Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar

Nadškof Stres za Družino: Spoštujemo voljo žrtev

Slovenija | 05.08.2011, 20:26

"Pozivam vse, ki imajo utemeljene sume zlorab, da me o tem obvestijo. V našem interesu je, da tem pojavom naredimo konec," je ljubljanski nadškof metropolit Anton Stres poudaril v pogovoru za tednik Družina, v katerem je spregovoril o cerkvenih postopkih pri sumih spolnih zlorab mladoletnih oseb s strani duhovnikov.

V medijih je namreč odmevala zgodba o dveh duhovnikih ljubljanske nadškofije, ki naj bi kljub utemeljenim sumom pedofilije še vedno imela dostop do mladoletnikov. Nadškof Stres je povedal, da je bilo obema duhovnikoma prepovedano kakršno koli pastoralno delo z mladimi, kar pomeni, da bi lahko imela z njimi stik samo pri splošnem delu, recimo pri maši.

Po odzivih, ki so prišli do njega, vsaj v enem primeru ukrep očitno ni bil upoštevan. Junija je dobil pismo staršev, ki so ga na to opozorili. Na podlagi tega opozorila pa je vnovič opomnil osumljenega duhovnika, naj se prepovedi dela z mladimi dosledno drži, sicer ga bo suspendiral, se pravi, mu odvzel pravico do opravljanja duhovniških opravil.

Za omenjeni primer so po njegovih besedah iz Rima ob koncu minulega leta dobili dodatna navodila in nato nadaljevali kazenski postopek. Kot je pojasnil, ima škof v takih primerih dve možnosti: da postopek vodi sam ali pa imenuje delegata in dva prisednika, kot ju imenujejo.

"Da bi zagotovil čim večjo neodvisnost sodnikov, sem prosil nekega škofa iz tujine, da nam je dal na voljo svojega predstojnika cerkvenega sodišča tamkajšnje škofije, da je kot moj delegat vodil proces. To je postopek sicer nekoliko podaljšalo, ker je bilo treba stvari prevajati, delegat je iz tujine prihajal v Ljubljano. Zvrstile so se še nekatere druge okoliščine, ki so dodatno zavlekle proces. Zdaj je ta končan," je povedal nadškof.

Dodal je, da je bila odločba poslana. Do četrtka, 28. julija, ko je bil pogovor za Družino posnet, še niso dobili povratnice. Od vročitve odločbe pa teče še desetdnevni pritožbeni rok. Kot je poudaril, je odločen te stvari urediti in tudi odločba, ki sledi cerkveno-kazenskemu postopku, bo to pokazala.

Na vprašanje, zakaj Cerkev teh stvari sama ne prijavi civilnim oblastem, odgovarja, da gre za preprosto dejstvo, da ljudje, ki te stvari prijavijo v Cerkvi, tega ne želijo prijaviti policiji. Če bi to želeli, s prijavo sploh ne bi prišli v Cerkev.

Navadno žrtev reče: ne želim, da bi ta stvar odmevala v javnosti, ne želim mučnega procesa po sodiščih, želim pa, da se to, kar se je meni zgodilo, ne bi zgodilo nikomur več. Stres poudarja, da to voljo spoštujejo. Če je ne bi, večina žrtev teh zlorab ne bi prijavila niti v Cerkvi, saj nočejo iti v civilni sodni postopek.

Na to možnost jih v Cerkvi vedno opozorijo, niso pa po civilni zakonodaji dolžni - celo proti volji žrtev - obveščati organov pregona.

Uradne osebe pa so tudi take primere dolžne prijaviti in Stres verjame, da bo na temelju sedanjih medijskih objav policija opravila svojo dolžnost. "To je popolnoma normalno in pričakovano. Vedno bomo na voljo z informacijami, ki jih lahko damo v navedenem okviru," je zagotovil.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Politika
Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...