Žalna knjiga za dr. Bajukom
Želel si je Novo Slovenijo, ki bo spreminjala našo Slovenijo
Slovenija | 18.08.2011, 07:58
„Bil je strokovnjak, svetovljan, domoljub, zgleden zakonski mož in družinski oče, kristjan in intelektualec, ki je tekoče komuniciral v več svetovnih jezikih. Kljub temu, da je Slovenijo zapustil kot otrok, je od svojih narodno zavednih staršev prejel za dediščino znanje materinščine, ki jo je bolje govoril kot večina poslancev slovenskega parlamenta v katerem koli mandatu,“ je na žalni seji sveta NSi v Ljubljani dejala predsednica stranke Ljudmila Novak. Seji je sledila maša zadušnica, ki jo je daroval ljubljanski nadškof metropolit dr. Anton Stres.
Na slovenskem političnem parketu je ohranil stranko, ki se ni bala izpostaviti in zagovarjati vrednot, ki so v slovenski javnosti pogosto bolj zasramovane kot cenjene
„Ob smrti dr. Andreja Bajuka, ustanovitelja in prvega predsednika stranke, občutimo globoko hvaležnost, da je leta 2000 zmogel zbrati voljo, pogum in somišljenike ter ustanoviti novo stranko. Stranko, ki je svoje temelje in delovanje postavila na vrednote krščanske demokracije, ki so tudi temeljne krščanske in občečloveške vrednote. S tem je na slovenskem političnem parketu ohranil stranko, ki se ni bala izpostaviti in zagovarjati vrednot, ki so v slovenski javnosti pogosto bolj zasramovane kot cenjene in spoštovane. Stranka je dobila ime Nova Slovenija, krščanska ljudska stranka. Verjel je, da lahko njeni člani s svojim političnim delovanjem naredimo Slovenijo boljšo, lepšo, bolj uspešno in bolj pravično do vseh njenih sinov in hčera,“ je na žalni seji v zavodu svetega Stanislava v Šentvidu nad Ljubljano dejala Ljudmila Novak.
Pripomogel je k najugodnejšim finančnim kazalcem
Spomnila je, da se Bajuk ni ustrašil najtežjih resorjev in najzahtevnejših funkcij. „Stranka je prevzela najzahtevnejše resorje in z odgovornim delom ministrov Nove Slovenije bistveno pripomogla k uspešnosti Janševe vlade. Če bi v času te vlade in pred volitvami mediji poročali vsaj pol toliko pozitivno ali vsaj objektivno, kot lahko beremo in slišimo sedaj, bi v Novi Sloveniji bili še bolj ponosni na delo svojega predsednika. Slovenija bi imela realnejšo sliko o tem, koliko je dr. Bajuk s svojim znanjem in odgovornim delom ter široko razgledanostjo po mednarodnih finančnih obzorjih pripomogel k najugodnejšim finančnim kazalcem, ki jih je Slovenija kadar koli imela.“
Predsednica NSi Ljudmila Novak je na žalni seji, ki so se je udeležili vsi vidni predstavniki stranke ter tudi predstavniki drugih strank in organizacij, med njimi prvak SDS Janez Janša, je še dejala, da se domoljubje dr. Andreja Bajuka ni izražalo zgolj v lepih besedah, pač pa ga je udejanjil leta 2000, ko je zapustil ugledne in dobro plačane službe v mednarodnih institucijah in se dal na razpolago Sloveniji. „Najprej kot predsednik vlade, potem kot predsednik Nove Slovenije in poslanec ter finančni minister.“
Zapustil nam je svojo dediščino. Stranko Nova Slovenija, ki je bila njegov otrok!
Spomnila je tudi na udeležbo dr. Andreja Bajuka in njegove žene Katarine pri ponedeljkovi sveti maši na Brezjah, „ko je brez sramu in zadrege povedal, kaj mu kot katoličanu pomeni Marijin praznik. S tem pričevanjem se je tudi poslovil od nas in Slovenije. Prepričana sem, da z dobrimi občutki in lepimi doživetji, saj ga je ta slovenski romarski kraj, ki je kraj molitve in prošenj, zagotovo napolnil z notranjim mirom.“
Ljudmila Novak je dejala, da je dr. Bajuk zapustil svojo dediščino. „Stranko Nova Slovenija, ki je bila njegov otrok. Bil je ponosen nanjo in tudi v strahu zanjo. Ko smo ga nagovarjali, naj vodenje prepusti komu drugemu, sam pa se popolnoma posveti zahtevni funkciji finančnega ministra, se ni in ni mogel odločiti za ta korak. Ne zaradi njegovega dela, pač pa zaradi njegove javne podobe, ki je bila ustvarjena z namenom škodovanja krščanski stranki in s tem celi desnici, se je slabšal tudi strankin položaj. To pa je rodilo tudi notranja nesoglasja in strah pred prihodnostjo. Po uspešnem mandatu vlade, katerega znaten delež uspeha pripada tudi Novi Sloveniji, smo doživeli hladen tuš. Ljudje niso gledali rezultatov dela in niso hoteli nagraditi resnice, pač pa prazne obljube in lepe podobe. Po treh letih se kažejo rezultati.“
Smrt dr. Andreja Bajuka je za Novo Slovenijo tudi močan poziv
„Poziv k enotnosti in ohranitvi stranke, ki jo je ustanovil, ljubil, se zanjo žrtvoval, zanjo trpel in jo izročil nam, dr. Andrej Bajuk, njen ustanovitelj in prvi predsednik z osemletnim mandatom. Želel si je Novo Slovenijo, ki bo spreminjala našo Slovenijo v domovino za vse Slovenke in Slovence. Za tiste, ki živimo znotraj njenih meja, za tiste, ki so ostali za mejno črto in tudi za tiste, ki so prostovoljno ali pa neprostovoljno v povojnih letih morali zapustiti to lepo deželo, ki jo je dr. Andrej Bajuk ljubil iz vsega srca,“ je dejala Novakova in svoj nagovor sklenila z naslednjimi besedami: „Bog nam večkrat govori tudi po svojih znamenjih, če jih le hočemo sprejeti in razumeti. Dr. Andrej Bajuk, v imenu vodstva, članov in članic, se vam zahvaljujem za vse dobro, kar smo skupaj z vami zgradili. Žal nam je za tiste trenutke, ko se zaradi človeških slabosti nismo razumeli ali smo gledali vsak v svojo smer. Vaši družini izrekamo iskreno sožalje in zahvalo, da so vas pri vašem delu podpirali. Prepričani smo, da vam je prav družina dajala tisto moč, da ste zmogli nositi vse to, kar vam je bilo naloženo. Še posebej se zahvaljujem vaši ženi Katarini, ki je bila vaša največja opora in zgled žene, ki je možu v ponos.“
„Krivično je bilo, da so ga v njegovi domoljubni vnemi za demokratični napredek Slovenije nekateri, tako kot Jožeta Pučnika, Jožeta Bernika in še koga proglašali za tujca,“ pa je na žalni seji NSi dejal evropski poslanec in soustanovitelj NSi Lojze Peterle. Dodal je, da je bil Bajuk bil Slovenec, Evropejec, svetovljan in velik domoljub, demokrat ter ugleden finančni strokovnjak, ki je živel in delal za Slovenijo in Slovence, „zato zasluži trajen, hvaležen in spoštljiv spomin.“
„Dr. Andrej Bajuk je politiko razumel kot služenje skupnosti in je svoje delo odgovorno opravljal. Kljub žaljivemu in neosnovanemu političnemu etiketiranju je vztrajal pri svojem političnem poslanstvu in ga izvajal po svojih najboljših močeh ter skladno s svojimi prepričanji in vrednotami," je poudaril in dodal, da "ni bil in ne bo nikoli tujec. Bil je eden najodličnejših sinov Slovenije“.
Nadškof Stres: Bajuk ni postavljal v ospredje osebnih interesov
Nadškof Stres je pri maši zadušnici v zavodski kapeli poudaril, da Andrej Bajuk „ni postavljal v ospredje svojih osebnih, četudi legitimnih interesov, ampak potrebe svojega narodnega občestva, kateremu je pripadal z vsem žarom srca in duše, ter svoje domovine, ki se je znašla v plenicah svoje državnosti in je še posebej potrebovala znanje in pogum svojih državljanov, da bi lahko postala zdrava in zrela politična skupnost“.
Žalne seje parlamenta in vlad, v katerih je sodeloval Bajuk
Na žalni seji se bo v petek ob 14. uri sešel tudi državni zbor. V SDS-u v pripravljajo tudi skupno žalno sejo obeh vlad, v katerih Andrej Bajuk sodeloval.