Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Petra StoparPetra Stopar

Gadafi nima več možnosti za vodenje države

| 24.08.2011, 15:14

Razmere v Libiji, še zlasti v prestolnici Tripolis ostajajo negotove in se spreminjajo iz ure v uro. Uporniki so dosegli simbolno zmago, ko so zasedli Gadafijev kompleks Bab al Azizija. V njem ni bilo sledu o voditelju. Kje je Gadafi, ni znano nikomur, in dokler ga ne najdejo, se bo nad Libijo vil črn dim.

Nekoč močno utrjen vojaški kompleks Bab al Azizija je bil že po Natovem bombardiranju le še kup ruševin, a njegovo zavzetje ima za upornike velik pomen – simbolno zmago. To je bilo namreč eno zadnjih Gadafijevih oporišč. Zavzeli so tudi njegovo dolgoletno rezidenco. Po zavzetju utrdbe so uporniki v znak zmagoslavja streljali v zrak in se znesli nad kipom voditelja, ki je 42 vladal Libiji. Slavje se je nato preselilo tudi na Zeleni trg, ki so ga uporniki preimenovali v Trg mučenikov.

Ponoči se je oglasil tudi Gadafi, ki je v zvočnem posnetku napovedal, da se bo boril na zmago ali smrt. Ognju v Libiji tako še ni videti konca, a kljub temu vse bolj kaže, da so režimu šteti dnevi. "Zagotovo Gadafijev režim ne bo preživel. Zdaj je le še vprašanje časa, kdaj bodo uporniki dokončno razglasili zmago. Vendar se pojavlja nevarne problem, ker je Gadafi še vedno na prostosti. Tako lahko še vedno organizira svoje pristaše k ponovnemu napadu, kar pa lahko v Libiji pripelje do državljanske vojne," opozarja direktor Mednarodnega inštituta za bližnjevzhodne in balkanske študije Zijad Bećirović. Kot še dodaja, lahko do upora Gadafijevih sil pride tudi potem, ko bi uporniki že razglasil zmago. Gadafi ima namreč dovolj izkušenj v svoji 42-letni vladavini, da se organizira in deluje v kriznih razmerah, predvsem zato ker razpolaga z znatnimi denarnimi sredstvi. Gadafi je sicer davi v posnetku na lokalni radijski postaji Libijce že pozval naj upornikom ne pustijo, da zmagajo, in naj se priključijo njegovim silam.

Vendar če Libijci želijo, da se stanje v državi s časom normalizira, bo treba najti Gadafija in ga prijeti. "Verjetno se bo zgodilo nekaj podobnega kot v Iraku. Če obstaja močna volja domačih sil, da ga najdejo, potem bo do aretacije prišlo v kratkem. Predvsem, če bo ostal v Libiji. Glede na dejstvo, da je to predvsem puščavska država, naselja pa so skoncentrirana ob morski obali, tako da nima veliko možnosti za skrivališče. Vendar je zelo težko napovedati, ali bo sploh ostal v državi. Namreč že se pojavlja seznam določenih držav, ki mu pripravljene ponuditi zatočišče," pravi Bećirović.

Libija po Gadafiju

Medtem ko v Libiji potekajo še zadnji boji in je Gadafijev režim v zadnjih izdihljajih v ozadju poteka živahna diplomatska dejavnost za pripravo na obdobje po vladavini samodržca. Bećirović ob tem upa, da se bo mednarodna skupnost izognila slabi praksi vzpostavljanja demokracije v Iraku, kjer je bilo skoraj osem let izgubljenih v državljanski vojni. "Ključnega pomena je preprečiti državljansko vojno in maščevanje. Treba je organizirati državo na demokratičnih principih, kjer bodo oblast izbirali na demokratičnih volitvah, sprejeti je treba novo ustavo. Poudarek pa je na gospodarski obnovi." Novo libijsko oblast vsekakor čaka veliko dela, pri čemer bo še naprej nujno potrebna podpora Zahoda. Tokrat ne več vojaška, ampak pomoč pri oblikovanju državnih struktur.

Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona) Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona)

Spremljajte dogajanje s Trga svetega Petra

Za zdaj je jasno, da so kardinali včeraj prvič volili in papež ni bil izvoljen. Preseneča, da so glasovnice zažgali razmeroma pozno. Glede na izkušnje minulih konklavov, lahko danes prvi dim iz te ...

Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak) Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak)

Umrl zadnji čedermac

V bolnišnici v Vidmu je včeraj umrl Božo Zuanella, župnik v Tarčmunu in Sovodnji. Čez mesec in pol bi praznoval šestdesetletnico duhovništva, decembra bi dopolnil 84 let. Bil je tudi zbiralec ...