Podpora vladi je bila v zadnjih mesecih zelo nizka; Junijska anketa FUDŠ
Politične stranke o nezaupnici vladi
Slovenija | 20.09.2011, 19:27
Politične stranke se glede na izglasovano nezaupnico vladi Boruta Pahorja povečini zavzemajo za predčasne volitve. Kljub temu pa je slišati tudi očitke o zakulisnem iskanju novega mandatarja.
Janša: Nezaupnica pomemben korak k iskanju rešitev za razvoj Slovenije
Nezaupnica vladi je pomemben korak k iskanju rešitev za prihodnji razvoj države, ki pa mora biti drugačen, kot je bil v zadnjih treh letih, je v izjavi za medije po neizglasovani zaupnici vladi Boruta Pahorja dejal predsednik SDS Janez Janša. Po njegovem o nezaupnici več ne gre izgubljati besed, saj je treba vso pozornost preusmeriti v prihodnost.
Pri tem Janša računa na verodostojnost poslancev SD, ki so v razpravi o zaupnici izjavljali, da v primeru izglasovane nezaupnice ni druge alternative kot predčasne volitve. "Če se bodo besed držali, potem smo na hitri poti k predčasnim volitvam in s tem možnosti iskanja rešitev," je dejal. Napovedal je, da bo SDS od zdaj naprej vse sile usmerila v združevanje moči za čim boljšo "afirmacijo programov za čim hitrejšo rast in delovna mesta: To je srčika tega, kar Slovenija v prihodnje potrebuje". Pri tem pa upa, da bo prevladala neka zrelost in da "se bodo vsi, ki gredo na volitve, zavedali resnosti položaja in da bo razprava vsebinska". Ob tem napoveduje, da bo skušala SDS do volitev "združiti toliko sil razuma in demokracije", da bodo možne tudi ustavne spremembe, ki "so po našem prepričanju potrebne". Glede iskanja morebitnega novega mandatarja predsednik SDS meni, da nekaj takšnih poskusov verjetno bo, vprašanje pa je, do katere formalne stopnje bodo prišli. "Tudi če bodo vloženi v DZ, nimajo nobene možnosti za uspeh, v kolikor bodo poslanci SD ostali pri izjavah, ki so jih dali danes. Za zdaj pa nimam razloga, da tem besedam ne bi verjel," je dejal. Možnost za to, da bi v DZ na predčasnih volitvah uspelo priti kateri od civilnih iniciativ, po Janševi oceni obstaja, se "pa do zdaj v Sloveniji še ni zgodilo, da bi kar vzniknila neka pobuda in bila večinska". Zato večjih presenečenj ne pričakuje.
NSi: Slovenija danes potrebuje močno vlado, s trdno večino v državnem zboru
Nova Slovenija pozdravlja odločitev poslancev državnega zbora, ki danes niso izglasovali zaupnice vladi Boruta Pahorja. Tako je Slovenija korak bliže predčasnim volitvam, ki so najboljša rešitev za izhod Slovenije iz vsestranske krize, menijo v NSi.
V Novi Sloveniji so prepričani, da so v demokratičnem sistemu edina pot iz politične krize predčasne volitve, ki so tudi najbolj učinkovito zdravilo za nakopičene probleme. „Zato so neresni predlogi o imenovanju novega predsednika vlade. Državljani imajo dovolj sprenevedanja, zavajanja ter političnih igric. Zato od predsednika Republike Slovenije pričakujemo, da obstoječemu državnemu zboru ne bo predlagal kandidata za novega predsednika vlade, enako velja za poslance državnega zbora,“ so zapisali v NSi in dodali, da Slovenija danes potrebuje močno vlado, s trdno večino v državnem zboru, ki bo sposobna izpeljati ključne reforme in bo dvignila Slovenijo. „Slovenija potrebuje vlado, ki ji bodo državljani zaupali. Stranke desne sredine so že dokazale, da je Slovenijo možno voditi po poti navzgor. NSi je pripravljena prevzeti takšno odgovornost.“
SLS: Sloveniji z današnjim dnem priložnost za nov zagon
Slovenija z današnjim dnem vsekakor dobiva novo priložnost za nov zagon, je po izglasovani nezaupnici vladi Boruta Pahorja dejal predsednik SLS Radovan Žerjav. Kot pravi, sam v tem ne vidi nobene drame, ampak predvsem "veliko optimizma za to, da bomo z novimi ukrepi, z novimi spremembami prišli do tistega, kar ta Slovenija vsekakor potrebuje".
Žerjav upa, da bo pri tem čim manj zapletov. SLS je po njegovih besedah na vse to pripravljena - "pripravljena na ukrepe, pripravljena na spremembe, ki zagotovo ne bodo enostavne". "Upam, da kaj dosti zapletov na poti k predčasnim volitvam ne bo," je odgovoril na vprašanje, kaj sledi v prihodnje. Na vprašanje, ali se bo dan po izglasovani nezaupnici začela predvolilna kampanja, pa je Žerjav odvrnil, da se je kampanja začela že pred nekaj meseci in da se SLS na predčasne volitve pripravlja že od junijskih referendumov dalje. Za ministrske kandidate in s tem zaupnico vladi je danes glasovalo 36 poslancev, 51 jih je bilo proti. Kot je še dejal Žerjav, je pričakoval malo manjšo razliko, nezaupnico pa zagotovo.
Anderlič: LDS pripravljena na različne rešitve
LDS je pripravljena tako na predčasne volitve kot na druge možne rešitve, je po neizglasovani zaupnici vladi Boruta Pahorja za STA dejal poslanec LDS Anton Anderlič. "Je pa res, da je mandat še vedno tukaj in da smo ga odgovorni opravljati do konca oz. dokler ne pride do dogovora o volitvah," je dodal.
Na vprašanje, ali je LDS razmišljala o možnosti, da bi predlagala novega mandatarja, je Anderlič odgovoril nikalno. Ob tem je zatrdil, da pa nameravajo v tej luči sodelovati pri vseh konstruktivnih rešitvah. Poslanec je izpostavil še, da imajo vse stranke, ki želijo kakorkoli sodelovati pri reševanju nastale situacije, zdaj mesec dni časa, da se odločijo, kaj bodo storile. "Tudi nas čaka premislek in to je v tem trenutku tudi vse," je še povedal.
Vlačič: Stranke so se odločile za predčasne volitve
Stranke so se danes po besedah podpredsednika SD Patricka Vlačiča odločile za predčasne volitve, v tej sestavi sil pa se mu to ne zdi slabo. Očitno je za te težke čase potrebna vlada, ki uživa podporo ljudi, je po neizglasovani zaupnici vladi Boruta Pahorja za STA dejal Vlačič. Izid ga ni presenetil.
Po besedah Vlačiča bo vsaka prihodnja vlada, ki bo ljudem obljubljala, da bo "vse super in lepo in da ne bo delala ukrepov, ki smo jih mi", volivcem govorila neresnične stvari in jim "ne bo nalila čistega vina". SD po Vlačičevih besedah novega mandatarja ne bo predlagala. Na vprašanje, ali se mu zdi, da je koalicija v tem mandatu premalo sodelovala z opozicijo, pa odgovarja, da mora biti za to iskrenost na obeh straneh. "Že pri prvih glasovanjih smo imeli s tem težave, pri Natu in proračunskem presežku. Že takrat se je to temeljno zaupanje skrhalo," je dejal Vlačič.
Vodja poslanske skupine SD Dušan Kumer je zatrdil, da po neizglasovani zaupnici ta vlada odhaja in poslanska skupina SD ne bo podprla nobenega mandatarja. Kot je dejal, si želi, da bi na novo premešali karte, ker verjame, "da rezultat na volitvah ne bo takšen, kot nekateri pričakujejo". Kumer je poudaril, da se zavzemajo za čimprejšnje predčasne volitve. Ob tem pa je pojasnil, da rezultat ne bo, kot ga nekateri pričakujejo, saj za "avtoritarneže v tem slovenskem političnem prostoru ni mesta, da bi dobili neko absolutno večino na volitvah". Predvolilni boj se je začel že lani poleti, je Kumer odgovoril na vprašanje, ali se dan po neizglasovani zaupnici začenja predvolilni boj. Po njegovih besedah se je intenzivno govorilo o predčasnih volitvah, o nesposobnosti te vlade, tako da predvolilni boj "traja že celo leto in bo še ta dva, tri mesece". Kot možen datum za predčasne volitve Kumer vidi 4. december.
Juri: Poslanci so se odločili za držo, ki ne bo sporna pred javnostjo
Neizglasovanje zaupnice vladi Boruta Pahorja je bilo po ocenah vodje poslanske skupine Zares Franca Jurija pričakovano, mogoče le ne s takšno večino. Očitno so se vsi poslanci, ki so se obotavljali, vendarle odločili za držo, ki ne bo sporna pred javnostjo, je po glasovanju o zaupnici dejal Juri, ki meni, da je prav, da se je to zgodilo.
Zares je že davno napovedal svoj glas, "nekoliko lažje pa jim je ugotoviti, da izid glasovanja ni bil odvisen le od Zares in niso bili pri tem odločilni". Očitno podpore tej vladi v parlamentu ni in je prav, da se je to zgodilo. Juri je zatrdil, da Zares novega mandatarja ne išče in vse ostaja v rokah SD in predsednika republike Danila Türka. Pogoji so za predčasne volitve, meni Juri, kateri koli drugačen scenarij je po njegovem mnenju zelo neverjeten. Čeprav nič ni nemogoče, dodaja. Ob tem ocenjuje, da je vladi kredibilnost zbilo pomanjkanje potrebnega zaupanja javnosti, pri čemer navaja rezultate referendumov. Po Jurijevih besedah bi bilo korektno razumeti sporočilo javnosti, ko so zakoni na referendumih padli.
Kresalova: LDS novega mandatarja ne bo iskala, padec zaupnice pričakovan
Glede na to, da sta v koaliciji ostali le še dve stranki, je bil rezultat glasovanja o zaupnici vladi Boruta Pahorja po oceni predsednice LDS Katarine Kresal pričakovan. Kresalova je zagotovila, da bo LDS še naprej igrala konstruktivno vlogo, po njenih besedah pa aktivne vloge pri iskanju novega mandatarja ne nameravajo imeti.
V LDS so se po besedah Kresalove sicer zavzemali za to, da bi do odločitve o predčasnih volitvah prišli soglasno in bi v tem vmesnem času imeli vlado, ki bi imela polna pooblastila, saj sedanji časi to zahtevajo. "Toda večina v parlamentu je odločila drugače. Kakšne posledice bo imela ta odločitev, pa bomo še videli v prihodnjih dneh," je v izjavi novinarjem v DZ dejala Kresalova. LDS bo po njenih besedah igrala konstruktivno vlogo še naprej in poskušala sprejemati odločitve, "ki bodo kar se da dobre za državo". Ob tem zagotavlja, da LDS ne namerava imeti aktivne vloge pri iskanju novega mandatarja, če jih bo kdo povabil k pogovoru, pa bodo aktivni, kot vedno doslej.