S policijskim helikopterjem varno in hitro do nujne medicinske pomoči
Slovenija | 06.08.2011, 00:31
Policisti gorske in letalske policijske enote v petek nad Ajdovsko deklico, skupaj s predstavniki Gorske reševalne zveze Slovenije prikazali enega od manevrov helikopterskega gorskega reševanja. Šlo je za prikaz specifične naloge slovenske policije, izurjenosti, ki jo je po oceni policije treba ohranjati in tudi razvijati.
Slovenske gore in težje dostopni kraji so letos terjali osem smrtnih žrtev, rešenih pa je bilo 135 gornikov. V 70 reševanjih je sodeloval tudi helikopter. Nesreč v gorah je bilo v primerjavi z letom 2010 sicer nekaj manj, tudi zaradi preventivnega dela pripadnikov gorske policijske enote in prizadevnih dežurnih ekip za helikoptersko reševanje v gorah.
Policija bo svetovala planincem
Namen vaje pod Storžičem je ljudi spomniti, da je treba biti ustrezno pripravljen in seznanjen z vremensko napovedjo, je povedala ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal. Uporaba policijskega ali vojaškega helikopterja je lahko ključna, saj se reševanje, ki bi trajalo več ur, s helikopterjem zaključi v eni uri, kar pogosto tudi rešuje življenja, je še dodala.
Namestnik generalnega direktorja policije Matjaž Šinkovec je poudaril, da je obiskovalce gora potrebno opozarjati, da se je potrebno ustrezno pripraviti, opremiti in obuti, v gore pa iti, ko so za to ustrezni pogoji. Policijske patrulje bodo ta konec tedna planincem svetovale na območju Mrzlega Studenca in Debele peči ter Planine Blato in Jezerskega stoga.
Gorski reševalci letos posredovali že 236-krat
Policija se namreč že vrsto let trudi osveščati obiskovalce gora, saj so najpogostejši vzrok gorskih nesreč pomanjkanje znanja, nepripravljenost in neprimerna oprema, je povedal vodja Gorske policijske enote Robert Kralj.
Slovenske gore po oceni policije obišče več kot milijon obiskovalcev, ki po mnenju Kralja lahko za lastno varnost storijo največ prav sami. Avgust je v Alpah znan po hitrih spremembah vremenskih razmer, zato naj obiskovalci s sabo kljub soncu vzamejo dodatno opremo in oblačila. Ob tem je Kralj opozoril tudi na popoldanske nevihte in nevarnosti udara strele.
Po besedah predsednika Gorske reševalne zveze Slovenije Igorja Potočnika so gorski reševalci letos posredovali 236-krat, od tega 140-krat v gorah, vse več dela pa jim povzročajo adrenalinski športniki. V zadnjem mesecu reševalci tudi opažajo, da se veliko obiskovalcev gora zaradi precenjevanja lastnih spodobnosti zapleza in morajo nato prenočiti v steni.
Potočnik je dodal, da policisti in gorski reševalci na osnovi skupnih analiz preventivno delo osredotočajo na gorske poti, kjer se zgodi največ nesreč. Do konca letošnje poletne sezone v začetku oktobra pa na Brniku v pripravljenosti ponovno čakajo dežurne ekipe za helikoptersko reševanje, je še povedal in pojasnil, da je letos v primerjavi z letom 2010 v gorah manj smrtnih primerov predvsem zaradi manjšega števila usodnih snežnih plazov.