Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar

Tonin za Radio Ognjišče o kristjanih v družbi in o novih gibanjih

Slovenija | 16.09.2011, 14:10

Slovenija je danes dobila še eno gibanje, to je Društvo Fokus 2031, ki ga vodi evropski poslanec Lojze Peterle. To je v dveh dneh že drugo gibanje. V četrtek so namreč v Ljubljani napovedali tudi ustanovitev Gibanja za trajnostni razvoj, ki mu sopredsedujeta novinarka Manca Košir in nekdanji varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek. Po besedah podpredsednika NSi Mateja Tonina gibanja, ki se nameravajo spremeniti v stranke, kot je to napovedal Hanžek, nimajo možnosti za uspeh, tista pa, ki želijo osveščati ljudi, lahko pozitivno prispevajo k spremembam v državi. Tonin v luči sobotnega Zbora kristjanov na Otočcu še dodaja, da smo kristjani pomemben del družbe, zato smo zanjo tudi soodgovorni.

„Gibanjem, ki se nameravajo preoblikovati v klasično stranko in kandidirati na volitvah, napovedujem neuspeh. Ob tako negativni podobi, kot jo ima danes politika, je izjemno težko ustvariti lokalno mrežo in kandidirati kandidate v vseh 88 okrajev. Brez tega je vsakršno gibanje obsojeno na neuspeh,“ je prepričan Tonin, ki sicer vidi prednost gibanj v osveščanju ljudi. „Gibanja, ki si bodo prizadevala osveščati ljudi, da je odgovornost za državo in vrednote, ki vladajo v družbi, tudi na njihovih plečih, bi lahko pomembno in pozitivno prispevala k nujnim spremembam v Sloveniji.“

Kristjani smo pomemben del slovenske družbe

Sicer pa je Tonin prepričan, da smo bili kristjani v prejšnjem sistemu 45 let drugorazredni državljani. „Od slovenske osamosvojitve in novih oblasti smo veliko pričakovali, žal je kruta realnost pokazala, da se vseh pričakovanj ne da uresničiti,“ je dejal Tonin. Številni kristjani, ki so se v začetku devetdesetih let tako ali drugače angažirali in so pomembno prispevali k družbenim spremembam, so se v drugi polovici devetdesetih let začeli umikati iz družbenega življenja, opozarja Tonin in dodaja, da jih je ob razočaranju nad politiko vse več govorilo, da politika ni za kristjane. „Rezultate vidimo danes. Kristjani smo pomemben del slovenske družbe in zato soodgovorni zanjo. Če se mi ne bomo angažirali, da bi v družbi kaj spremenili na bolje, se drugi ne bodo namesto nas. Na civilne pobude, ki se trudijo angažirati kristjane, gledam pozitivno. Brez aktivnih kristjanov drugačne Slovenije ne bo, bo le takšna, v kateri bomo le še večji tujci.“

Glede današnjega prispevka političnih strank s krščanskimi vrednotami pa je Tonin spomnil na zgodovinska dejstva, ki govorijo o tem, da je v ključnih trenutkih evropske zgodovine 20. stoletja odgovornost prevzemala krščanska demokracija. „Po vojni popolnoma uničeno Nemčijo je na noge spravila krščanska demokracija. Idejo o Evropski uniji je dala krščanska demokracija. Ob zlomu komunizma v devetdesetih letih so ključne evropske države vodili krščanski demokrati, ki so razumeli tisočletne sanje zatrtih narodov,“ je dejal.

Slovenija danes potrebuje Novo Slovenijo, stranko s krščansko demokratskimi vrednotami

Ključ do uspeha krščanske demokracije je po njegovih trditvah prava pot med predvojnim divjim kapitalizmom in povojnim surovim komunizmom. „Za krščansko demokracijo je ključno, da ustvarja pogoje, v katerih lahko uspeva gospodarstvo, saj le z uspešnim gospodarstvom lahko zagotavljamo dobro socialno varstvo. To je tisto, kar danes potrebuje Slovenija,“ opozarja Tonin, ki trdi, da tudi slovenska zgodovina govori o tem, da je krščanska demokracija prevzemala odgovornost v ključnih trenutkih. „Ko smo se osamosvojili, smo imeli negativno gospodarsko rast in izgubili smo 40 odstotkov trga. V dveh letih so se gospodarske razmere stabilizirale in imeli smo uravnotežen proračun. Leta 2000 je Slovenija zaostajala v pripravah na pridružitev Evropski uniji, brez vlade Andreja Bajuka Slovenija leta 2004 ne bi prišla v Evropsko unijo. Slovenija danes potrebuje Novo Slovenijo, stranko s krščansko demokratskimi vrednotami, to je stranko, ki je s svojim dosedanjim delom dokazala, da vedno dela tisto, kar je prav, in ne tisto, kar se ji splača.“

Glede ocene o tem, kje je NSi danes, pa Tonin meni, da je treba za realno oceno dela Nove Slovenije poznati okoliščine, v katerih stranka deluje. „Nova Slovenija praktično nima redno zaposlenih ljudi in ima skromne finančne prihodke. To ni izgovor, ampak dokaz, s kakšno požrtvovalnostjo številni na glavnem tajništvu in po terenu delajo za NSi. Kljub tem težkim okoliščinam je NSi živa stranka, redno se oglašamo, redno organiziramo dogodke, v parlamentarni postopek vlagamo zakonske predloge. Zagnanost lokalne mreže in številnih prostovoljcev, samo v zadnjem letu se nam je pridružilo prek 500 novih članov, jasno kaže, da obstaja velika želja, da se Nova Slovenija vrne v slovenski parlament.“

Pod vodstvom Ljudmile Novak se je NSi po mnenju Tonina jasno profilirala, češ, da volivci poznajo njihov odnos do družinskega zakonika, do medvojnega dogajanja in do sedanje gospodarske krize. „V zadnjem obdobju smo se kadrovsko in vsebinsko okrepili. Močan Gospodarski klub zagotovo pomeni, da se zavedamo, da bo treba v prihodnjih letih veliko pozornosti nameniti prebujanju slovenskega gospodarstva. Nova Slovenija bo naredila vse, da si povrne zaupanje volivcev.“

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Politika
Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...