
Tuberkulinski kožni test
V Zahodni Evropi vse več primerov tuberkuloze
| 16.09.2011, 10:56
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je v Zahodni Evropi zabeležila več primerov tipa tuberkuloze, ki se ne odziva na zdravila. Številka je zaskrbljujoča, zato morajo biti države na tem območju posebej pozorne na pojav bolezni med prebivalstvom, pripravljen je tudi akcijski načrt.
Regionalna direktorica WHO za Evropo Zsuzsanna Jakab opozarja, da je tuberkuloza "stara bolezen, ki ni nikoli izginila". Ker se zdaj razvija z vso močjo, je treba po njenem najti nova orožja za boj z njo. Ob tem je obljubila tehnično podporo vsem državam, ki bi se zavezale več milijard vrednemu akcijskemu načrtu WHO, katerega cilj je do leta 2015 rešiti več kot 200 tisoč življenj. Toliko bi jih namreč glede na ocene lahko vzela dva tipa tuberkuloze - MDR in in še bolj nevarna različica XDR. Ne odzivata se namreč na zdravila.
V Zahodni Evropi vsako leto zabeležijo več kot 80 tisoč novih primerov okužbe s tuberkulozo. S 3500 primeri na leto najhuje prizadeto mesto London. Skoraj 12 odstotkov obolelih trpi za tuberkulozo tipa MDR. Polovici od teh grozi smrt, saj za zdravljenje te bolezni ne obstajajo dovolj močna zdravila in jih tudi ni pričakovati pred letom 2013. Tuberkuloza tipa MDR in XDR se namreč ne odziva na standardna zdravila, zato je postopek zdravljenja veliko zahtevnejši in tudi dražji. S tem se povečuje grožnja, da se bo tuberkuloza veliko bolj razširila, predvsem na revnih območjih.
K porastu tuberkuloze v Evropi je med drugim prispevalo vse večje število priseljencev z območij, kjer je bolezen bolj razširjena, a WHO svari pred brezskrbnostjo med ostalimi prebivalci. Bolezen namreč lahko prizadene kogarkoli. WHO še dodaja, da se pri okuženih bolezen lahko spremeni v na zdravila odporno različico.