Damijana MedvedDamijana Medved
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Rok MihevcRok Mihevc

Število nesreč s smrtnim izidom se zmanjšuje

Politika | 28.07.2011, 11:10 Tanja Dominko

Desetletje, ki je pred nami, je Organizacija združenih narodov razglasila za desetletje za večjo prometno varnost na cestah. V Sloveniji v zadnjih letih precej bolj zaznavamo problem prometnih nesreč kot nekdaj. Naš sogovornik v oddaji Pogovor o Bojan Žlender, ki to področje spremlja že 28 let, poudarja, da je bila včasih prometna varnost precej slabša.

Žlender, ki je z letošnjim letom postal direktor direktorata za promet na Ministrstvu za promet, se denimo spomni, da smo nekdaj letno zabeležili 550 smrtnih žrtev prometnih nesreč, pa se ob tem podatku nihče ni zganil. „To ni zanimalo niti medijev niti družbe nasploh. Bili smo le peščica ljudi, ki smo opozarjali, da je to strahoten problem, pa nihče ni delal iz tega težav. Zdaj, ko smo prišli na četrtino, lani je bilo žrtev prometnih nesreč 138, zaznavamo to kot velik problem. To je strahoten uspeh tega obdobja.

V oddaji smo spregovorili tudi o novostih v prometni zakonodaji- ne dolgo nazaj so namreč v veljavo stopili kar štirje novi zakoni s tega področja, vendar je prepričan, da je za voznike zakonodaja bolj pregledna, zakon o pravilih je namreč tisti, ki naj nam vsem služi kot katekizem. Izpostavil je tudi strožje kazni pri vseh tistih glavnih grehih, ki ogrožajo življenja. Pri tem je omenil vožnjo pod vplivom alkohola, če je prekoračena meja 1,1, pobeg s kraja nesreče kot eno najbolj nizkotnih vedenj, vožnjo v nasprotno smer, prekoračitev hitrosti v naselju, kjer velja omejitev 50 km/h za dodatnih 50 km/h. „To je nekaj tistih najhujših vedenj v prometu, najbolj nevarnih, pri katerih je globa 1200 evrov in 18 kazenskih točk, kar pomeni izgubo vozniškega dovoljenja.“ Po novem je sicer enkrat letno možen izbris kazenskih točk, če se udeležimo tečaja varne vožnje.

Policisti naj ne bi merili hitrosti na območjih, kjer ni več nevarnosti, denimo tik pred koncem naselja, ko je samoumevno, da mnogi že začnemo pospeševati hitrost, čeprav še ni znaka za konec omejitve. Žlender pravi, da tovrstno kaznovalno politiko, če res obstaja, obžaluje.

Nikoli se ne meri hitrosti, ko za to ni več razloga. Po črki zakona moramo voziti 40 km/h, ampak po logiki prometa ko si mimo cestninske postaje, ko sta tam samo še dve vozili, ko ni več nobenega prometa, ni nobenega razloga, da bi moral voziti 40 km/h do znaka prenehanja veljavnosti. Tako policije v svetu nikoli ne merijo na takih odsekih, ne merijo 50 metrov od zadnje hiše v naselju do znaka, da je konec naselja.“ Po Žlendrovih besedah je namreč normalno, da tam začneš pospeševati. „Tisti, ki bi napisal kazen v takih primerih, je imel morda po črki zakona prav, a naredil je moralno in strokovno napako in bi mu bilo za reči, naj gre za dva meseca nekam drugam pometat.“

V pogovoru smo se dotaknili tudi številnih drugih tem, ki so jih izpostavili naši poslušalci, med njimi so bile tudi grbine, ki se v različnih naseljih med seboj razlikujejo. Vendar zanje, poudarja Žlender, obstajajo natančni predpisi. Grbine se tako postavljajo na podlagi tehnične specifikacije, ki jih je izdal minister za promet, pripravila pa strokovna skupina. Kot pravi, je zelo jasno navedeno, „kakšen mora biti naklon, kakšna višina. Če kdo dvomi, da so postavljene ustrezno, naj opozori ustrezno inšpekcijsko službo, običajno so to medobčinske inšpekcije, ki morajo ukrepati. Če gre za državno cesto, je pravi naslov prometni inšpektorat.“

Prisluhnite celotnemu pogovoru.

Politika
Darilo za papeža  (photo: Jan Dominik Bogataj) Darilo za papeža  (photo: Jan Dominik Bogataj)

Darila iz Slovenije za papežev rojstni dan

Papež Frančišek pri vsakem srečanju z ljudmi, pa naj bodo romarji, posamezniki ali različne skupine od škofov do športnikov, prosi za molitveno podporo. Tako je bilo tudi ob njegovem včerajšnjem ...

Protestni shod upokojencev, ki ga pripravlja ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije. (photo: Bor Slana/STA) Protestni shod upokojencev, ki ga pripravlja ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije. (photo: Bor Slana/STA)

Tokrat protestna vožnja in petje Svete noči

Inštitut 1. oktober in ljudska iniciativa Glas upokojencev danes ob 15.00 na Trgu republike pripravljata že 16. protestni shod. Na njem želita opozoriti na pereče probleme upokojencev in starejših ...

dr. Gabriel Kavčič (photo: STA) dr. Gabriel Kavčič (photo: STA)

S tem gremo v smer splošnega ukinjanja ugovora vesti

Farmacevti v lekarnah ne bodo mogli več uveljavljati ugovora vesti. Koalicijski poslanci so namreč podprli predlog novele zakona o lekarniški dejavnosti. V SDS so sejo obstruirali, v NSi so bili ...

Matic Vidic (photo: Rok Mihevc) Matic Vidic (photo: Rok Mihevc)

Odpreti svojo "štalo" je najlepše darilo za božič

Četrta adventna sveča že gori, kar pomeni, da se božični čas počasi bliža. Z vsakim prižigom sveče v adventnem vencu, se vedno bolj zavedamo, da je božič tik pred vrati. Ta čas naj bi bil obdobje ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...