Udeleženci zbora
Zbor kristjanov na Otočcu povabil k prebujanju volivcev
Slovenija | 17.09.2011, 13:14
Na Otočcu je na pobudo civilne iniciative Prebudimo Slovenijo potekal Zbor kristjanov. Udeležilo se ga je več kot 500 ljudi. Najprej so prisluhnili predavanjema Justina Stanovnika in Žige Turka, ki sta predstavila pogled na trenutne razmere pri nas ter razmišljala, kako iti kot narod naprej. Za njima se je zvrstilo še devet govornikov s krajšimi prispevki, ki so zajemali področja prava, zgodovine, družine, šolstva, mladih in Evropske unije.
Pobudnik civilne iniciative Prebudimo Slovenijo Jože Strgar je uvodoma poudaril, da je namen srečanja utrjevanje državljanske zavesti in dolžnosti. Slovenijo po besedah nekdanjega ljubljanskega župana pesti prenovljena totalitarnost. "Tega procese in takega stanja, ki nas kot narod in državo onesposablja za sobivanje v družbi civiliziranih, ne moremo več opazovati. Zato smo danes tukaj, da si opomoremo in da se od prevelike odmaknjenosti spet povrnemo na javni oder ter v večji meri soodločamo o naši domovini," je dejal.
Poslanstvo kristjanov je tudi v družbi
Mnogo kristjanov je uspelo v svetu narediti velika dejanja, ker so moč črpali iz evangelija, je medtem v pozdravnem nagovoru dejala predsednica Nove Slovenije Ljudmila Novak. "Menim, da je v Sloveniji znova napočil čas, ko moramo kristjani pokazati, da smo družbeno odgovorni. Toliko bolj, ker črpamo moč za nesebična dejanja iz evangelija, iz desetih božjih zapovedi. Vesela sem, da so pobudniki današnjega srečanja organizirali Zbor kristjanov z namenom, da se znova zavemo, da smo družbi potrebni, da je naše poslanstvo kristjanov tudi v družbi, ne samo v družini in cerkvi. Vedno pravim, da je bil Kristus največji politik, saj nas je učil, kako moramo medsebojno živeti in kako moramo ravnati, da bomo odgovorni do sebe in svojega bližnjega. Politika je prav to: misel in delo za skupno dobro," je poudarila.
V laži in zločinu ne moremo živeti
Slovenija kje si, kaj se je s teboj zgodilo, se je v svojem predavanju vprašal profesor Justin Stanovnik. Prepričan je, da se je glede na stanje, v katerem se je znašla naša država, treba vrniti v območje naravnega. Le to bo po njegovih besedah omogočilo velikopotezen politični načrt, h kateremu bi morale pristopiti vse demokratične sile, ki bi sprejele novo ustavo in na njeni osnovi mirovno pogodbo po državljanski vojni. "Volitve s plebiscitnim značajem bodo omogočile ustavno podlago za drugo republiko. Promotorji prve republike leta 1990 so zanašajoč se na tradicionalne parametre človekove narave verjeli, da se boljševiki po tolikih zločinih preprosto ne bodo upali več na forum." Stanovnik je spomnil tudi na grozote komunističnega režima in poudaril, da je bilo vsako vprašanje pri komunistih zgolj tehnično, torej kako opraviti določeno zadevo, in da so komunisti ljudje, s katerimi ni mogoče postavljati države. "Partija želi oblast zaradi nje same, zanima jo samo oblast, ne bogastvo, ne razkošje, zgolj čista oblast." Stanovnik je vsem zbranim tudi položil na srce, da v laži in zločinu v Sloveniji ne bo več mogoče živeti. "Laž in zločin ne potrebujeta večnosti, da ubijeta posameznika ali narod. Živimo v deželi, kjer imata veliko besedo laž in zločin. Najdete ju na ulicah, po trgih, v pisarnah, v vodilnih državnih ustanovah…,“ meni in dodaja, da smo "slovenski katoličani posebej odgovorni za zgodovino, mi smo aristokrati zgodovine."
Potrebujemo korenite spremembe
Nekdanji minister Žiga Turk je spregovoril o vzponu krščanske tradicije v zadnjih 500 letih, ki je botrovala k uspešnemu razvoju na vseh področjih. "Krščanstvo je bilo tisto, ki je konkurenco v gospodarstvu in v politiki zasejalo s tem, da je bilo v samem izvoru ločeno od države. Krščanstvo je z naukom, da se moramo truditi z razumom odkrivati Boga in božje, odprlo vrata, da smo z razumom začeli odkrivati tudi naravo." Turk meni, da je Slovenija zavozila tranzicijo, na mandat Pahorjeve vlade pa bomo po njegovem z vidika gospodarskega napredka in dograjevanja države v smeri evropske normalnosti gledali kot na izgubljena štiri leta. "Zamujamo z reformami, nazadujemo na lestvicah konkurenčnosti, postajamo še bolj nezanimivi za tuja vlaganja, naša podjetja pa vse težje konkurirajo tujim tekmecem. Slovenska država živi prek meja svojih zmožnosti, 20 centov za vsak proračunski evro si sposodimo. Ta denar bodo vračali naši otroci ali pa bomo bankrotirali, tako kot bo, slej ko prej, Grčija," ocenjuje Turk. Edino upanje za Slovenijo so po njegovih besedah korenite spremembe. "Tako vlado morajo izvoliti ljudje, volivci, ki razumejo, zakaj so glasovali. Do take vlade bomo prišli le, če bomo politični dialog dvignili iz blata aferaštva in populizma, v katerem je. Tudi kristjani moramo postati bolj samozavestni in bolj zahtevni kupci na političnem trgu. Postati moramo zahtevnejši tudi do naših."
Da moramo kristjani postati bolj odgovorni, je poudaril tudi nekdanji pravosodni minister Lovro Šturm. Duhovnik Janez Gril pa je opozoril na veliko brezbrižnost, ki je problem tudi med kristjani. Zbrane so nagovorili še Mojca Kucler Dolinar, Aleš Primc, Lojze Peterle, Anton Meden, Matej Cepin, Lenart Rihar in Marko Terseglav.