Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar
Nemirna Libija (foto: Wikimedia Commons)
Nemirna Libija

Kako resne so humanitarne razmere v Libiji?

| 03.09.2011, 01:00

Iz Libije, ki jo še vedno pretresajo nemiri, je od februarja pobegnilo 860 tisoč ljudi. Javne službe, tudi bolnišnice, se soočajo s precejšnjim pomanjkanjem tako kadra kot sredstev, velik problem je tudi pitna voda. Združeni narodi ocenjujejo, da so humanitarne potrebe v državi najbolj pereče, zato želi generalni sekretar Ban Ki Mun tja čim prej poslati civilno misijo. Njen cilj bi bila predvsem človekoljubna dejavnost.

Mednarodna Karitas opozarja, da je Libija v dneh zrušenja režima Moamerja Gadafija sicer v težavah, a da o humanitarni krizi še ne moremo govoriti. Odposlanec Mednarodne Karitas za Afriko Christoph Klitsch Ott je za kölnski Domradio ocenil, da v Libiji kljub nemirom trenutno nikomur ne grozi smrt zaradi lakote. "Libija je bogata in načeloma dobro razvita država. Vojna je deloma ohromila infrastrukturo. Največja težava je oskrba z elektriko in vodo. Jasno je, da je zaradi slabih povezav omejena tudi zdravstvena oskrba v bolnišnicah. Pomoč od zunaj je težka, poti so pretrgane tudi znotraj države. Toda v njej bo, če ne bo zdrsnila v položaj, kakršen je v Iraku, mogoče relativno hitro znova vzpostaviti infrastrukturo in obvladovati položaj."

V katero smer bo šla Libija, je trenutno težko napovedati, meni Klitsch Ott. Kot dodaja, je vse odvisno od tega, ali se bodo tamkajšnja plemena združila v nekakšnem demokratičnem sistemu in po desetletja trajajoči diktaturi našla način, kako lahko zaživijo skupaj. "To bo zelo težko. Država lahko zdrsne v podoben položaj kot Irak, če se posamezne skupine prebivalstva ne bodo združile. A veliko analitikov meni, da obstajajo zelo dobre možnosti za vzpostavitev kolikor toliko moderne demokracije," je dejal.

Libija ima zaradi svojih nahajališč nafte dovolj denarja, da lahko začne in konča obnovo. Nemško Karitas medtem v zadnjih tednih skrbi predvsem za tuje delavce v nemirni državi, ki so skušali zbežati pred nasiljem. "Pomagali smo predvsem tistim, ki so se zatekli v Egipt in Tunizijo. Večina se je sicer že vrnila v domovino, rešitev smo našli za več kot 90 odstotkov beguncev. Videli pa bomo, kaj bo s tujimi delavci, ki so ostali v državi," je še povedal Klitsch Ott.

Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona) Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona)

Spremljajte dogajanje s Trga svetega Petra

Za zdaj je jasno, da so kardinali včeraj prvič volili in papež ni bil izvoljen. Preseneča, da so glasovnice zažgali razmeroma pozno. Glede na izkušnje minulih konklavov, lahko danes prvi dim iz te ...

Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak) Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak)

Umrl zadnji čedermac

V bolnišnici v Vidmu je včeraj umrl Božo Zuanella, župnik v Tarčmunu in Sovodnji. Čez mesec in pol bi praznoval šestdesetletnico duhovništva, decembra bi dopolnil 84 let. Bil je tudi zbiralec ...