Juhant o predčasnih volitvah in aferi Patria
Slovenija | 16.09.2011, 19:13
„Po javnomnenjskih raziskavah vlada nima podpore, s tem tudi ne vladajoče stranke, kar pomeni, če gremo na volitve v prihodnosti ti poslanci, stranke in opcija ne bodo dobili ustrezne podpore in zato se krčevito držijo oblasti,“ je za oddajo Spoznanje več, predsodek manj na Radiu Ognjišče aktualne razmere komentiral profesor dr. Janez Juhant.
„Politično stanje v Sloveniji je zelo zaskrbljujoče, predvsem zaradi tega, ker novi ministri glede na to, kar vse se je zgodilo v dosedanji vladi, kažejo, da ta vlada dela samo za svoje preživetje,“ opozarja profesor Juhant in dodaja, da bi morala vlada delati za preživetje naroda. „To se pravi, ukvarjati bi se morala z zadevami, ki zadevajo državljane, služiti ljudstvu,“ poudarja Juhant. „Vse vlade se ukvarjajo s stiskami državljanov, pri nas pa se v zadnjih časih stopnjuje, da se vlada ukvarja sama s seboj. Imenovanje novih ministrov ni mogoče razumeti drugače kot da želi vlada ostati za vsako ceno. To je samo še dodaten udarec Sloveniji in slovenski demokraciji in seveda dolgoročno bodo posledice gotovo toliko večje in hujše,“ je dejal Juhant.
Pahorjevo „krmarjenje v oblakih“ je po besedah Juhanta neučinkovito in vlada „ni več sposobna delovati.“ „Večinske podpore nima, očitno pa ima neko drugo podporo, ker se vedno znova rekonstruira in to je zgolj obnavljanje dosedanjih oblastnikov.“ je jasen Juhant, ki vidi rešitev nastalega stanja v predčasnih volitvah za katere je tudi zakonska možnost.
Za oddajo Spoznanje več, predsodek manj je Juhant zavlačevanje vladne agonije pripisal preživetju določenih ljudi. „Po javnomnenjskih raziskavah vlada nima podpore, s tem tudi ne vladajoče stranke, kar pomeni, če gremo na volitve v prihodnosti ti poslanci, stranke in opcija ne bodo dobili ustrezne podpore in zato se krčevito držijo oblasti.“
Juhant se je odzval tudi na nadaljevanje sojenja v primeru Patria. Preseneča ga, da vsi brez težav komentirajo sodni proces ter dodal, da gre pri njem „samo zato, da sedanja oblast od države pobere, kar je še mogoče in kar je še ostalo od preteklosti. S tem pa bo zagotovila preživetje tistim, ki so v prejšnjem sistemu vodili to državo in njihovih naslednikov, ki se krčevito držijo teh procesov.“ „Janez Janša je samo en primer, kako se te zadeve zavlačujejo. Težko si predstavljam, v kakšni koži so tisti ljudje, ki morajo voditi te, skoraj „montirane“ procese,“ se še sprašuje Juhant.