Nataša LičenNataša Ličen
Andrej NovljanAndrej Novljan
Alen SalihovićAlen Salihović
Predsednik vlade Borut Pahor (foto: ARO)
Predsednik vlade Borut Pahor

Opolnoči se izteče rok za predlaganje novega mandatarja

Slovenija | 27.09.2011, 07:49

Opolnoči se bo iztekel sedemdnevni rok, v katerem lahko predsednik republike, poslanska skupina ali najmanj deset poslancev predlagajo novega mandatarja. V poslanskih skupinah so se takšni možnosti že odpovedali. Včeraj so se o tem pogovarjali tudi s predsednikom republike Danilom Türkom, ki pa dokončne odločitve še ni sporočil.

Potem ko je prejšnji torek padla vlada Boruta Pahorja, se danes izteče sedemdnevni rok, v katerem je možno predlagati mandatarja. Če se to ne bo zgodilo, utegne predsednik republike predčasne volitve, za katere se zavzemajo vse stranke, razpisati že v prihodnjih dneh. V tem primeru bi na volišča odšli že novembra.

Kdaj na volitve?

Pravniki si sicer niso enotni v stališču, ali mora Türk v vsakem primeru počakati, da poteče 30-dnevni rok od izglasovane nezaupnice, ali pa lahko svojo odločitev sporoči že prej. Svojo odločitev glede prihodnjih korakov v reševanju politične krize bo Türk predvidoma sporočil jutri.

Predsednik se je najprej pogovarjal s Pahorjem in Germičem

Türk se je o nastalem političnem položaju po padcu vlade že prejšnji teden pogovarjal s premierom Pahorjem, ki opravlja tekoče posle. Ta je sporočil, da možnosti ponovnega glasovanja o zaupnici ne bo izkoristil.

Predsednik republike se je v petek posvetoval tudi s predsednikom državnega zbora Ljubom Germičem, včeraj pa še s predstavniki parlamentarnih strank. Njihova že znana stališča se niso spremenila, vse stranke so naklonjene čim prejšnjim predčasnim volitvam.

DZ ima po ustavi na voljo tri poskuse, da izglasuje novega mandatarja - rok za predložitev nove kandidature v kasnejših poskusih je le tri dni. Če DZ v 30 dneh od izglasovane nezaupnice ne izvoli novega predsednika vlade oz. zaupnice ne potrdi tudi v drugem poskusu, predsednik republike razpusti državni zbor in razpiše predčasne volitve.

Po posvetih strank s Türkom predčasne volitve še vedno najbolj verjetne

Predsednik republike Danilo Türk se je pred dokončno odločitvijo o rešitvi političnega položaja po padcu vlade Boruta Pahorja posvetoval s predsedniki večine parlamentarnih strank in vodji poslanskih skupin. Vse stranke še vedno zagotavljajo, da novega mandatarja ne bodo predlagale in da se zavzemajo za čim prejšnje predčasne volitve.

Posveta s predsednikom republike so se udeležile vse parlamentarne stranke razen SDS, ki je predsedniku le pisno sporočila, naj ne zavlačuje z razpisom predčasnih volitev.

Vodja poslanske skupine SD Dušan Kumer je Türku na posvetu ponovil, da se SD zavzema za čim prejšnje predčasne volitve, do katerih je "avtocesta na široko odprta", in da ne bo podprla nobenega novega mandatarja. Predčasne volitve so glede na razmere in političen položaj najprimernejši izhod, meni Kumer in upa, da zavlačevanja postopka z razpisom volitev ne bo. Volitve bi lahko bile po mnenju SD 4. decembra ali prej.

V LDS ne iščejo novega mandatarja in ga tudi ne bodo predlagali, je pred srečanjem s predsednikom vnovič poudarila predsednica LDS Katarina Kresal in napovedala, da bodo Türku predlagali dogovor o datumu predčasnih volitev. Po srečanju pa je v izjavi novinarjem povedala, da so se s predsednikom med drugim pogovarjali o tem, kdaj naj bodo bodo volitve.

Zares je pripravljen na oba možna scenarija, zlasti pa na predčasne volitve, je po posvetu pri Türku povedal prvak stranke Gregor Golobič. Na drugi scenarij, imenovanje novega mandatarja, po njegovih besedah Zares nima vpliva, če bo do tega prišlo, pa bodo to možnost proučili. Golobič in vodja poslanske skupine Zares Franco Juri sta predsednika seznanila z opozorili stranke, da imamo v Sloveniji opravka ne le s politično krizo, temveč s krizo odločanja, kar bo v prihodnje velik problem. Na pravno dilemo, ali lahko predsednik republike razpiše predčasne volitve prej kot v 30 dneh, pa je treba imeti odgovor v tem tednu, ocenjuje Golobič.

Tudi po mnenju vodje nepovezanih poslancev Franca Žnidaršiča ni nobenega dvoma, da bomo imeli predčasne volitve do datuma, ki je ves čas na obzorju. Po Žnidaršičevih besedah sta s predsednikom govorila o trenutnih političnih razmerah, pogovor pa je tekel v pozitivnem vzdušju.

Prvak DeSUS Karl Erjavec in vodja poslancev stranke Joško Godec sta Türku povedala, da si v stranki želijo čim prejšnjih predčasnih volitev, ki bi lahko bile konec novembra ali v začetku decembra. Če bi Türk predlagal novega mandatarja, bi o predlogu razmislili, vendar Erjavec iz pogovora pri predsedniku "ni prepričan, da bo Türk kar koli predlagal". Prvak DeSUS je, kot pravi, razumel, da Türku nadaljevanje "politične agonije" ni v interesu in da so predčasne volitve legitimna možnost.

SLS je na srečanje s Türkom prišel s predlogom za predčasne volitve, ki so po njihovem mnenju trenutno edina rešitev za državo. "Ne smemo izgubljati časa za neke proceduralne zaplete. Vsak dan moramo izkoristiti za to, da čim prej pridemo do volitev, da Slovenija dobi kredibilno in zaupanja vredno vlado," je poudaril predsednik SLS Radovan Žerjav. Prav tako je povedal, da v SLS ne bi podprli nobenega morebitnega vmesnega koraka, kot bi bil denimo predlog za novega mandatarja.

Prvak SNS Zmago Jelinčič meni, da bodo predčasne volitve verjetno med 13. in 27. novembrom. Kot je novinarjem povedal po posvetu s predsednikom države, zaenkrat ni zagnanega kandidata za mandatarja, vendar "bomo videli, kaj bo jutri". Da bi mandatarja predlagalo 10 poslancev, Jelinčič ne pričakuje in zagotavlja, da ga SNS ne bo.

Poslanca narodnih manjšin Roberto Battelli in Laszlo Göncz sta po današnjem posvetu s Türkom izrazila podporo čim prejšnjim predčasnim volitvam. Morebitnega kandidata za mandatarja ne nameravata podpirati, poudarila pa sta tudi, da nista imela občutka, da bi se predsednik republike nagibal h kateri od možnosti.

V zadnjem času se je sicer v javnosti pojavilo več možnih imen za mandatarja. Kot zadnje se je pojavilo ime Gojka Staniča, ki se je ponudil poslanskima skupinama nepovezanih poslancev in Zares, da ga predlagata za mandatarja. Stanič za kandidaturo potrebuje 10 podpisov poslancev, po mnenju Zmaga Jelinčiča (SNS) pa je malo verjetno, da bi jih utegnil zbrati.

Slovenija, Politika
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje) Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje)

Z davkom na pse kaznujemo napačno publiko

V preteklih dneh je razburila napoved kmetijskega ministrstva, da naj bi z zakonom o zaščiti živali uvedli novo dajatev za lastnike psov. Včeraj so na ministrstvu pojasnili, da brez soglasja občin ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...