Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović

Za nove duhovne poklice molili že sedemindvajsetič

Slovenija | 12.09.2011, 12:50

Slovenski verniki smo imeli minuli konec tedna še posebej v mislih duhovne poklice. V vseh škofijah so namreč pripravili že 27. molitveni dan zanje.

V ljubljanski nadškofiji je bilo slovesno na Brezjah, v mariborski pa v baziliki sv. Marije na Ptujski Gori. V škofiji Celje je bil molitveni dan v baziliki v Petrovčah, v koprski škofiji na Sveti Gori pri Gorici, v murskosoboški škofiji v župnijski cerkvi v Turnišču, v novomeški škofiji pa v župnijski cerkvi v Šentjerneju.

Ljubljanski nadškof metropolit Anton Stres je pri maši na škofijskem molitvenem dnevu za duhovne poklice na Brezjah pri Mariji Pomagaj. „Marija je najtesnejša Božja sodelavka, ki je z nedeljeno ljubeznijo in pripravljenostjo odgovorila na Božji klic, da postane Odrešenikova Mati. Ona je žena vere in zvestobe v najhujših preizkušnjah, zato je še posebej naša zavetnica in naš zgled,“ je dejal nadškof Stres in dodal, da je vsakoletno tovrstno srečanje tudi enkratna priložnost, da Jezus poziva vse kristjane, vse svoje učence, naj mu ostanejo zvesti, naj ostanejo to, kar so, da bodo lahko varovali svet pred propadom. „Če bi se tudi sami pokvarili, če ne bi bili več drugačni od sveta, svetu ne bi imeli več kaj dati. Enako luč: če hoče razsvetljevati temo, ne sme sama postati tema, ne sme ugasniti, ne sme biti pokrita. Ali kot pravi Jezus na drugem mestu: »Če slepi vodi slepega, bosta oba padla v jamo«. Sprejeti duhovni poklic pomeni sprejeti, da bomo drugačni – čeprav je to naporno – da bomo lahko drugim dali tisto, česar nimajo in česar bi tudi mi ne imeli, če nam ne bi tega, vere, upanja in ljubezni, podaril Gospod sam. Podaril nam jih je zato, da bi jih mi naprej podarjali drugim,“ je povedal nadškof Stres in svoj nagovor sklenil z besedami, da nobena molitev ni zaman, le da včasih sadov svojih molitev še ne vidimo. „Danes jih pa lahko vsaj nekaj vidite. To je najlepša zahvala za vaše molitve in spodbuda, da te molitve še okrepimo in pomnožimo, saj je žetev vsak dan večja, delavcev na Božji njivi pa ni vsak dan več. Zato smo toliko bolj veseli tistih, ki prihajajo, in prosimo Gospoda in njegovo mater Marijo, da bi se jim pridružili še novi.“

Mariborski nadškof metropolit Marjan Turnšek pa je na Ptujski Gori dejal, da se v Cerkvi na Slovenskem število duhovnikov, redovnikov in redovnic kakor tudi bogoslovcev in kandidatov za posvečeno življenje že nekaj let zmanjšuje. „Lansko leto je naša nadškofija imela ob tem času sedem bogoslovcev, letos jih je za enkrat le še pet. Zato smo danes tukaj, da po Mariji, ki je na poseben način tudi Mati vseh duhovnih poklicev, goreče prosimo milost zadostnega števila takih, ki bodo na Božji klic odgovorili z velikodušnim: »Tukaj sem!« Vsak klic, ki prihaja od Boga, je poseben izraz Božje pravičnosti v ljubezni in v pastoralnem letu družbenega nauka Cerkve je prav, da storimo vse, da bi ta klic ne bil preslišan.“

Nadškof Turnšek je še dejal, da če smo kristjani vedno in povsod res eno s Kristusom, mislimo, čutimo in delujemo kot On, potem dajemo vsemu okus po Kristusu in smo sol. „To je zelo pomembno, saj s tem pomagamo odkriti pravi smisel. Sebi in vsemu ostalemu. Življenje je lahko polno in bogato, ne glede na zunanje okoliščine, če ohrani v vseh situacijah smisel: v bolezni in zdravju, v sreči in nesreči, v bogastvu in revščini, v veselju in žalosti … Kristjan kot sol je pokvarjen, če po njem v svet okoli njega ne prihaja več okus po Kristusu, če ob njem ne postaja vse bolj smiselno in polno. Človek, ki ne zna več dajati življenja za druge z ljubeznijo in ponižnostjo, izgublja okus po Kristusu in tudi okolico razkristjanja. V nasprotnem primeru pa je prav prisotnost tega okusa v svetu prava pot nove evangelizacije. Kristus sam je namreč dovolj privlačen, da ne potrebuje nobene reklame; njegova ljubezen je nadvse pritegujoča.“

Molitev za duhovne poklice je še posebej potrebna v Evropi, kjer število duhovnikov upada

Na svetu je več kot štiristo tisoč katoliških duhovnikov, njihovo število pa je v zadnjem desetletju naraslo za 1,4 odstotka. To lahko razberemo iz Papeškega letopisa za leto 2011. A ta številka velja za celoten svet, medtem ko po nekaterih celinah število duhovnikov upada - v Evropi v omenjenem obdobju za 9 odstotkov.

Po svetu pa upada število redovnikov in redovnic. Teh je zaenkrat skoraj 800 tisoč. Število žensk, ki vstopi v redovništvo je precej večje od števila moških. Redovnic je približno 740 tisoč, redovnikov neduhovnikov pa 55 tisoč. Večina od njih deluje na področju vzgoje in zdravstva.

Poglejmo še statistiko v Sloveniji:

„V Sloveniji deluje 13 moških in 20 ženskih redovnih ustanov, ki pa se po številu članov zelo razlikujejo. Skupaj v Sloveniji deluje 591 redovnic in 323 redovnikov. Več kot polovica je starih nad 70 let,“ je povedala s. Hermina Nemšak.

Voditelj škofijske komisije za duhovne poklice škofije Koper, Ervin Mozetič pa o duhovnikih dodaja „ Že če se ozremo v podatek o povprečni starosti duhovnikov, vidimo, da se le ta iz leto v leto povečuje. Povprečna starost duhovnikov v Sloveniji je od 57 do 59 let. Največja povprečna starost duhovnikov je v koprski škofiji, torej 59 let in najmanjša v Celjski škofiji 57 let.“ Vseh duhovnikov v Sloveniji je približno 1000.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...