Freska bl. A. M. Slomška v cerkvi na Ponikvi
Slomškov dan na Ponikvi
Slovenija | 24.09.2011, 00:30
Društvo katoliških pedagogov Slovenije skupaj z župnijo Ponikva in Slovenskim katehetskim uradom že devetič zapored pripravlja Slomškov dan na Ponikvi. Zaznamovala ga bo slovesnost beatifikacije Drinskih mučenk.
Slomškov dan je praznik učiteljev, vzgojiteljev, katehetov in staršev. Vsako leto želi povezovati vse omenjene, približati blaženega Antona Martina Slomška Slovencem ter aktualizirati njegova dela in v njih prepoznati sporočila za današnji čas. Namen dneva je tudi sprejeti Slomškovo držo "da s tožbami ne bomo poboljšali sveta, ampak naj vsak v svojem stanu stori, kolikor premore, in hitro bo boljši svet".
Letošnji Slomškov dan se bo nekoliko razlikoval od prejšnjih. Danes bodo namreč za blažene razglašene Drinske mučenke, med njimi sta tudi dve naši rojakinji: s. Krizina Bojanc in s. Antonija Fabjan. Podobno kot so pred dobrim desetletjem s pričakovanjem spremljali beatifikacijo Antona Martina Slomška, bodo letos spremljali beatifikacijo dveh Slovenk, preprostih redovnic, ki sta darovali svoje življenje za Kristusa. S tem namenom bo tudi osrednja misel letošnjega Slomškovega dneva "Vzgoja in svetost".
Zaslužnim učiteljem in katehetom bodo letos sedmo leto zapored podelili Slomškova priznanja in naziv častni član Društva katoliških pedagogov Slovenije. Letošnji prejemniki priznanj so: Boris Kham, Stanislav Pirnat in dr. Ivan Rojnik. Naziv častni član bo prejel Marjan Žveglič.
O društvu katoliških pedagogov Slovenije
Društvo povezuje in med člane vabi vse, ki se kakor koli in na kateri koli stopnji ukvarjajo z vzgojo in izobraževanjem, ali pa jih vzgojno in izobraževalno delo posebej zanima. Organizirano delujejo od leta 1988. Njihova dejavnost je raznolika in razvejana ter zajema: strokovna predavanja, delavnice in seminarje, izdajanje revije Vzgoja, za člane društva so pripravili in izdali Etični kodeks, izvajajo prostovoljno delo Človek za druge, povezujejo se s kolegi po Evropi in so člani mednarodnega združenja učiteljev SIESC, do zdaj so dvakrat organizirali mednarodno konferenco za učitelje in vzgojitelje, pripravili in izdali so več zbornikov, v sodelovanju z Inštitutom Franca Pedička in Inštitutom Antona Trstenjaka so pripravili posvet o življenju in delu dr. Franca Pedička ter posvet Razvijanje etične kulture v šolstvu, med seboj pa se povezujejo na dnevu prijateljstva, na strokovnih ekskurzijah v zamejstvu ter na Slomškovem dnevu.
V društvo je včlanjenih več kot 470 članov. Po Sloveniji delujejo v obliki območnih skupnosti v Ljubljani, Mozirju, Celju, Mariboru, Ljutomeru, Novem mestu, Zahodni Dolenjski, Tolminu in Kranju.