Nataša LičenNataša Ličen
Andrej NovljanAndrej Novljan
Alen SalihovićAlen Salihović

Ljubo Germič novi predsednik parlamenta

Slovenija | 02.09.2011, 21:09

Državni zbor bo za preostanek mandata vodil poslanec LDS Ljubo Germič, saj so ga poslanke in poslanci s 57 glasovi za in 24 proti izvolili na to funkcijo. Germič, ki bo na mestu "prvega med enakimi" nasledil Pavla Gantarja, je osmi predsednik v zgodovini slovenskega parlamenta.

Novoizvoljeni predsednik se je po glasovanju zahvalil poslanskim kolegom, ki so ga podprli, tiste, ki jih ni prepričal, pa zaprosil za korektno sodelovanje. Kot je napovedal, ga bosta pri njegovem delu vodila strpnost in odgovornost. "Sem le prvi med enakimi, a zavedam se, različnimi ljudmi," je dejal Germič, ki si želi, da bo ob koncu mandata lahko rekel, da je povezoval različne ljudi v skupnem cilju, to pa je socialna, pravična in strpna Slovenija. Poudarja, da je Slovenija, tako kot ves svet, pred velikimi izzivi. "Naše rešitve bodo toliko dobre, kot bodo dobre naše razprave v družbi, pri tem ima DZ kot nosilec zakonodajne veje oblasti in osrednji prostor dialoga ključno vlogo," je dejal. Želi si tudi, da bi raznolikost državni zbor bogatila, da bi postal zgled strpnosti, dialoga in konstruktivnih odločitev.

Glasovanje o novem predsedniku državnega zbora je bilo sicer tajno, pred odločanjem pa so mu podporo napovedovali poslanci SD, LDS, Zares, DeSUS, SNS, nepovezani poslanci in poslanca narodnih manjšin. Da bodo glasovali proti, pa so napovedali v SDS in SLS.

Večina poslancev je Germiča ocenjevala kot ustreznega kandidata in poudarjala, da je v sedanjih razmerah nujno, da DZ deluje nemoteno, za kar potrebuje celotno vodstvo. V SDS in SLS pa so po drugi strani menili, da se mora sedanja koalicija čim prej posloviti, nadaljnje zavlačevanje s predčasnimi volitvami pa predstavlja le agonijo za državo.

„Dobrih rezultatov ta koalicija ne more pokazati, ne primerjalno s preteklimi mandati ne v primerjavi z aktualno evropsko konkurenco. Ta koalicija je povsem nekonkurenčna, zato se tudi hitro povečuje zaostanek za evropskim povprečjem. Iz različnih razlogov odstopajo ministri, iz koalicije izstopajo donedavni partnerji, odstopil je tudi predsednik Državnega zbora. Levega trojčka formalno sicer nimamo več, so pa še vedno skupaj pri vseh pomembnih temah in odločitvah. Je pa res, da imamo krizo vladanja in če je v vladi kriza je po navadi tudi v krizi država. Naša j,“ je dejal Jože Tanko SDS in dodal, da bi bile bolj kot imenovanje novega predsednika državnega zbora potrebne predčasne volitve. „Državni zbor lahko do predčasnih volitev vodijo tudi podpredsedniki. Vsak dan zamude, vsak dan zamika te odločitve nas stane 10 milijonov evrov kreditov, to pomeni dolgov, kar je pravzaprav dvakrat toliko, kot stanejo volitve. Naša odločitev je torej jasna, kandidata ne bomo podprli, glasovali bomo proti.“

Jasen je bil tudi Jakob Presečnik SLS, ki je dejal, da so v poslanski skupini Slovenske ljudske stranke odločeni, „da ob takšni politični krizi in agoniji v kateri se je znašla koalicija in posledično žal tudi vsa država, tega sicer dobrega predloga ne moremo podpreti.“

V SNS, kjer so Germiča sicer podprli pa so bili zelo kritični do stranke LDS in njene predsednice Katarine Kresal, ki se je po prenehanju ministrske funkcije odpovedala poslanskemu mandatu. Zmago Jelinčič je prepričan, da je „policijska država, ki jo je uvedla predsednica LDS in s tem stranka in s tem seveda koalicija takšna, kot smo jo poznali že dolgo nazaj. Ne v letih 1980 in 1970, ampak v letih 1946, 1947 nekako do let 1949. Policijske akcije, ki jih je izvajala gospa ministrica s podporo svoje strankarske ekspoziture na Ministrstvu za pravosodje, te policijske akcije proti meni, proti kolegu Magajni, kažejo, da ni demokracije in da je demokracija bila načrtno rušena.“

Germič je na mestu predsednika državnega zbora za preostanek mandata nasledil Pavla Gantarja, ki je odstopil potem, ko je njegova stranka Zares zapustila koalicijo in prekinila koalicijsko pogodbo. Zato je bilo po njegovem mnenju verodostojno, da tudi sam odstopi s funkcije. Poslanci so se sicer z njegovim odstopom seznanili danes, s čimer mu je funkcija tudi uradno prenehala.

Ljubo Germič, rojen leta 1960 v Mariboru, je inženir kemijske tehnologije. V državni zbor je bil prvič izvoljen leta 2000, sedanji mandat je njegov tretji.

Državni zbor je pred Germičem v preteklosti vodilo sedem predsednikov: Herman Rigelnik, Jožef Školč, Janez Podobnik, Borut Pahor, Franc (Feri) Horvat, France Cukjati in Pavel Gantar, ki je DZ vodil od 15. oktobra 2008.

Slovenija, Politika
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...