Granda o političnem obračunavanju v aferi Patria
Slovenija | 13.09.2011, 12:18
„Glede na to, da afera Patria traja že kar nekaj let in da še vedno nismo slišali pravih dokazov, gre za neko politično obračunavanje, ki se pri nas vedno dogaja. Spomnimo se na afero trgovine z orožjem, afera Patria je samo njeno nadaljevanje,“ je sojenje v primeru Patria za Radio Ognjišče komentiral dr. Stane Gradna.
Zadeva, ki človeka že od samega začetka preseneča, je po besedah Grande pomanjkanje trdnih dokazov. „Nekaj se govori in ugiba. Vse skupaj je širjenje nekih novic in oče tega je mož, ki je prišel iz Koroške v Ljubljano in ga je časopis predstavil, da je njegov življenjski cilj obračun s slovenskimi osamosvojitelji zaradi trgovine z orožjem. To ni dobesedni citat, smisel pa je pravilen,“ je povedal Granda, ki ga tudi preseneča, da je zadevo prevzelo okrajno sodišče. „Če bi bila v ozadju res neka velika stvar, se to nebi dogajalo na okrajnem sodišču. Kajti okrajno sodišče odloča v primerih, če me zalotijo pri kraji žemlje, okrajno pa, če vzamem kakšno večjo stvar. In vsak človek, ki se na sodstvo nekoliko spozna, ve, da gre že pri tem za šibkost.“
Granda je spomnil tudi na vse zaplete, ki smo jim bili priča ob začetku sojenja, od premajhne dvorane, do neprevedenih spisov in tudi odvzema mobilnih telefonov novinarjem. „Ti zapleti kažejo samo na to, da je nekomu silno veliko do tega, da bi proces trajal čim dlje; se pravi, da je neposredno povezan z volitvami. Ljudje bodo sedaj govorili predvsem o tem procesu in pozabili na to, da ne dobivajo plač, da se vse strahotno draži, da otroci ne bodo dobili več štipendij.“
Zgodovinar Granda ni mogel mimo očitkov o prejemanju provizij pri izpeljavi posla s Patrio. Dejal je, da je to nekaj povsem logičnega, če so provizije nakazane na zakonit način, ne pa tako, kot jih je pod mizo želel nekdanji evropski poslanec Zoran Thaler: „Če vi nekomu uredite neko delo, potem so tukaj podpore, ki jih je v tem primeru dobil gospod Wolf, popolnoma normalne. Pri lobiranju gospoda Thalerja pa je šlo za zelo grde posle.“
„Zanimivo je, koliko stvari je pri nas še odprtih. Spomnimo se afere Čista lopata, nič se ne premakne, nič se ne zgodi, pa vemo, koliko tisoč ljudi je na cesti. Poglejte, kaj je naredil gospod Pavček, pa se o njem nič ne govori - se pa govori o aferi Patria. Vsak človek, ki ima malo pameti, mora videti te zelo grde in umazane igre, za katerimi je zelo močna režija in vidi se, kako seže celo na področje tako imenovanega neodvisnega sodstva,“ je kritičen Granda, ki še dodaja, da intenzivnost afere Patria spominja na čas pred volitvami leta 2008. „Seveda spominja na 2008. To je taktika, kako se stvari zabrišejo in prekrijejo, da ne pride do homogenosti določenega volilnega bloka. Če bomo sedaj potencialne konkurente umazali, potem bodo ljudje izvedli tudi večji pritisk na poslance, da naj podprejo sedanjo vlado, ki je že priključena na transfuzijo, infuzija ji ne bi več pomagala,“ ocenjuje Granda.
Zgodovinar Granda se je, glede na to, da ni pravnik in ne strokovnjak za orožje pri „resnično kvalificiranih ljudeh pozanimal, kakšna je Patria.“ „Nek visok oficir mi je rekel: „Veš Stane, tudi če bi kupili tistega konkurenčnega; motorji so enaki, oborožitev prav tako, a je višji standard za vojake.“ To je približno razlika tako kot med fičkom in mercedesom. Z obema prideš iz Novega mesta v Ljubljano, samo s fičkom, se boš, če se kaj zgodi, ubil, z mercedesom je pa zelo verjetno, da boš v primeru nesreče preživel.“
ZNP protestira zaradi oviranja dela novinarjev na procesu v zadevi Patria
Združenje novinarjev in publicistov protestira zaradi samovoljne odločitve sodnice Barbare Klajnšek , ki je na včerajšnjem sojenju v zadevi Patria prekinila glavno obravnavo zato, da je akreditiranim novinarjem odvzela prenosne telefone in prenosne računalnike, po katerih so lahko sproti poročali v svoja uredništva oziroma medijske hiše.
Sodnica je s tem novinarjem onemogočila njihovo delo – to je poročanje s tega sodnega procesa, prav tako je problematično, da ne dopušča uporabe sodobnih tehnoloških sredstev, ki jih novinarji uporabljajo že več kot desetletje, so prepričani v združenju, kjer še dodajajo, da je "sodnica Barbara Klajnšek ravnala nerazumno samovoljno tudi zato, ker so se novinarske hiše v letošnjem poletju z okrajnim in okrožnim sodiščem vendarle dogovorile, da novinarjem v skladu s sodnim redom dopuščajo, da imajo med sodnimi obravnavami prenosne telefone. To sta okrajno in okrožno sodišče storila potem, ko je nekaj časa na tem področju veljala bolj anarhična ureditev - novinarji so najprej v sodnih dvoranah smeli imeti prenosne telefone, potem pa so jim na nekaterih obravnavah posamezni sodniki to lahko tudi prepovedali. Poudariti je treba, da novinarji v sodni dvorani prenosnih telefonov niso zlorabljali za tonsko ali slikovno snemanje, ampak so preko njih zgolj opravljali svojo poročevalsko funkcijo in s tem v nobenem primeru niso ogrožali ali motili procesa v sodni dvorani. Medijske hiše oziroma sodni poročevalci so pozitiven dogovor z okrajnim in okrožnim sodiščem dosegli tudi z argumentom, da po več ur sedijo v sodnih dvoranah in so popolnoma izolirani od svojih redakcij. Zato so zaprosili tudi za akreditacije za prenosne telefone, kar je zdaj urejeno."
Združenje novinarjev in publicistov zato ravnanje sodnice Barbare Klajnšek šteje med še eno nerazumno dejanje v sodnem procesu v zadevi Patria še pred začetkom glavne obravnave. "To dejanje sodnice Barbare Klajnšek ne prispeva k temu, da bi javnosti verjela v poštenosti in nepristanskost procesa."