Otto von Habsburg
Otto von Habsburg zagovornik katoliške vere in človeškega dostojanstva
Cerkev po svetu | 08.07.2011, 09:06
V kraju Pöcking na Bavarskem se bo jutri začela prva od štirih slovesnosti ob smrti najstarejšega sina zadnjega avstro-ogrskega cesarja ter nekdanjega evropskega poslanca Otta von Habsburga, ki je na svojem domu na Bavarskem umrl 4. julija v starosti 98 let. Kardinal Renato Raffaele Martino je ob tem Otta von Habsburga ocenil kot največjega zagovornika katoliške vere in človeškega dostojanstva.
V svojem sporočilu je nekdanji predsednik papeškega sveta za pravičnost in mir Martino pohvalil zlasti pokojnikovo delo za Evropo, posebej v evropskem parlamentu: „Do visoke starosti je neutrudno deloval v pobudi, pri kateri gre za obrambo krščanskih vrednot v Evropi in svetost človeškega življenja,“ je dejal kardinal Martino. Oče Otta von Habsburga, blaženi avstrijski cesar Karl, je svojemu sinu „od najzgodnejše mladosti dal na pot, da je naloga vladarja sveta služba in nesebična žrtev za blagor zaupanih mu narodov,“ je še zapisal kardinal Martino.
Za von Habsburgom bodo pripravili štiri pogrebne slovesnosti. Prva bo jutri v kraju Pöcking na Bavarskem, kjer je von Habsburg umrl, prihodnji ponedeljek, 11. julija, pa nato še v Münchnu. V sredo, 13. julija, bo sledila žalna slovesnost v avstrijskem romarskem središču Marijino Celje, nato pa v soboto, 16. julija, še na Dunaju.
Takrat bodo v dunajski kapucinski grobnici, v kateri so pokopani habsburški vladarji, von Habsburga in njegovo soprogo tudi položili k zadnjemu počitku. Posmrtne ostanke Regine von Habsburg bodo na Dunaj prepeljali iz kraja Veste Heldburg v nemški zvezni deželi Turingija.
Odzivi na smrt Otta von Habsburga
Predsednik republike je med drugim zapisal, da je vest o smrti 98-letnega von Habsburga sprejel z žalostjo. Kot je spomnil, je bil von Habsburg priča in soustvarjalec burne evropske zgodovine 20. stoletja. Že v mladih letih je izkazoval čut za človečnost in pravičnost z nasprotovanjem nacizmu in Hitlerjevi priključitvi Avstrije, je zapisal Türk in nadaljeval, da se je po vojni kot evropski poslanec in še posebej kot predsednik mednarodne Panevropske unije odločno zavzemal za združevanje Evrope in uveljavljanje človekovih pravic, pravic manjšin, demokracije in občečloveških vrednot.
Ob smrti von Habsburga se je oglasil tudi predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso. Zapisal je, da je von Habsburg kot dolgoleten poslanec Evropskega parlamenta zaznamoval evropsko zgodbo o uspehu. Kot predsednik Panevropske unije je ključno prispeval k padcu železne zaveze in mirni družitvi evropske celine, ki je bila predolgo ločena, je med drugim še navedel Barosso, kot so sporočili v Bruslju.
Avstrijski predsednik Heinz Fischer je medtem izrazil sožalje svojcem von Habsburga. Ob tem je dejal, da je bila osebnost pokojnega na številne načine povezana z zgodovino Avstrije. Spomnil je tudi, da se je von Habsburg pred natanko 50 leti odrekel vsakršni vladavini in se izrekel za zvestega državljana Republike Avstrije.
Avstrijski kancler Werner Faymann pa je von Habsubrga označil za zgodovinsko osebnost. Pri tem je še posebej izpostavil njegovo odločno nasprotovanje nacionalsocializmu in fašizmu ter srčno zavzemanje za mirno in združeno Evropo ter padec železne zavese po drugi svetovni vojni.
Otto von Habsburg je bil rojen 20. novembra 1912 v Avstriji, po koncu habsburške monarhije pa je njegova družina odšla v izgnanstvo v Švico in kasneje na Madeiro.
Doštudiral je v Belgiji. Bil je nasprotnik nacizma in Hitlerjeve priključitve Avstrije, Hitler pa ga je videl kot grožnjo svojim načrtom. Zato je zbežal v ZDA, od koder se je vrnil po koncu druge svetovne vojne in se nato posvetil združevanju Evrope. Sodeloval je pri ustanavljanju Panevropske unije in bil njen predsednik od leta 1973 do leta 2004.
Od leta 1979 do leta 1999 je bil član Evropskega parlamenta, kamor je bil izvoljen na listi bavarske Krščansko-socialne unije. Po padcu komunizma je bil vnet zagovornik širitve EU na Vzhod.
Na avstrijsko ozemlje je lahko ponovno stopil šele leta 1966 po večletnem pravnem boju z avstrijsko vlado.
Otto von Habsburg je bil poročen s princeso Regino von Sachsen-Meiningen, ki je umrla lani. Imela sta sedem otrok, 22 vnukov in dva pravnuka.
Njegov najstarejši sin Karl Habsburg-Lothringen, zdaj vodja družine Habsburg, je danes dejal, da je bil njegov oče izjemen človek in velik Evropejec.