Bhatti za izboljšanje razmer verskih manjšin v Pakistanu
Svet | 28.07.2011, 08:06
Posebni svetovalec za verske manjšine pri pakistanskem premieru katoličan Paul Bhatti pripravlja načrt za izboljšanje razmer verskih manjšin. Ta naj bi med drugim vključeval spoštovanje njihovih pravic ter zagotavljanje varnosti. Za katoliško tiskovno agencijo Fides je Paul Bhatti sicer brat pokojnega ministra Šabaza Bhattija pojasnil, da je pobudo za ta načrt dal njegov brat, z njim pa želi nadaljevati njegovo poslanstvo.
Načrt naj bi manjšinam zagotovil vzgojo, pravno podporo, varnost, odpravo razločevalnih zakonov, resnično zavarovanje državljanskih pravic in svoboščin. Bhattijev načrt prihaja v občutljivem trenutku pakistanske politike saj naj bi ta odpravila zveznega ministrstva za verske manjšine. Pakistanska vlada je ob odpravi ministrstva obljubila, da bo vzpostavila novo zvezno ministrstvo, ki bo povzelo in ohranilo del osebja starega ministrstva na zvezni ravni. Vendar se to, pravijo viri agencije Fides, še ni zgodilo. V teh okoliščinah je Paul Bhatti kot posebni svetovalec in voditelj Alianse vseh pakistanskih manjšin razvil svojo smer delovanja in nakazal prihodnost verskih manjšin v Pakistanu: to je predložil premierju in jo tudi izključno posredoval katoliški agenciji Fides.
Državo je treba spodbujati, da v šolski učni načrt vpelje versko vzgojo
Bhatti v dokumentu kot glavne razloge, ki ustvarjajo trpljenje verskim manjšinam v Pakistanu omenja: nestabilne vlade; 34 let vojaške diktature in 29 s civilno vlado v 63 letih samostojnosti, razločevalne zakone; kot je zakon o bogokletju, porast verskega ekstremizma, fanatizma in terorizma, revščino, nepismenost in slab dostop do izobraževanja. Kot odgovor na probleme, ki preprečujejo razvoj manjšin in omejujejo pravice, Bhatti postavlja vrsto osnovnih korakov: „Na lokalni ravni pospeševanje vzgojnih dejavnosti, ki na vsakem koraku utrjujejo etnično strpnost, občasne okrogle mize s predstavniki verskih voditeljev in civilne družbe, vzpostavitev dialoga za slogo med verami na vseh ravneh s čimer bi ublažili razločevanje in nasilje nad manjšinami, nalaganje omejitev in kazni za sovražni govor ali izdajanje sovražne literature in nestrpnosti.“
Posebno mesto v Bhattijevem načrtu pa imata vzgoja in pravna država. „Državo je potrebno spodbujati, da v šolski učni načrt vpelje versko vzgojo, ki enako seznanja z vsemi verami, nujno je potrebno začeti posebne programe za pospeševanje vzgoje članov skupnosti verskih manjšin, na področju prava je potrebno pregledati ali odpraviti razločevalne zakone in prakso nasproti manjšinam ter žrtvam oskrbeti pravno in finančno podporo,“ je prepričan Bhatti, ki še dodaja, da je potrebno zagotoviti pošteno delovanje sodstva za državljane in nemuslimane, obenem pa nemudoma poskrbeti za streho in varnost tistim, ki jim grozijo.
Vlada mora spoštovati glavne verske praznike
Bhatti po bratovih zamislih še poudarja potrebo po dejavni navzočnosti voditeljev verskih manjšin v politiki, da bodo branili njihove pravice. „Štiri sedeže je potrebno rezervirati za manjšine v senatu ter na ravni zaposlitve zagotoviti pet odstotkov voditeljem manjšin v vseh javnih zveznih službah. Vlada mora praznovati 11. avgust, dan manjšin v Pakistanu ter spoštovati glavne verske praznike, pospeševati srečevanje med voditelji večine in manjšin, zlasti na kritičnih področjih,“ v svojem dokumentu poudarja Bhatti in ob sklepu poudari, da „če bodo v Pakistanu vladale demokratične ustanove - prav zato se obračamo za podporo na mednarodno skupnost - bomo ustvarjali družbo, ki spoštuje mir, versko svobodo, civilno sožitje in človeško dostojanstvo“.