75-letnica prihoda sester hčera Marije Pomočnice v Slovenijo
| 14.10.2011, 09:22
V župniji Ljubljana – Rakovnik bo jutri zahvalna slovesnost ob 75-letnici prihoda sester hčera Marije Pomočnice v Slovenijo. Ob 10. uri bo salezijanski inšpektor dr. Alojzij Slavko Snoj daroval sveto mašo, po kateri bo kulturni program.
V prostorih skupnosti hčera Marije Pomočnice na Gornjem trgu 21 v Ljubljani bo organiziran ogled spominske sobe pionirke prve skupnosti redovnic v Sloveniji s. Alojzije Domajnko. Ob tej priložnosti bo predstavljena tudi nova knjiga z življenjepisom soustanoviteljice hčera Marije Pomočnice sv. Marije Dominike Mazzarello z naslovom Koliko je ura? avtorice Karmen Jenič.
Zgodovina družbe hčera Marije Pomočnice v Sloveniji
Prve Slovenke so v redovno skupnost hčera Marije Pomočnice vstopile v Italiji in tam prejele redovno vzgojo ter izpovedale zaobljube, v Ljubljano pa so prišle leta 1936. Njihovo prvo poslanstvo je bilo delo v salezijanskih hišah: v zavodu na Rakovniku v Ljubljani in v vzgojnem domu na Selu pri Ljubljani. Leta 1938 so v Ljubljani odprle internat za dijakinje in študentke, otroški vrtec in oratorij z raznovrstnimi dejavnostmi. Redovnicam so se kmalu pridružila dekleta, ki so želela vstopiti v njihove vrste.
Družbeno-politično sistem je po koncu 2. svetovne vojne nenadoma zrušil dotedanje delo redovnic na Slovenskem. Odvzeli so jim edino hišo, ki so jo takrat imele v lasti in jih postavili na cesto. Na različnih krajih so si poiskale zaposlitev in med seboj ostale povezane. V Jugoslaviji so se leta 1959 hčere Marije Pomočnice znova zbrale v skupnost na Reki na Hrvaškem. Tej skupnosti so počasi sledile še druge. Po letu 1960 so se začele ponovno vključevati v župnijsko katehezo in liturgično animacijo po župnijah. Leta 1969 so prišle na Bled, kjer so začele z novo pastoralno dejavnostjo v obliki duhovnih vaj za dekleta. Število sester je počasi naraščalo.
S političnim preobratom po letu 1989 se je vzgojno-pastoralno delo sester razširilo tudi na druge dejavnosti, kot so poletni oratorij, otroški vrtec, internat in dejavnosti prostega časa. Leta 2006 so ustanovile zasebni zavod Dominika z namenom, da bi se v slovenskem prostoru v duhu krščanskega humanizma in don Boskovega preventivnega sistema med otroki, mladino in odraslimi širile človeške in krščanske vrednote ter kultura življenja. V letu 2010 je inšpektorija obsegala sedem skupnosti v Sloveniji in tri na Hrvaškem. Več sester živi in deluje v misijonih, nekatere pa tudi v Italiji. Prej omenjenim dejavnostim se je pridružilo delo s prostovoljci v organizaciji VIDES, animacija ZMP in formacija prve skupine salezijank sotrudnic.