Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar

V Anconi v Italiji začeli narodni evharistični kongres

Cerkev po svetu | 05.09.2011, 22:23

V Anconi se je v nedeljo začel italijanski narodni evharistični kongres z naslovom „Gospod, kam naj gremo? Evharistija za vsakodnevno življenje“. Kongres bo trajal do prihodnje nedelje, 11. septembra, ko bo v Ancono prispel tudi papež Benedikt XVI. Zbrane je ob začetku kongresa nagovoril kardinal Giovanni Battista Re, ki je dejal, da je „evharistija vir luči, moči in tolažbe“.

Italijanski narodni evharistični kongres, že 25. po vrsti, se je začel s sveto mašo, ki jo je daroval papeški odposlanec kardinal Giovanni Battista Re. Med pridigo je spregovoril o Kristusovi živi in osebni navzočnosti v evharistiji. „Postavitev evharistije lahko razumemo samo zato, ker nas je Kristus ljubil,“ je dejal kardinal in izpostavil središčno mesto evharističnega zakramenta v življenju in poslanstvu Cerkve. Evharistija je Bog z nami, Bog, ki se nam daje. Občestvo z njim pa je najdragocenejši dar, s katerim je bila Cerkev obogatena, in lahko pomeni odgovor na globoka hrepenenja človeškega srca, je povedal kardinal Re: „Evharistija ni neka stvar, ampak je živa oseba. Je sam Kristus, ki je postal naša duhovna hrana in sopotnik na poti našega življenja, kjer nam kaže smer in prinaša luč, moč, energijo ter tolažbo.“

Evharistični kongres je torej povabilo, da se odpremo Božji skrivnosti, izstopimo iz površinske drže in sprejmemo dar, ki nam ga Bog daje po Kristusu, živi evharistiji. Kristus se nam kot kruh daruje za našo lakoto, ki ni le lakota po hrani, ampak tudi lakota po resnici, ljubezni, svobodi, solidarnosti in pravičnosti, prav tako pa je tudi lakota Boga. Po kardinalovih besedah je evharistični kongres povabilo, da se približamo h Kristusu ter se od njega samega naučimo, kaj pomeni biti kristjan. „Je poziv vsem kristjanom, naj se ne bojijo pokazati lastno vero v Boga in z dvignjeno glavo pokazati znamenja vere ter se z odkritim obrazom postaviti pred kulturo, ki želi vsiliti življenjske oblike brez Boga,“ je dejal kardinal Re.

Po kardinalovih besedah je evharistični kongres tudi priložnost, da se v Kristusu najde moč za spremembo življenja in družbe. Srečanje z Gospodom v evharistiji namreč že od vedno spodbuja človeka k pričevanju in solidarnosti. „Tudi za današnjo družbo, zaznamovano z egoizmom, pretiranimi špekulacijami, napetostmi, nasprotji in nasiljem,“ je dejal kardinal, „evharistija pomeni ponovni poziv k odprtosti do drugega, k ljubezni, k odpuščanju. Je povabilo k solidarnosti in delu za revne, trpeče, majhne in emigrante. Evharistija je luč, da bi prepoznali Kristusovo obličje na obličju bratov in sester.“ Kardinal je nadaljeval, da prepoznati Kristusa v sveti hostiji pomeni, da ga znamo videti tudi v bratih in sestrah. Odpre nam srce, da stopimo naproti vsaki vrsti revščine. Evharistija je luč tudi pri prizadevanju za družbeno dobro in pri prispevku, ki ga kristjani morajo dati na družbenem in političnem področju. Slednje bolj kot kdajkoli prej potrebuje zamah s krili, ki jih bodo ponesla k resničnemu preobratu k poštenosti, morali, pravičnosti in solidarnosti, je še povedal kardinal Re.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...