Svete Višarje
23. Romanje treh Slovenij
Cerkev na Slovenskem | 08.08.2011, 00:37 Matjaž Merljak
Svete Višarje nad Trbižem v Kanalski dolini so bile v nedeljo, 7. avgusta 2011, prizorišče 23. Romanja treh Slovenij – matične, zamejske in izseljenske. Osrednje dejanje je bila sveta maša, ki jo je ob somaševanju dvanajstih - večinoma izseljenskih – duhovnikov daroval ljubljanski nadškof Anton Stres. O težkih trenutkih Slovencev v Beneški Sloveniji je v predavanju, ki ga je pripravil prof. Viljem Černo iz Terske doline, spregovorila Luisa Cher.
Vabilu Rafaelove družbe in Zveze evropskih izseljenskih duhovnikov se je odzvalo več kot 300 udeležencev. Med njimi sta bila tudi državni sekretar na Uradu Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu, dr. Boris Jesih in poslanec Evropskega parlamenta iz Slovenije, Lojze Peterle.
V predavanju smo slišali o zatiranju slovenskega naroda v Benečiji, o grozljivih načrtih izbrisanja slovenske identitete, utišanja jezika in kulture. A ob slovenskih duhovnikih in zavzetih ter zavednih laikih se je rodil odpor in zaživela pobuda k enotnosti, zaživela so slovenska društva, pred leti pa tudi za dvojezični vrtec in osnovno šolo. Pričakovanja Beneške Slovenije so velika: predvsem želijo oživiti zapuščene vasi, oživiti dvojezične svete maše in slovensko petje pri njih.
Nadškof Anton Stres se je v pridigi ustavil ob evangeljskem odlomku, ko Jezus pomiri vihar na Genezareškem jezeru in govoril o zaupanju v Boga in božjo pomoč, tudi v trenutkih stiske. „Ko nas zadenejo težave, nastopi trenutek resnice o naši veri in zaupanju. Preizkušnje izkušamo kot posamezni verniki, preizkušnje doživljamo tudi kot Cerkev, ki jo bodo prav tako do konca sveta premetavali vsakovrstni valovi – notranji in zunanji. Ob vsem tem, kar doživljamo kot člani Cerkve, pa tudi kot člani slovenskega naroda in njegove države ali kot posamezniki s svojimi čisto osebnimi izgubami, neuspehi in nesrečami, bi imeli nič koliko razlogov za razočaranje, nevero in obup. Sedanji težki časi so za nas priložnost, da se izkažemo močnejše od njih.“
Romanje treh Slovenij se je zaključilo s kulturnim programom, kjer je, tako kot pri maši, pel zbor naših rojakov iz Moersa blizu Essna v Nemčiji, Slovenski cvet. Program je bil zaradi oblačnega in deževnega vremena, ki je že nekoliko motilo tudi uvodno predavanje, okrnjen in tudi družabno srečanje je bilo zaradi tega krajše.
Na Svetih Višarjah so se ta dan sklenili tudi Višarski dnevi mladih. Potekali so od četrtka, 4. avgusta, udeležilo se jih je 17 mladih.
Več o tem boste slišali v prihodnjih oddajah Slovencem po svetu in domovini.