Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar
Janez Janša (foto: ARO)
Janez Janša

Sodnica v zadevi Patria prisotnim novinarjem onemogočila poročanje v živo

Slovenija | 12.09.2011, 14:15

Sojenje v primeru Patria postreglo z odvzemom prenosnih telefonov novinarjem, sodnica je odvzela iPad tudi Janezu Janši, na njem naj bi imel zapisan svoj zagovor. Odvetnik Franci Matoz pa svojega iPada sodnici ni želel izročiti, poroča MMC RTVS. Janša pa: „Pričakujem, da bo slovensko pravosodje vzpostavilo zakonite in ustavne pogoje za pošteno sojenje in pričakujem, da bo potem tožilec umaknil absurdno obtožnico proti meni.“

V zvezi z izročitvijo svojega iPada je Janez Janša po poročanju MMC RTVS dejal, da živimo v 21. stoletju in da ima zato svoj zagovor zapisan na iPadu, ne pa na papirju. "Poleg tega pa je tudi ekološko," je dodal. Nato je tudi tožilec sodnico opozoril, da ima pri sebi prenosno elektronsko napravo. Na dogajanje so se že odzvali v stranki SDS, kjer so zapisali, da so "mediji v sojenju o zadevi "balkanski bojevnik" (očitana huda kazniva dejanja) v živo poročali iz dvorane, v primeru Patria pa cenzura".

Spomnimo, da se je danes v prostorih Okrožnega sodišča v Ljubljani začela glavna obravnava v sojenju v zadevi Patria, ki se je udeležuje vseh pet obtoženih - Janez Janša, Jože Zagožen, Anton Krkovič, Ivan Črnkovič in Walter Wolf. Še pred obravnavo je Janez Janša izrazil upanje, da bo obtožni predlog proti njemu umaknjen. Prav tako je Janša izrazil prepričanje, da bo obravnava potekala v boljših pogojih, kot je prejšnji ponedeljek. Obravnava danes sicer poteka v večjih prostorih ljubljanskega okrožnega sodišča.

„Pričakujem, da bo slovensko pravosodje vzpostavilo zakonite in ustavne pogoje za pošteno sojenje in pričakujem, da bo potem tožilec umaknil absurdno obtožnico proti meni. V tej obtožnici namreč kot obremenilna stvar zoper mene med drugim piše tudi to, da se sploh nisem hotel sestati s predstavniki Patrie in lobistov in se mi to očita kot nekaj slabega, kot dokaz proti meni, kar je zelo podobno kot je trdilo vojaško sodišče pred triindvajsetimi leti. Tam so trdili, da sem se zavedal, da želim pisati slab članek in da ga zato nisem napisal, pa sem bil vseeno obsojen,“ je dejal Janša in dodal: „Pričakujem tudi, da če bo v nasprotnem primeru sodišče in tožilstvo vztrajalo na teh standardih, se pravi da je lahko nekdo obtožen zaradi nečesa, kar naj bi storil neugotovljenega dne, na neugotovljenem kraju in na neugotovljen način, da bo tožilstvo tudi nemudoma sprožilo kazenski postopek zoper predsednika vlade gospoda Pahorja. Ta se je namreč nedavno na ugotovljenem kraju, na ugotovljen način in ugotovljenega dne sestal z libijskim diktatorjem Gadafijem, zato da bi od njega pridobil za gospoda Jankovića materialne koristi, zase pa politične koristi. Pa nobene preiskave.“

Na vprašanje, kako komentirata objavo dokumentov, ki dokazujejo, da se je Magnus Berglund v oddaji Resnica o Patrii zmotil, in da črka J, ki naj bi potrebovala pokojnino, ni on, ampak Bartol Jerković pa je dejal: „Zanimivo je, da tisti, ki o tej sagi o Patrii poročajo že dolgo časa, da so ves ta čas razpolagali tudi s temi dokumenti, ki so zdaj vsaj deloma tudi v sodnem spisu, vendar so jih zamolčali, še posebej Mladina, zato da bi lažje manipulirali. Dejstvo je, da iz sodnega spisa izhaja, ne samo iz teh dokumentov, ki so že objavljeni, ampak tudi iz številnih drugih, da so se ti lobisti, ki so želeli zase pridobiti čim večje provizije, napihovali, koga vse poznajo in ob tem izkazali tudi izjemno nepoznavanje tega, kdo je kdo v Sloveniji. Niso vedeli leta 2005 niti tega, kdo je aktualni predsednik vlade, kdo je predsednik največje vladne stranke, kdo je tajnik, kdo je bil kdaj minister. Vendar tega niso vedeli tudi Finci. Zato pa so jim z lahkoto prodajali in žalostno je, da je slovensko tožilstvo in njihova izpostava v Mladini iz tega sodnega spisa vzelo samo tisto, s čemer so lahko manipulirali. Niso pa predstavljali celotne resnice. Zdaj ta prihaja na dan in tožilec ne bo imel druge kot da umakne obtožnico proti meni.“

Nekaj zapisov iz Twiterja SDS:

„V sojenju o zadevi "balkanski bojevnik" (očitana huda kazniva dejanja) so mediji v živo poročali iz dvorane, v primeru Patria pa cenzura.“

„Škandali se nadaljujejo: sodnica odvzela iPad predsedniku SDS, na katerem ima svoj zagovor. Mar ne živimo v 21. stoletju???“

„Škandal: sodnica odvzela mobilne telefone in prenosnike novinarjem, ker spis vsebuje tajne podatke. Obtožnica pa objavljena v medijih.“

„Janez Janša: "Pričakujem, da bo tožilec umaknil absurdno obtožnico zoper mene.“

Več o sojenju

Janšev odvetnik Franci Matoz je sicer takoj na začetku obravnave izrazil nasprotovanje temu, da je na obravnavi prisoten državni pravobranilec, saj po njegovem mnenju nikjer iz obtožnega predloga ne izhaja, da bi bila država v zadevi oškodovanka. Tožilec Andrej Ferlinc je odgovoril, da bi v tem primeru lahko bila oškodovana tudi Republika Slovenija.

Poleg tega pa je zagovornik Ivana Črnkoviča, odvetnik Dejan Markovič, zahteval izločitev sodnice Barbare Klajnšek, saj meni, da so podane okoliščine, ki zbujajo dvom o njeni nepristranskosti. Pojasnil je, da je Klajnškova obrambno ministrstvo že julija pozvala, naj predloži vse račune Rotisa, prav tako pa je banke pozvala naj posredujejo podatke o stanju sredstev družbe Rotis. Sodnica je po Markovičevem mnenju s tem zbirala dokaze v zvezi z "višjimi očitki", čeprav tožilstvo zbiranje teh dokazov ni predlagalo.

Sojenje predsedniku SDS Janezu Janši, brigadirju Tonetu Krkoviču, nekdanjemu direktorju HSE Jožetu Zagožnu, direktorju Rotisa Ivanu Črnkoviču in poslovnežu Walterju Wolfu zaradi domnevnih kaznivih dejanj, povezanih z dajanjem ali sprejemanjem daril za nezakonito posredovanje, se je na ljubljanskem okrajnem sodišču pričelo pretekli ponedeljek. Sodnica Barbara Klajnšek je takrat zaradi odsotnosti Wolfa odločila, da se začetek glavne obravnave preloži na danes, poleg tega pa naložila tožilstvu, naj poskrbi za prevod več kot 300 strani finske dokumentacije.

Slovenija, Politika
Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...