Zajtrk
Uživanje zajtrka med mladimi narašča
Sociala | 15.07.2011, 16:00 Petra Stopar
Število mladih, ki dan začnejo z zajtrkom, narašča. To je pokazala raziskava „Z zdravjem povezano vedenje v šolskem obdobju“, ki jo je že tretjič zapored izvedel Inštitut za varovanje zdravja (IVZ). Po drugi strani pa mladostniki še vedno prepogosto uživajo sladkane pijače in sladkarije, obenem so tudi preveč na dietah.
Rezultati raziskave kažejo, da je lani vse dni v tednu redno zajtrkovalo skoraj 40 odstotkov mladostnikov. To je za tri odstotke več kot leta 2006. Pogosteje pa zajtrkujejo mlajši, in sicer redno skoraj polovica 11-letnikov, malo manj zajtrk jedo 13-letniki in še manj 15-letniki.
Pri uživanju sladkanih pijač in sladkarij je raziskava pokazala, da sta jih v letu 2010 redno uživali dve tretjini mladostnikov, razvade pa se s starostjo povečujejo. Medtem ko imajo fantje raje pijače, dekleta raje jejo sladkarije. Kot pojasnjuje Matej Gregorič z IVZ, prepogosto uživanje presladkih živil vpliva na povečan energijski vnos in slabšo prehransko vrednost zaužite hrane, povečuje tveganje za razvoj debelosti, sladkorne bolezni, zobne gnilobe in srčno-žilnih obolenj, poleg tega pa se nakazuje tudi slabše sledenje in zmanjšana pozornost pri otrocih ter povečana hiperaktivnost. Na ministrstvu za zdravje zato že preučujejo možnosti za ukrepe, s pomočjo katerih bi spodbudili uživanje zdravju koristnih živil, ter pripravljajo izhodišča za omejevanje trženja nezdravih živil.
Raziskava je še pokazala, da je slabih 13 odstotkov mladostnikov na shujševalni dieti ali se trudijo shujšali. Poleg tega pa še skoraj 27 odstotkov mladostnikov meni, da bi morali malo shujšati. Diet se pogosteje lotevajo dekleta ter starejši mladostniki. Kot pojasnjuje Vida Fajdiga Turk z IVZ, je raziskava pokazala tudi, da sadje in zelenjavo vsak dan pogosteje uživajo tisti mladostniki, ki boljše ocenjujejo svoj socialni položaj in socialno ekonomski položaj svojih staršev. Lani je sicer zelenjavo redno uživala četrtina mladostnikov. Štirje odstotki mladih zelenjave sploh ne je, vendar je bila ta hrana še manj priljubljena v letih 2006, ko je ni uživalo šest odstotkov, in 2002, ko je ni uživalo sedem odstotkov mladostnikov.