Pomladniki o nujnosti predčasnih volitev, reformah in sodelovanju v prihodnji koaliciji
Slovenija | 22.09.2011, 07:57
V sklopu socialnega tedna je bila v sredo na Svetovnem slovenskem kongresu v organizaciji Inštituta Jožeta Pučnika, Inštituta Janeza Evangelista Kreka ter politične akademije SLS okrogla mizo z naslovom Slovenija na razpotju - kako iz krize?
Gostje - predsednik odbora za razvoj v strokovnem svetu SDS Žiga Turk, predsednica NSi Ljudmila Novak in podpredsednica SLS Olga Franca - so prepričani, da je v tem trenutku najpomembnejše iskanje skupnih ciljev, ki naj bi pripeljali do reform v državi. Vsi trije so tudi prepričani, da so za rešitev trenutnega stanja potrebne čimprejšnje predčasne volitve.
Da so v NSi pripravljeni prevzeti odgovornost je že na dan padca vlade dejala predsednica Novakova in dodala, da vidi v prihodnje povezovanje sil na desnici. „Seveda se mi zdi pomembno, da pred volitvami vsaka stranka krepi svojo identiteto, da ne delamo istih napak, kot smo jih morda delali že v preteklosti. Če se sestavi vlada je potrebno poiskati skupne točke in izločiti tiste pri katerih ne moremo najti soglasja. V teh povezavah zagotovo vidim največjo možnost povezovanja pri sestavljanju vlade z SDS in SLS.“
Slovenija je na velikem razpotju je v nadaljevanju dejala podpredsednica SLS Franca, ki pa je povezovanje prepustila šele rezultatom, ki jih bodo prinesle prihodnje volitve. „O povezovanju pred tem, ko bomo imeli rezultate volitev na mizi v Slovenski ljudski stranki ne govorimo in o tem tudi ne bomo govorili. Seveda pa smo pripravljeni programsko iskati sorodne vezi in v skupnih ciljih iskati rešitve iz sedanjega stanja.“
Da pomladna stran od konca koalicije Slovenija ni vidno zboljšala svojega rezultata ampak se je le profilirala v neke stranke z jasno identiteto, pa je dejal Turk. „Za težke naloge, ki čakajo Slovenijo, je treba biti složen in verjetno se sloga začne na pomladni strani in treba se je potruditi, da izgradimo to slogo,“ je prepričan Turk, ki ob tem izpostavi levi trojček, ki je zmagal na volitvah 2008, čeprav je menil, da njihovo sodelovanje ni bilo iskreno, ampak piarovsko.
Sicer je Turk dejal, da je Slovenija z odhodom vlade Boruta Pahorja ponovno stopila v stik z realnostjo. „Nehali smo živeti v neki virtualni resničnosti, ki je bila samo privid. Najbolj normalno je, če ima neka vlada nikakršno podporo, nikakršni ugled v javnosti, da ta vlada odstopi ali pa da jo vsaj odpokličejo poslanci in to se je zgodilo.“
Turk še meni, da mora nova vlada takoj uvesti nekaj nujnih ukrepov, da vlije optimizem podjetništvu, banke pa mora motivirati, da bodo pripravljene kreditirati projekte z visoko dodano vrednostjo. Novakova pa je omenila, da bo v prihodnje potrebno večje sodelovanje med vlado, opozicijo in socialnimi partnerji, kar je po njenem mnenju ključ za uspešno vodenje države in uspešno okrevanje po posledicah svetovne ekonomske krize. Sicer pa so gostje še poudarili, da so za stabilizacijo gospodarskih razmer nujno potrebne reforme na vseh področjih. Prepričani so, da jih bo glede na zapuščino Pahorjeve vlade težko začeti, so pa po njihovih besedah neizogibne.