
Policija varuje londonske ulice
Cameron: Ne gre za revščino, ampak poveličevanje nasilja
| 11.08.2011, 18:20
Velika policijska akcija in močno deževje sta verjetno preprečila peto noč nemirov na Otoku. A britanski poslanci so vseeno prekinili počitnice in se sešli na izredni seji. Sklical jo je premier David Cameron, ki je parlamentu skušal dokazati, da ima razmere pod nadzorom.
Cameron je pred poslanci znova ostro obsodil nasilje s požiganjem in plenjenjem, ki je izbruhnilo v soboto zvečer v londonski četrti Tottenham. Kot je znano, se je v izgrede sprevrgel najprej miren protest zaradi smrti 29-letnega taksista Marka Duggana, ki so ga ob poskusu aretacije ustrelili policisti. "Policijska komisija za pritožbe temeljito in neodvisno proučuje ta primer. Izvedeti moramo, kaj se je dejansko zgodilo, in tudi bomo," je poudaril premier. A za to, kar je sledilo tako v prestolnici kot številnih drugih mestih po državi, po njegovem mnenju ni nikakršnega opravičila. "Mladi ljudje, ki ropajo stanovanja, kradejo televizije, požigajo trgovine nimajo nič skupnega s politiko in protesti, ampak gre za tatvine," je dodal.
Policije je bilo premalo, taktika je bila napačna
Cameron je priznal, da je bilo v začetku tedna, ko so izgredi dosegli vrhunec, na ulicah premalo policistov, njihova taktika ni delovala. Zdaj samo v Londonu za varnost skrbi 16.000 policistov, toliko jih bo na ulicah prestolnice še ves konec tedna. Potem ko je že odobril uporabo vodnih topov in plastičnih nabojev, je prvič omenil tudi možnost, da bi v prihodnje v takšnih primerih na pomoč poklicali vojsko. "Odgovornost vlade je, da prouči sleherno možnost - vključno s tem, ali obstajajo naloge, ki bi jih lahko prevzela vojska in s tem prihranila več policistov za prve vrste," je pojasnil svoje razmišljanje in obenem napovedal, da bo imela policija od zdaj naprej več pristojnosti.
Britanski premier o spremembah, ki bi morale slediti
Cameron se je dotaknil tudi globljega problema kriminala zadnjih dni in njegovih posledic. "Velik problem naše družbe je, da odraščajoči otroci ne znajo razlikovati, kaj je prav in kaj ne. Ne gre za revščino, ampak kulturo, kulturo, ki poveličuje nasilje, nespoštovanje avtoritete, opozarja na pravice, ne pa tudi na dolžnosti," je prepričan. Zato je poudaril nujnost nagrajevanja trdega dela, pomoč družinam, več discipline v šolah in učinkovit pravosodni sistem.
Cameron je povedal, da je bilo do zdaj zaradi zadnjih izgredov priprtih več kot 1.200 ljudi, sodišča delajo dan in noč. Ena od kazni, ki jo je omenil, je tudi odvzem socialnega stanovanja kriminalcem. Dodal je še, da je treba svetu "pokazati, da tisti, ki stojijo za tem nasiljem, v ničemer ne predstavljajo naše držav in naše mladine." Premier je še zatrdil, da bo vlada naredila vse za povrnitev reda v državi in pomagala vsem, ki jih je prizadelo nasilje.