Jernej Sekolec tudi uradno edini kandidat za arbitra
Politika | 18.08.2011, 14:44 Petra Stopar
Jernej Sekolec je tudi uradno kandidat za slovenskega člana arbitražnega sodišča, ki bo odločalo o slovensko-hrvaški meji. Kot je potrdil pravosodni minister Aleš Zalar je bila to edina prijava, ki pa je popolna prispela pravočasno.
Jernej Sekolec je v slovenskem prostoru relativno neznan pravnik, pa vendar gre za izjemnega, v mednarodnem prostoru priznanega strokovnjaka. Njegova skoraj 30-letna mednarodna kariera se je začela leta 1982. V tem času je bil med drugim direktor oddelka za mednarodno gospodarsko pravo Organizacije združenih narodov (OZN) in generalni sekretar komisije za mednarodno trgovinsko pravo pri OZN. Trenutno je podpredsednik londonskega sodišča za mednarodno arbitražo in od 22. junija letos tudi član stalnega arbitražnega sodišča s sedežem v Haagu.
„Edini pomislek, ki bi ga človek lahko imel, je, da ni strokovnjak za pravo morja. Ampak vse njegove druge vrline in veščine prevladujejo in mislim, da bodo še tisočkrat bolj pomembne v delovanju arbitraže kot neko suhoparno, teoretično znanje,“ pravi Marko Pavliha, ki Sekolca pozna že 20 let. Pavliha kandidaturo Sekolca absolutno podpira, podporo sta mu med prvimi izrekla tudi minister Aleš Zalar in vodja poslancev SNS Zmago Jelinčič.
Dokumentacija o kandidaturi je zdaj že pri predsedniku republike Danilu Türku, ki se mora do nje po pridobitvi mnenja sodnega sveta in vlade tudi opredeliti. Če jo bo podprl, jo bo tudi posredoval državnemu zboru, ki ima zadnjo besedo. Glasovanje bo tajno, za izvolitev pa je potrebna večina glasov vseh poslancev, torej najmanj 46. Pavliha je v pogovoru za Radio Ognjišče izrazil upanje, „da ga bo predsednik republike predlagal v državni zbor v izvolitev in da tam ne bo polemike. Kajti še ena od prednosti dr. Sekolca je, da je popolnoma nepopisan politični list papirja, zato ni nobenega razloga, da bi se zdaj kopja lomila na takšnem strokovnjaku“.
Slovenski arbiter bo eden izmed petih članov arbitražnega sodišča. Enega bo v arbitražno sodišče imenovala še Hrvaška, ki ga še ni izbrala, tri pa bosta državi izbrali s seznama kandidatov, uglednih strokovnjakov za mednarodno pravo, ki ga bo predstavila Evropska komisija. Roki za imenovanje članov sodišča začnejo teči z dnem podpisa pogodbe o pristopu Hrvaške k Evropski uniji, do česar naj bi prišlo konec leta.