Štefan IskraŠtefan Iskra
Andrej NovljanAndrej Novljan
Marjana DebevecMarjana Debevec
Nadškofa Anton Stres in Marjan Turnšek (foto: Alen Salihović)
Nadškofa Anton Stres in Marjan Turnšek

Nadškofa Stres in Turnšek o pastoralnem letu socialne pravičnosti

Cerkev na Slovenskem | 28.09.2011, 18:15 Marta Jerebič

V današnji oddaji Pogovor o smo gostili ljubljanskega nadškofa metropolita Antona Stresa in mariborskega nadškofa metropolita Marjana Turnška, ki sta nam malce bolj približala letošnje pastoralno leto socialne pravičnosti oziroma družbenega nauka Cerkve.

Oba menita, da slovenski kristjani, tudi zaradi pretekle zgodovine, premalo poznamo družbeni nauk Cerkve. Najbolj smo se sicer organizirali na področju družine, saj to vrednoto postavljamo na prvo mesto. Vendar pa tudi druga področja družbenega življenja kristjane kličejo k delovanju.

Po mnenju nadškofa Stresa bi se morali kristjani bolj angažirati v politiki: „Če verjamemo, da se najpomembnejše stvari v družbi zgodijo in odločijo ravno s pomočjo politike, v parlamentu, s pomočjo zakonodaje, potem nam ne more biti vseeno, ali bodo v parlamentu sedeli ljudje, ki bodo delali zakone čisto mimo krščanskih načel ali pa bodo vendar tam tudi ljudje, ki bodo zagovarjali krščanska načela in preko zakonodaje v družbo vnesli vrednote, ki so krščanske.“

Nadškof Turnšek dodaja, da mora kristjan kot kristjan delovati v vsakem poklicu: „Kristjan kjerkoli dela, mora povsod kot kristjan ravnati v skladu s svojimi krščanskimi vrednotami.“

Eno velikih vprašanj družbenega nauka Cerkve je vprašanje človeškega dela. Nadškof Stres glede stavk, ki se kar vrstijo po Sloveniji, pravi, da je to legitimna obramba: „V taki državi, kot je naša država, kjer zlepa ne prideš do svoje pravice, kjer sodišča ne delujejo, kot bi morala, ker ni pravne države, delavci niso pravno zaščiteni ... stavko razumeš kot skrajni primer, po katerem segajo, ker so druga veliko bolj primerna sredstva odpovedala. Mislim, da je glavni problem v naši državi, da ni pravne države.“

Sogovornika sta opozorila tudi na problem brezposelnosti. Nadškof Turnšek je omenil nasprotovanje tega, da po eni strani podaljšujemo delovno dobo, mladi pa ostajajo brez prve zaposlitve: „Tudi tu smo kristjani povabljeni, da razmišljamo skupaj z vsemi odgovornimi v družbi, kako reagirati v taki situaciji. Nimamo recepta. Vendar smo poklicani – to bi rad poudaril – da vsi razmišljamo o tem. In konec koncev kristjani ob tem razmišljanju molimo. Pomeni, da na pomoč kličemo tudi Sv. Duha in upravičeno z njegove strani pričakujemo kakšno pomoč, navdih, ki lahko potem v državnem ali celo evropskem in svetovnem merilu pomaga reševati takšne situacije.

Pastoralno leto 2012/2013 bo namenjeno pastoralnemu načrtovanju, cilj tega pastoralnega načrta pa je osebna vera, osebno srečanje s Kristusom.

Prisluhnite oddaji.

Cerkev na Slovenskem, Škofovska konferenca, Politika, Sociala
Pogovorni večer z nadškofom Alojzijem Cviklom je vodil Blaž Lesnik. (photo: Jon Kanjir) Pogovorni večer z nadškofom Alojzijem Cviklom je vodil Blaž Lesnik. (photo: Jon Kanjir)

Gospod je pedagog, pusti nam, da ga sami iščemo

Drugi dan radijskega misijona smo bili posebej povezani z mariborsko nadškofijo. Na pogovornem večeru v Slomškovi dvorani v drugem največjem slovenskem mestu so tako verniki vprašanja postavljali ...