Kako SDS vidi javno upravo v naslednjem mandatu
Politika | 07.09.2011, 13:18 Petra Stopar
Glavni poudarek programa Slovenske demokratske stranke za prihodnji mandat na področju javne uprave bo na odpravljanju administrativnih oz. birokratskih ovir. Tako je poudaril predsednik odbora za javno upravo v Strokovnem svetu SDS-a Gregor Virant. Kot je pojasnil, so cilj prihodnje javne uprave racionalni, logični, hitri in učinkoviti postopki.
Kot je dejal Gregor Virant, minister za javno upravo v času Janševe vlade, je ta vlada nekaj pomembnih uspehov na področju odpravljanja birokracije dosegla že med letoma 2004 in 2008. S tem bi po njegovih besedah nadaljevali tudi v prihodnjem mandatu, ko bi za to dobili priložnost. Pri spremembah na tem področju bi upoštevali predloge državljanov, podjetij in sodelavcev v javni upravi.
Omenil je nekaj idej za uresničitev tega cilja. Med njimi, „da bi ukinili vsakršno obveznost izpolnjevanja obrazcev v upravnih postopkih. Torej, da stranki v nobenem primeru, nikoli in nikjer, ne bi bilo treba izpolnjevati obrazca vloge, ampak da bi to vlogo za stranko pripravil organ. Referent svetovalec bi pobral vse potrebne podatke, stranka bi samo povedala, kaj želi, kakšno pravico uveljavlja, referent bi to vpisal v informacijski sistem, natisnil, stranka bi vlogo podpisala in stvar je na ta način zaključena“. Tudi za uveljavljanje pravic ob rojstvu otroka bi v prihodnje skrbeli centri za socialno delo, saj bi informacije o rojstvu lahko pridobili oni. Vlada bi tudi zmanjšala število dejavnosti, za katere je potrebno obrtno dovoljenje, je povedal Virant.
Drugi cilj je po njegovih besedah nadoknaditi zaostanek na področju e-uprave. Z namenom zagotavljanja novih storitev za državljane in podjetja bi med drugim uvedli možnost naročanja osebnih dokumentov prek spleta in zagotovili učinkovit sistem elektronskega javnega naročanja. Prav tako bi omogočili vpogled v podatke Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, pri čemer bi si vsak lahko sam izračunal, kdaj se lahko upokoji in kakšna bo višina pokojnine. V program namerava Virant uvrstiti tudi e-volitve.
V širšem javnem sektorju bo po njegovem treba nujno ustaviti trend rasti števila zaposlenih in ga obrniti: „Zmanjševati število zaposlenih ali zmanjševati obseg sredstev za plače - zmanjševati stroške dela. Ali bomo kot merilo vzeli število zaposlenih ali obseg mase za plače oz. stroške dela, bomo še videli. Osebno mislim, da je druga varianta boljša.“ V primeru te možnosti bi tako po Virantovih besedah spremenili razmerje med maso sredstev za fiksne plače in maso za stimulacije. To bi bilo v prihodnje 90:10 in ne več 99:1, je dejal Virant. Rast plač v javnem sektorju bi se ravnala po rasti plač v gospodarstvu.
V Strokovnem svetu SDS-a v prihodnjem mandatu načrtujejo tudi zmanjšanje števila ustanov za najmanj desetino. Ukinili bi denimo agencijo za javno naročanje, za varnost cestnega prometa, za knjigo, urad za podnebne spremembe, nepremičninski sklad in tudi agencijo z upravljanje s kapitalskimi naložbami. Poleg tega bi se ukinilo obvezno članstvo v vseh zbornicah.