Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović
Kardinal Kurt Koch (foto: ARO)
Kardinal Kurt Koch

Kardinal Koch in nuncij Périsset pred papeževim obiskom Nemčije

Cerkev po svetu | 12.09.2011, 13:09

Obisk papeža Benedikta XVI. v Nemčiji je vse bližje. Švicarski kardinal Kurt Koch, ki je pri Svetem sedežu zadolžen za ekumenizem je dejal, da bo papežev obisk v Nemčiji z vidika ekumenskega dialoga prinesel veliko. Da je ekumenska plat papeževega obiska zelo pomembna pa poudarja tudi apostolski nuncij v Nemčiji nadškof Jean-Claude Périsset.

Kardinal Koch poudarja, da so pričakovanja papeževega obiska velika. Srečanje v Erfurtu ocenjujejo za pomembno, obenem pa z več strani opozarjajo, da od njega zahtevajo preveč. Tega mnenja je tudi kardinal Koch.

„Zanesljivo lahko pričakujemo, da bo papež dal znamenje spodbude in poglobitve. Ne smemo pa pričakovati, da bo tisto, kar je treba hkrati reševati, zdaj papež rešil enostransko. V izjavi o nauku o opravičenju iz Augsburga leta 1999 je na primer jasno povedano, katera vprašanja so še odprta. Ta vprašanja je treba pojasniti v ekumenskem dialogu. Ne bi bilo namreč čisto pošteno pričakovati od papeža, da bi prinesel enostransko rešitev,“ je poudaril kardinal.

Pri srečanju papeža s protestanti sta potrebna pogovor in molitev dodaja kardinal Koch. Pogovori z nemško evangeličansko cerkvijo bodo v erfurtskem avguštinskem samostanu, v katerem je živel reformator Martin Luter. „To je zelo velikega pomena, saj je Nemčija osrednja dežela reformacije. Tudi papež je Nemec in se zelo dobro spozna na ekumenski dialog. K njemu je veliko pripomogel. Zato bo zanesljivo katoliško Cerkev spomnil, da je pot ekumenizma neizogibna. Poti nazaj ni. Na prihodnjo pot moramo iti z zaupanjem,“ še pred papeževim obiskom Nemčije med 22. in 25. septembrom poudarja kardinal Koch.

Apostolski nuncij v Nemčiji nadškof Jean-Claude Périsset pa je v pogovoru za Radio Vatikan dejal: „Zame je ekumenska plat papeževega obiska v Nemčiji zelo pomembna, saj je Nemčija dežela reformacije. Luter je Nemec. In papež bo prav tako šel tja, kjer je Luter pred reformacijo deloval kot menih in duhovnik.“ Ob prebiranju papeževih knjig se lahko prepričamo, da zelo dobro pozna Lutrove knjige. „Da je takrat papež Lutra zavrgel in da Luter ni hotel imeti nobenega opravka z rimskim škofom; da gre danes rimski škof tja, je zanesljivo znamenje, ki je pomembno za celoten ekumenizem.“

Drugi poudarek, časovno gledano celo prvi, bo govor pred nemškim zveznim parlamentom, je prepričan nuncij Périsset. „Če na pročelju parlamenta beremo 'Nemškemu ljudstvu', to pomeni, da bo papež, ko bo govoril poslancem, govoril vsej Nemčiji, vsemu prebivalstvu. Kaj bo sporočil kot vrhovni predstojnik katoliške Cerkve? Ostal bo zvest svoji službi, se pravi, da bo govoril, kakšen pomen imajo verske vrednote za naše zemeljsko življenje. Današnja družba namreč potrebuje odprta okna do neba. Naša družba potrebuje upanje za prihodnost.“ Papež bo, tako meni nuncij, v svojem nagovoru govoril prav o vrednotah. „Vsak je potem svoboden, ali te napotke sprejme ali ne. Toda papež bo o tem govoril kot Petrov naslednik in glava katoliške Cerkve, ki opozarja na to, da te vrednote znova uveljavi za družbo in Cerkev.“

Cerkev po svetu
Shod upokojencev, ki sta ga pripravila ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije in Institut 1. oktober. (photo: Bor Slana/STA) Shod upokojencev, ki sta ga pripravila ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije in Institut 1. oktober. (photo: Bor Slana/STA)

20. decembra bodo ohromili promet

Pavle Rupar v imenu Glasa upokojencev in inštituta 1. oktober 20. decembra napoveduje shode v vseh večjih slovenskih mestih, vse dokler upokojencem ne bo izplačana božičnica v višini letnega ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...