Žalna seja DZ v spomin Andreju Bajuku
Politika | 19.08.2011, 15:24 Petra Stopar
Državni zbor je z žalno sejo počastil spomin na nekdanjega premiera, ministra in poslanca Andreja Bajuka. Podpredsednik parlamenta France Cukjati je ob tem dejal, da je bil Bajuk odličen finančnik in dober človek, ki je svoji domovini dal več dobrega kot ona njemu. Nekdanji premier Janez Janša pa je na žalni seji vlad, v katerih je deloval Bajuk, poudaril plemenitost preminulega politika.
Dal svojo "bleščečo kariero"
Bajuk leta 2000, ko je postal predsednik vlade, po oceni Cukjatija v slovensko politiko ni vstopil iz koristoljubja, ampak ker je resnično želel pomagati domovini. "Vse to mu danes glasno in jasno priznavamo. In prav je tako. Ni pa prav, da mu izrekamo priznanje šele sedaj, ko ga ni več med nami," je dejal. Bajuk je po njegovi oceni Sloveniji dal veliko - "svojo bleščečo svetovno kariero, svoje znanje, svojo voljo, svoje srce" - ona pa njemu več slabega kot dobrega. A slednje lahko po njegovih besedah danes delno popravimo, in sicer "tako, da se tega nekorektnega in škodljivega ravnanja zavemo in v bodoče ne delamo tako z ljudmi, ki so svoje znanje, svojo voljo in svoje srce pripravljeni nesebično ponuditi državi Sloveniji".
Cukjati je spomnil, da je slovenski medijski prostor potem, ko je Bajuk postal premier, z "neverjetno usklajenostjo ugotavljal, da se je Slovenija iz družbe blaginje čez noč spremenila v družbo revežev". In četudi je v nekaj mesecih odločilno izboljšal pogoje Slovenije za vstop v Evropsko unijo in severno-atlantsko zvezo, je bil za slovenske tiskane medije še vedno tujec, domobranec, Argentinec, pritepenec, samo slovenski premier ne, je spomnil. Nasprotno je po Cukjatijevi oceni Bajuk kot finančni minister stabiliziral javne finance, občutno znižal zadolženost države, "Slovenijo pa pripeljal v stanje, da je kot edina od novih članic Evropske unije lahko prevzela evro".
„Ni se oziral na svoje koristi“
Vse to po besedah podpredsednika Državnega zbora kaže, da je bil Bajuk skrben in dober upravljavec javnih financ, ki se je le slabo znašel v slovenski različici zakulisnega politikantstva in ideološke razklanosti. Ob tem je ugotovil, da je bila Bajukova največja napaka ta, "da se ni oziral ne na svoje koristi in ne na koristi vplivnih lobijev, ampak le na koristi vseh državljanov". "Bil je dober mož in dober oče. Bil je človek, bil je strokovnjak in bil je politik, kakršne Slovenija potrebuje bolj kot karkoli drugega ... Zato nam naj Andrej Bajuk ostane v spominu kot človek, na katerega je Slovenija lahko ponosna in katerega usoda nas vabi, da v sebi nekaj spremenimo," je svoj govor zaključil Cukjati.
Žalne seje se je poleg poslancev udeležil celoten državni vrh, predsednik republike Danilo Türk, predsednik vlade Borut Pahor, ministri, predsednik ustavnega sodišča Ernest Petrič ter delegacija NSi.
„Pošten, srčen in ognjevit zagovornik vsega, kar narekuje zdrava človeška pamet“
Prvak SDS-a Janez Janša je v svojem nagovoru omenil pomen Bajukovega prihoda v Slovenijo, saj se je domov vrnil nekdo, ki je močno krepil prizadevanja za normalizacijo Slovenije. Doma pa je prevzel "neprimerno težje delo za neprimerno nižje plačilo".
V sedmih mesecih, kar je vodil vlado, je ta bistveno pospešila pogajanja za vstop v Evropsko unijo, je povedal Janša in dodal, da "tisto poletje vlada ni imela dopusta". "Delali smo noč in dan, čeprav je bila Slovenija v neprimerno boljšem gospodarskem položaju kot je danes." Rezultati so bili po Janševih besedah dobri, vendar jih je iz dneva v dan prekrivala "brutalna medijska kampanja". "Še posebej Andrej je doživljal napade, ki so značilni za pojem umor osebnosti", vendar se ni vdal. Vlada je delala strokovno in premočrtno, je poudaril predsednik SDS-a.
Janša: Bajuk najboljši in najsposobnejši finančni minister v Sloveniji
"Izbral si je težje delo, njegovi rezultati so pritrdili tej izbiri," je poudaril nekdanji premier. Pojasnil je, da je Slovenija v času njegovega ministrovanja zabeležila najboljše fiskalne rezultate v svoji zgodovini, omenil prevzem evra in ponovil, da "če ima slovenski evro svojega očeta, je to Andrej Bajuk". Pripravil je tudi vrsto ukrepov za zagotovitev stabilnosti finančnega sistema v prvih letih finančne in gospodarske krize. Slovenija se je v zadnjem desetletju po njegovih besedah na mnogih področjih spreminjala tudi na bolje, predvsem zaradi ljudi, kakršen je bil Andrej. Bil je poštenjak in bil je nekdo, ki mu je, tako kot Jožetu Pučniku, "šlo za stvar in ne za osebne koristi". "Visok položaj in lagodno življenje sta oba zamenjala za stres in za garanje," je dejal Janša.
Andrej Bajuk bo v spominu tistih, ki so imeli priložnost in čast delati z njim ostal kot pošten, srčen in ognjevit zagovornik vsega, kar narekuje zdrava človeška pamet in slovensko patriotsko srce. Bil je hkrati svetovljan in domoljub. "Andrej je bil plemenit človek," je sklenil Janša.
Zbrane nekdanje ministre je nagovoril tudi nekdanji pravosodni minister Lovro Šturm, ki je Bajuka v spominu prav tako ohranil kot plemenitega človeka, pa tudi kot človeka, ki se je znal sprostiti. Nekdanja ministrica za delo Marjeta Cotman pa je izpostavila Bajukovo požrtvovalnost ob njegovi odločitvi, da svoje moč, znanje in izkušnje da na voljo domovini. "To je razumel kot osebno poslanstvo," je še poudarila Cotmanova.
Sožalje ob Bajukovi smrti je izrekel tudi Svet slovenskih organizacij. Spominjajo se ga kot osebe, ki je veliko prispevala k mednarodnemu ugledu slovenskega naroda in njegove mlade države.
Nekdanji premier, poslanec, minister in predsednik NSi Bajuk je v 68. letu starosti umrl v noči na torek. Do pogreba, ki bo v nedeljo na ljubljanskih Žalah, so na vladi, v DZ in na sedežu NSi odprte žalne knjige. Danes so se v žalno knjigo v DZ vpisali tudi poslanci in vodstvo SLS.