Južni Sudan postaja neodvisna država
| 30.06.2011, 20:00
Južni Sudan bo po dveh desetletjih vojne s Severnim Sudanom, ki je zahtevala najmanj 2 milijona življenj, čez dober teden dni postal samostojna država. Zgodovinski trenutek bodo 9. julija v glavnem mestu Džuba slovesno počastili predstavniki nove vlade in katoliške Cerkve. Tamkajšnji škofje in številni verniki so v ta namen tudi veliko molili.
Prebivalci Južnega Sudana so neodvisnost izglasovali na januarskem referendumu. Prepričani so, da se jim zdaj ponuja pomembna priložnost, da pogledajo v prihodnost z novim zaupanjem. Zavedajo se, da jim to prinaša tudi številne izzive.
Škof v mestu Rumbek, ki se nahaja v središču Južnega Sudana, je pojasnil, da so glavne pomanjkljivosti nove države pomanjkanje vladajočega razreda, nepreglednost v vladi ter sprava in povezovanje različnih plemen. "Potrebujemo inženirje, potrebujemo zdravnike, potrebujemo ljudi, ki so pripravljeni na vseh političnih ravneh, ljudi, ki se lahko ostalemu svetu pridružijo s pošteno oblastjo, brez podkupovanja, z oblastjo, ki bo imela v družbi ugledno ime," je povedal za Romereports. Da bi te pomanjkljivosti čim prej odpravili, so škofje pred referendumom predlagal 101 dan molitve za prihodnost države.
Katoliška Cerkev v Južnem Sudanu sicer precej pomaga tudi prek univerze Presvetega Jezusovega Srca v Milanu, ki je pripravila program za usposabljanje prihodnjih voditeljev države, in prek italijanske škofovske konference, ki financira zidanje šol. Upa, da bo pomagala obnoviti zdaj najmlajšo državo na svetu in izboljšati življenja skoraj 9 milijonov njenih prebivalcev.