Natovi vojaki med operacijo „Skupaj“.
Z Jelušičevo o srečanju obrambnih ministrov Nata
| 09.06.2011, 16:47
Obrambni ministri zveze Nato so dvodnevno srečanje v Bruslju končali z razpravo o misiji v Afganistanu. V ospredju je bilo predvsem vprašanje prenosa varnostnih nalog z Nata na afganistanske oblasti. Ministri so govorili tudi o operaciji v Libiji. Poziv generalnega sekretarja zavezništva k povečanju prispevkov zanjo ni naletel na pretirano odobravanje. Dotaknili so se tudi reform Nata in dosegli pomemben dogovor, o čemer smo govorili z našo ministrico Ljubico Jelušič.
V Afganistanu že rezultati na področju izobraževanja
Kot je za naš radio povedala Jelušičeva, so obrambni ministri Nata pregledali poročilo o trenutnem položaju v Afganistanu, "o stanju na bojiščih ter o stanju in uspešnosti tranzicije, torej, kako so pripravljene province za prenos v roke lokalnih oblasti". Poudarila je, da v nemirni državi končno prihaja do uspeha na področju izobraževanja. Dajal naj bi že rezultate v novih, mladih poveljnikih, ki prevzemajo enote afganistanske vojske. "Mednarodni skupnosti in afganistanskim varnostnim silam je v Afganistanu je uspelo izoblikovati izobraževalni sistem od najnižje do najvišje ravni. Šolanje je že končala tudi skupina 20 deklet za podčastnice," je pojasnila.
Nato o Libiji: Pripraviti se je treba na obdobje po Gadafiju
Jelušičeva pravi, da ima Nato glede Libije zelo jasne cilje. "V tem trenutku ima nalogo izvrševati resolucijo, ki prepoveduje polete nad Libijo, in zagotavljati embargo na uvoz orožja. Cilj je tudi, da takšne naloge opravlja še 90 dni." Nato po ministričinih trditvah opozarja mednarodne organizacije, naj bodo pripravljene na obdobje po Gadafiju, "ko bo treba vzpostaviti mirovno operacijo. Nato je dal jasno vedeti, da je ne bo izvajal. Pričakuje, da jo bodo izvajale primernejše mednarodne organizacije".
Sprejeta je reforma Severnoatlantskega zavezništva
Kljub pomislekom nekaterih članic, so obrambni ministri soglašali glede novih poveljstev in tega, kako naprej z reformo Natovih agencij. "Reforma je sprejeta. Lahko rečemo, da je to prva nova podoba zveze Nato po koncu hladne vojne. Govori bolj o sposobnosti Nata, da na fleksibilen način odgovori na izzive časa in novih operacij in ni več tako statičen, kot je bil v preteklosti," je še dodala Jelušičeva.