Slovenskih 20, Vipava
VIDEO: PRO: Osamosvojitev in zamejci, zdomci
Slovenija | 14.06.2011, 07:28
V četrtek, 24. marca je bila okrogla miza z naslovom Osamosvojitev in zamejci, zdomci na Škofijski gimnaziji v Vipavi. Naši gostje so bili predsednik osamosvojitvene vlade Lojze Peterle, nekdanji predsednik Slovenske konference Svetovnega slovenskega kongresa Franci Feltrin, publicistka dr. Spomenka Hribar, podpredsednik Narodnega sveta koroških Slovencev Karel Smolle, publicist dr. Hubert Požarnik in poslanec v času osamosvajanja Boris Jež.
Publicistka dr. Spomenka Hribar, ki je bila leta 1990 izvoljena v Skupščino Republike Slovenije, je v Škofijski gimnaziji v Vipavi med drugim spomnila na veliko pripravljenost, ki so jo ob osamosvajanju izkazali Slovenci po svetu. Brez njih po njenem prepričanju osamosvojitve ne bi bilo. Ti so namreč Demosu nudili materialno pomoč, neizmerne količine energije in so tudi politično sodelovali. Podpredsednik Narodnega sveta koroških Slovencev Karel Smolle, ki je bil v času osamosvajanja vodja prvega zastopstva na novo ustanovljene Republike Slovenije v tujini, je osvetlil takratni položaj zamejcev, ob tem pa dejal, da je po 20. letih država krepka.
Lojze Peterle: „Mislim, da je potrebno za ugled države delati trajno. Čim močnejša je država navznoter tem lažje uveljavlja svoje zadeve navzven.“
Dr. Hubert Požarnik: „Mislim, da je to potrebno storiti v prvi vrsti zato, ker skušajo posamezniki in mnogi v sedanji vladi svoj moralni in politični kapital dobiti iz preteklosti, kajti v sedanjosti nimajo kaj dosti pokazati. To je njihov poskus, da bi s tem kapitalom uspeli v Sloveniji vladati še naprej.“
Dr. Spomenka Hribar: „Samo Slovencem znotraj Republike Slovenije to (osamosvojitev) najbrž ne bi uspelo.“
Franci Feltrin: „Če bi delali danes poslanci tako kot smo takrat in tako skupno potem bi bilo malo boljše za nas. Mi smo v enem letu osamosvojili Slovenijo, v 18. letih pa ne morejo premakniti ene stvari.“
Karel Smolle: „Tujina je bila 60 odstotkov proti nam, približno 20 nevtralno, le mali odstotek pa je bil na strani razpusta Jugoslavije in ustavljanja drugih držav.“
Boris Jež: „Še vedno verjamem, da je takratni Demos znal stvari povezovati in ta moč slovenskega naroda, da stopi skupaj in preseže ozke strankarske ovire, ki nas delijo je bila tako močna, da je omogočila to rast.“