Več kot 25.000 ljudi za spoštovanje materinstva in očetovstva
Slovenija | 02.09.2011, 21:11
Vodja Civilne iniciative za družino in pravice otrok Aleš Primc je po izglasovani zahtevi za presojo ustavnosti referenduma o družinskem zakoniku dejal, da današnjega dne tudi poslanci začetne vlade premiera Boruta Pahorja ne morejo pokvariti. Po njegovih navedbah so namreč pod zahtevo za referendum zbrali že več kot 25.000 podpisov.
„Današnji in včerajšnji dan sta dneva veselja. Množično smo se zavzeli za spoštovanje materinstva in očetovstva ter spoštovanje otrokove potrebe, da ima skrbna in ljubeča mamo in očeta. Več kot 25.000 podpisov podpore za Družinski referendum je po naših informacijah največje do sedaj zbrano število podpisov v dveh dneh v vsej naši zgodovini,“ je za Radio Ognjišče povedal Primc, ki se je vsem, ki so oddali svojo podporo zahvalil. „Posebna zahvala gre našim več kot tristotim sodelavkam in sodelavcem, ki so včeraj in danes ob pripekajočem soncu darovali svoj čas in moči na stojnicah po vsej Sloveniji. Za podporo se zahvaljujemo tudi vsem tistim, ki bi svoj podpis radi oddali, pa ga zaradi službe, bolezni, ostarelosti ali težav z računalniškim sistemom e-uprave niso mogli,“ je še dejal Primc.
„Poslanke in poslanci začetne Pahorjeve vladne ekipe z današnjim glasovanjem ne morejo pokvariti veselja, spoštovanja in ponosa, ki ga čutimo v teh dneh, pa tudi razočarati nas več ne morejo, saj so žal že v preteklosti velikokrat pokazali, da ne spoštujejo volje ljudi,“ poudarja vodja Civilne iniciative za družino in pravice otrok Aleš Primc.
Poslanci so popoldne s 45 glasovi za in 36 proti podprli zahtevo za presojo ustavnih posledic, "do katerih prihaja z odložitvijo uveljavitve družinskega zakonika ali do katerih bi prišlo zaradi zavrnitve zakonika na referendumu". Zahtevo je podprla večina poslancev SD, LDS, Zares, DeSUS in nepovezanih poslancev, proti pa so glasovali v SDS, SLS in SNS.
Ustavno sodišče naj bi odločilo v 30 dneh. Če bo sklenilo, da je referendum o družinskem zakoniku dopusten, se bo zbiranje podpisov nadaljevalo naslednji dan po objavi odločbe ustavnega sodišča v uradnem listu.
Že pred glasovanjem v DZ je predsednica NSi Ljudmila Novak obiskala stojnico pred upravno enoto v Mariboru, na kateri člani NSi in civilne iniciative zbirajo podpise za razpis družinskega referenduma. "Država mora sprejemati takšno zakonodajo, ki je v podporo družini, ne pa takšno, ki družino degradira," je ob tem poudarila.
Odzvali so se tudi v stranki SMS - Zeleni, kjer menijo, da družinski zakonik "nedvomno pomeni korak naprej v smeri varstva pravic otrok". Izključevanje ne-idealnih tipov družin iz družinskega zakonika je ponižujoče do teh oblik družine, je prepričan Darko Krajnc, predsednik stranke.