Robert BožičRobert Božič
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup

Evropska unija in proračun 2014-2020

Evropska Unija | 03.07.2011, 01:40

Evropska komisija je v preteklih dneh sprejela predlog proračuna Evropske unije za obdobje med letoma 2014 in 2020. Vreden bo nekaj več kot tisoč milijard evrov. Ta vsota je višja kot v preteklih sedmih letih, čeprav se je proračun glede na evropski bruto nacionalni prihodek nekoliko znižal.

Kot nov lastni vir za polnjenje proračuna je predlagala evropski davek za finančna podjetja. Velesile predlogu nasprotujejo in si želijo zamrznitve proračuna.

Evropska komisija je sprejela predlog proračuna Unije za obdobje 2014–2020. Za porabo v naslednjih sedmih letih predlaga 1025 milijard evrov za obveznosti in 972 milijard evrov za dejanska plačila. "Vsota, ki jo Evropska komisija predlaga za porabo v prihodnjih sedmih letih, predstavlja odstotek bruto nacionalnega dohodka. Vsak evro je treba popolnoma izkoristiti. Naš predlog je odgovor na današnje skrbi in na jutrišnje potrebe," je povedal predsednik Evropske komisije Jose Maneul Barroso.

Komisija kot nove prednostne naloge vidi čezmejne energetske in transportne infrastrukturne projekte, okrepljeno financiranje raziskav in razvoja, izobraževanja in kulture, okrepljeno nadzorovanje zunanjih meja. Skoraj 40 odstotkov proračuna bi namenila manj razvitim evropskim regijam. Dodatno financiranje predvideva tudi za tranzicijske regije.

Da bi povečal lastne proračunske vire, Bruselj predlaga uvedbo evropskega davka na finančna podjetja in evropski davek na dodano vrednost, do leta 2018 pa namerava komisija za 5 odstotkov znižati število zaposlenih v evropskih ustanovah. "S temi predlogi za nove lastne vire bi lahko po optimističnih napovedih delež v proračunu iz lastnih virov do leta 2020 zvišali za več kot 40 odstotkov,“ trdi komisar za proračun Janusz Lewandowsky.

Nova pravila predvidevajo tudi podaljšanje delovnega tedna na 40 ur, povišanje upokojitvene starosti s 63 na 65 let in ohranitev 5,5-odstotnega kriznega davka na plače zaposlenih. Velika Britanija, Francija in Nemčija se že pritožujejo.

Evropska Unija
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«