Pomoč prebivalcem Afriškega roga
| 25.08.2011, 13:41
Prestolnica Etiopije gosti srečanje predstavnikov članic Afriške unije. V središču razprave je takojšnja finančna pomoč 12 milijonom prebivalcem Afriškega roga. Območje je namreč prizadela ena najhujših suš v zadnjih 60-ih letih, primanjkuje hrane, vode in zatočišč. Umrlo je že več tisoč ljudi, številnim, predvsem otrokom, zaradi podhranjenosti grozi smrt. Pomoč prihaja prepočasi, mednarodna skupnost želi to spremeniti.
Združeni narodi so lakoto razglasili v več delih Somalije, suša je prizadela tudi Kenijo, Etiopijo, Eritrejo in Džibuti. Prebivalci Afriškega roga bi za prvo pomoč potrebovali vsaj še dve milijardi dolarjev, zato so v Adis Abebi pripravili donatorsko konferenco.
Na to območje je za žrtve lakote in sto tisoče beguncev pomoč že večkrat poslal tudi sveti oče. "Papež se je prvič odzval 17. julija in potem še večkrat podaril denar za več škofij v Keniji in Etiopiji, ki sprejemajo begunce in zanje skrbijo," je za radio Vatikan potrdil tajnik papeškega sveta Cor Unum Dal Toso. A sredstva, ki jih je poslal Vatikan, so le kapljica v morje, zato Sveti sedež svojo prvenstveno nalogo vidi predvsem v prebujanju mednarodne skupnosti. "K temu je papež težil že od vsega začetka: pozival je mednarodno skupnost k delovanju. Humanitarno stisko je bilo že dolgo slutiti, žal je treba reči, da ob splošnem nezanimanju. Zdi se mi, da so danes večje pozornosti deležne številne druge težave, med drugim finančna kriza. Včasih ob njih pozabljamo na stiske najrevnejših ljudstev."
Katoliška Cerkev je bila po besedah Dal Tosa med prvimi, ki je stala ob strani prebivalcem Afriškega roga. "Mednarodna Karitas izvaja podrobno izdelan načrt za nujno pomoč. A ob tem je treba povedati, da so najprej pomagale afriške škofije, krajevne Karitas in verni domačini. Najprej so torej lačnim in beguncem pomagali sami Afričani," je poudaril.