Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Helena KrižnikHelena Križnik

Dan državnosti počastili tudi v Pekingu

| 27.06.2011, 16:52

Ob dnevu državnosti in dvajsetletnici slovenske samostojnosti je bilo slovesno tudi v Pekingu. Proslava, ki jo je organiziralo slovensko veleposlaništvo na Kitajskem in sta se je udeležila ministrica za obrambo Ljubica Jelušič in predsednik državnega zbora Pavel Gantar, je imela poseben naboj, saj je Kitajska imela prav posebno vlogo pri slovenskem uveljavljanju na političnem zemljevidu sveta.

Slovesnosti ob dnevu državnosti v Pekingu se se udeležili tako slovenski kot kitajski umetniki in poslovneži, diplomatski zbor, vojaški in obrambni atašeji različnih držav. Med njimi sta bila z delegacijama tudi obrambna ministrica Ljubica Jelušič ter predsednik državnega zbora Pavel Gantar, ki je zbrane tudi nagovoril.

Slovenija je bila prva država od nekdanjih jugoslovanskih republik, ki jo je Kitajska priznala. Do tega priznanja je prišlo že aprila leta 1992, že 12. maja istega leta pa so bili vzpostavljeni diplomatski odnosi. To je bilo skoraj istočasno s takratno Evropsko gospodarsko skupnostjo, zdajšnjo Evropsko komisijo in v času, ko se je Slovenija angažirala za vstop v Organizacijo združenih narodov, je v pogovoru za Radio Ognjišče pojasnila ministrica Ljubica Jelušič. "Sogovorniki so nam danes povedali, da je to ena posebnost. Do takrat namreč Kitajska ni imela navade priznavati držav, ki so se odcepljale oz. osamosvajale. Tako da Slovenija dejansko pomeni neko posebnost v kitajski zunanji politiki. Zato je bilo tudi tako pomembno proslaviti 20. obletnico samostojnosti s kitajskimi partnerji."

Slovenija je za kitajsko diplomacijo po mnenju Jelušičeve pomembna, ker čutijo, da gre za državo, ki resno in odkrito skrbi za strateško partnerstvo. "Slovenija si že neka časa prizadeva, tudi v zvezi Nato, za vzpostavitev strateškega partnerstva tako z Rusijo kot Kitajsko." Poleg tega Kitajska znotraj Evrope v Sloveniji vidi zaveznico, ki je odprta na vse strani. "Odprta do zahodne Evrope, Evropske unije, Nata, Balkana in Srednje Evrope. Je neke vrste izhodišče v svropski svet," je dodala ministrica.

Kitajska je sicer Slovenijo tudi izbrala za najpomembnejšo trgovinsko partnerico na Balkanu oz. v Srednji in Jugovzhodni Evropi.

Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...