Mandat predčasno končuje deveta slovenska vlada
Slovenija | 20.09.2011, 18:45
Vlada premiera Boruta Pahorja, ki je zaradi neizglasovane zaupnice predčasno končala mandat, je deveta vlada v zgodovini samostojne Slovenije. Pred Pahorjevo je od prvih večstrankarskih volitev Slovenijo vodilo osem koalicijskih vlad. Od teh sta dve vodenje države naslednikom predale po izglasovani nezaupnici v državnem zboru, vse ostale pa po volitvah.
1991
Prvo vlado v zgodovini samostojne Slovenije je vodil Lojze Peterle, sestavljale pa so jo večinoma stranke, združene v koaliciji Demos. Do spremembe zakonodaje v letu 1991 je vlada sprva delovala kot izvršni svet skupščine RS, ministri pa so bili republiški sekretarji. Decembra 1991 je koalicija Demos, ki je sicer zmagala na prvih demokratičnih volitvah leta 1990, razpadla, z njo pa tudi Peterletova vlada. Njegovo premiersko obdobje se je končalo s konstruktivno nezaupnico.
1992
Nova vlada je bila v parlamentu izvoljena maja 1992, vodil jo je Janez Drnovšek, sestavljale pa so jo stranke LDS, SDS, ZLSD, Zeleni Slovenije, Demokratska stranka Slovenije in Socialistična stranka Slovenije.
1993
Decembra istega leta so potekale državnozborske volitve, na katerih je zmagala LDS. Predsednik tretje vlade pa je januarja 1993 spet postal Janez Drnovšek, ki je vlado sestavil skupaj s SKD, ZLSD in SDSS. Slednja je leta 1994 zaradi zamenjave obrambnega ministra Janeza Janše izstopila iz koalicije, leta 1996 pa je to storila še ZLSD.
1996
Tudi po parlamentarnih volitvah novembra 1996 je vlado sestavil Drnovšek, potem ko je njegova stranka LDS na volitvah znova zmagala. Po neuspelem poskusu, da bi jo sestavil z ZLSD, SNS in DeSUS, jo je februarja 1997 sestavil s SLS in enim ministrom DeSUS. Vlada je dobila le 46 glasov podpore, pretehtal pa je glas poslanca SKD Cirila Pucka. Aprila leta 2000 je nato parlament izglasoval nezaupnico Drnovškovi vladi, potem ko jo je zapustila koalicijska SLS.
2000
Junija je DZ v tretjem poskusu imenoval novo desnosredinsko vlado premiera Andreja Bajuka, k njeni izvolitvi pa sta pripomogli poslanki Polonca Dobrajc (SNS) in Eda Okretič Salmič (DeSUS). Bajukovo vlado sta sestavljali SDS in SLS+SKD, obstala pa je do parlamentarnih volitev sredi oktobra.
2000
Na teh volitvah je znova slavila LDS, tako da je šesto vlado znova sestavil Janez Drnovšek, koalicijo pa so sestavljale stranke LDS, ZLSD, SLS in DeSUS.
2002
Ker je bil Drnovšek decembra 2002 izvoljen na predsedniških volitvah, se je umaknil s položaja premiera. DZ je nato za novega premiera imenoval Antona Ropa, ki je sestavil sedmo slovensko vlado v isti sestavi: LDS, ZLSD, SLS in DeSUS. Aprila 2004 je sicer Rop prekinil koalicijsko pogodbo s SLS, saj je ta podprla interpelacijo proti notranjemu ministru Radu Bohincu.
2004
Na parlamentarnih volitvah oktobra 2004 pa je slavila SDS, tako da je osmo slovensko vlado sestavil Janez Janša, koalicijo pa so sestavljale SDS, NSi, SLS in DeSUS.
2008
Pahor je deveto slovensko vlado sestavil z ministri SD, LDS, Zares in DeSUS, a sta slednji dve stranki iz koalicije predčasno izstopili, tako da sta vladajočo koalicijo od konca junija letos sestavljali le še SD in LDS s skupaj 33 poslanci v DZ.