kardinal Kazimierz Swiatek
Umrl beloruski kardinal Swiatek; kardinalski zbor sedaj šteje 196 kardinalov
Cerkev po svetu | 22.07.2011, 07:46
Kardinalski zbor po novem šteje 196 kardinalov. V četrtek zjutraj je namreč umrl beloruski kardinal Kazimierz Swiatek, sicer upokojeni nadškof v Minsk-Mohilevu in nekdanji apostolski administrator.
Papež Benedikt XVI. je v sožalnem telegramu, poslanem beloruski katoliški Cerkvi, spomnil na kardinalovo pogumno pričevanje za Kristusa in Cerkev v težkih časih ter izpostavil njegovo velikodušno gorečnost, s katero je prispeval k duhovnemu preporodu njegove dežele, so poročali v slovenski oddaji Radia Vatikan.
Kazimierz Swiatek, rojen leta 1914, je bil v duhovnika posvečen leta 1939. Delal je na župniji Pruzana v škofiji Pinsk, dokler ga ni 21. aprila 1941 aretirala in zaprla KGB. Iz zapora je pobegnil in se vrnil na svojo župnijo. KGB ga je ponovna aretirala 18. decembra 1944. Osem mesecev je bil zaprt v Minsku, nato pa so ga obsodili na deset let prisilnega dela v koncentracijskih taboriščih: dve leti je bil v Mariinsku in Sibiriji ter sedem let v Vorkuti in Inti, kjer je delal v sibirijskih rudnikih. Na prostost je bil izpuščen 16. junija 1954. Vrnil se je v Pinsk in se ponovno posvetil pastoralnemu delu. Pozneje je bil imenovan za generalnega vikarja v škofiji Pinsk, nato za nadškofa v Minsk-Mohilevu in apostolskega administratorja v Pinsku. Ob spremembah, ki sta jih prinesla razpad Sovjetske zveze in nastanek države Belorusije, je reorganiziral in okrepil cerkvene strukture na svojem ozemlju ter se posebej zavzemal za obnovo cerkva in formacijo duhovnikov. Leta 1994 je bil imenovan za kardinala. Od leta 1999 do 2006 je bil predsednik Beloruske škofovske konference. Papež Janez Pavel II. je kardinalu Swiatku izročil nagrado Fidei testis – Pričevalec vere. Podelil mu jo je Inštitut Pavla VI. za zvesto in pogumno pričevanje za Kristusa in njegov evangelij v letih, ko je bila Cerkev v Vzhodni Evropi preganjana.
S smrtjo kardinala Swiatka, sedaj kardinalski zbor šteje 196 članov. Število kardinalov, ki v primeru konklava zaradi starosti ne morejo voliti novega papeža, se je tako zmanjšalo na 82, medtem ko kardinalov volivcev še vedno ostaja 114.