erjavca so namreč to, da bodo predčasne volitve, slutili že od začetka letošnjega leta. Türkovo odločitev pa Erjavec ocenjuje kot pravilno.

Edini, ki jih je datum predčasnih volitev nekoliko presenetil, so v SNS. Ob tem je predsednik stranke Zmago Jelinčič opozoril, da bo konstitutivna seja očitno ravno v obdobju božičnih in novoletnih praznikov, "kar pa je slabo". Sam je sicer pričakoval, da bodo volitve prej, okoli 20. novembra, kar bi bilo po njegovi oceni tudi smiselno. Na volitve pa so v stranki pripravljeni.

Za vodjo poslanske skupine LDS Boruta Sajovica je bila odločitev predsednika republike Danila Türka o razpisu predčasnih volitev pričakovana, hkrati pa dovolj hitra in odločna. Predsednica LDS Katarina Kresal pa ocenjuje, da datum ustreza pričakovanjem večine političnih strank in širše javnosti, hkrati pa omogoča, da vlado dobimo kmalu po novem letu.

Datum predčasnih volitev je bil pričakovan tudi za vodjo poslanske skupine nepovezanih poslancev Franca Žnidaršiča. Datum volitev bo po njegovih besedah omogočil mirno praznovanje državnega praznika, hkrati pa "dopušča še dva meseca časa za priprave na volitve".

Predsednik državnega zbora Ljubo Germič je v izjavi za medije pojasnil, da bo DZ vključno do 20. oktobra delal normalno in s polnimi pooblastili ter tako opravil še oktobrsko redno sejo, po razpustu pa bo opravljal le še najnujnejše zadeve. O tem, katere so najnujnejše zadeve, bo po njegovih besedah potreben dogovor z dvotretjinsko večino navzočih poslancev. Za zdaj po njegovih besedah tudi še ni natančnega dogovora o tem, kako bodo določili dnevni red oktobrske seje DZ oziroma ali bodo obravnavali samo zadeve, ki so tik pred zaključkom parlamentarnega postopka ali tudi tiste, ki so v začetni fazi.

DVK je pripravljena

Direktor Državne volilne komisije (DVK) Dušan Vučko je za STA pojasnil, da mora Türk v odloku o razpustu parlamenta in razpisu predčasnih volitev tudi določiti dan, s katerim začnejo teči roki za volilna opravila.

Politične stranke, skupine volivcev oziroma posamezniki, ki bi se želeli potegovati za sedeže v parlamentu, pa bodo lahko od dneva, ko bodo začeli teči roki za izvedbo volitev, začeli pridobivati podpise podpore volivk in volivcev, potrebne za vložitev kandidatnih list.

Prvič bodo veljale ženske kvote

Na tokratnih parlamentarnih volitvah bodo prvič v celoti veljale t. i. ženske kvote. To pomeni, da na kandidatni listi noben spol ne sme biti zastopan z manj kot 35 odstotki skupnega dejanskega števila kandidatov na listi. Pri tem sicer ni določeno, kako morajo biti kandidati po spolu razporejeni. Na volitvah pa bo prvič veljala nezdružljivost poslanske in županske funkcije.

Slovenija, Politika
Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...