Matoz o zadevi Patria: Glavni dokaz proti Janši je izmišljen
Slovenija | 20.06.2011, 20:27
Predsednik SDS-a Janez Janša je vložil kazensko ovadbo zoper tožilko Branko Zobec Hrastar zaradi utemeljenega suma zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic. Kot je pojasnil odvetnik Franci Matoz, je Zobec Hrastarjeva kaznivo dejanje izvršila tako, da je sestavila obtožni predlog, v katerega je zapisala lažno vsebino. Elektronsko sporočilo, v katerem je bilo omenjeno Janševo ime, je bilo poslano samo direktorju Rotisa Ivanu Črnkoviču in ne tudi avstrijskemu posredniku Hansu Wolfgangu Riedlu, kot je zapisala tožilka. Na tožilstvu vložene ovadbe ne komentirajo, ker gre za odprt kazenski postopek.
Tožilka ponarejala listine?
Tožilka Branka Zobec Hrastar po besedah odvetnika Francija Matoza v obtožnem predlogu kot ključni dokaz, da naj bi bil Janez Janša utemeljeno osumljen storitve kaznivega dejanja, navaja elektronsko sporočilo, ki naj bi ga Hansu Wolfgangu Riedlu v imenu direktorja Rotisa Ivana Črnkoviča poslala njegova žena Marija Črnkovič. V elektronskem sporočilu naj bi pisalo, da mora odločitev uskladiti še s predsednikom vlade.
Matoz zatjuje, da je bilo sporočilo, ki je bilo dejansko poslano na Patrio, drugačno, v njem pa nikjer ni bil omenjen Janša. To je, kot pravi Matoz, razvidno iz uradnega zaznamka o pregledu Črnkovičevega računalnika, ki ga je opravila kriminalistična policija. Na podlagi tega trdi, da obstaja utemeljen sum, da je tožilka obtožni predlog ponaredila, zato je edini in ključen dokaz v obtožnem predlogu izmišljen in prirejen za potrebe postopka. Prepričan je, da je tožilka to storila namenoma in da so bile pri tem hudo kršene pravice Janeza Janše. "Nedopustno je, kadar tožilec prireja dokaze in navaja lažno vsebino v svoj obtožni akt z očitnim namenom, da osebo, katero obtoži, v tem primeru Janeza Janšo, diskreditira in spravi v kazenski postopek, v katerem poskuša na podlagi lažnih dejstev dokazovati njegovo vpletenost," je opozoril. Matoz je dodal še, da gre za izkušeno tožilko, ki opravlja to funkcijo že 20 let, zato bi ji moral biti znan okvir pooblastil, ki jih ima. V ovadbi je še navedeno, da se je Zobec Hrastarjeva namenoma zatekla k temu, da si je izmislila dokaz, ker je pri prebiranju kazenske ovadbe in ob sodelovanju s kriminalisti spoznala, da ni dokazov, da je Janša storil kaznivo dejanje, povezano z afero Patria.
Janez Janša pa je opozoril, da je bila tožilka v enem od intervjujev s Črnkovičem javno opozorjena na to, da je v obtožnem predlogu potvorila listine iz kazenskega spisa. Obtožni predlog bi lahko v tem času že spremenila, popravila ali kako drugače reagirala. To po njegovi oceni pritrjuje domnevi, da je šlo za namerno dejanje. "Gre pa za edini zapis v sicer zelo obsežnem sodnem spisu, kjer naj bi se nekdo, ki ga jaz vsaj približno poznam, skliceval name. Vsi ostali, ki se tako ali drugače sklicujejo na ne vem kakšne zveze v takratni slovenski vladi, niso imeli nobene zveze, niti stikov niti znanstva z mano," je še povedal. Dodal je tudi, da Marije Črnkovič ne pozna.
Tožilstvo brez komentarja, Črnkovič z obrazložitvijo
Na tožilstvu so potrdili, da so ovadbo zoper Zobec Hrastarjevo prejeli. Zadeve pa niso želeli komentirati. Kot so pojasnili, odprtih kazenskih postopkov ne komentirajo.
Lastnik podjetja Rotis Ivan Črnkovič pa se je že odzval na omenjanje takratnega predsednika Janše v spornem elektronskem sporočilu. Kot je obrazložil, so se v tistem obdobju še dogovarjali, da bi dobili zastopstvo za Patrio in so zato poskušali narediti dober vtis, češ da imajo dobre zveze v državi. Njegova žena je tako v enem od elektronskih sporočil napisala, da naj bi se v Rotisu usklajevali s predsednikom vlade. Ko je Črnkovič prebral sporočilo, se je odločil ta del izbrisati in napisati, da se usklajujejo z ministrstvom za obrambo, "tako kot je realno tudi bilo". Ob tem je Črnkovič v pogovoru za STA zatrdil, da se v Rotisu z Janšo glede Patrie niso nikoli pogovarjali.
Erjavec in Gutman spoznana za nedolžna
Kot je znano, je Branka Zobec Hrastar v zadevi Patria leta 2009 vložila obtožni predlog tudi zoper nekdanjega ministra za obrambo Karla Erjavca in načelnika generalštaba Slovenske vojske Albina Gutmana. Obtožena sta bila nevestnega dela v službi, s čimer naj bi povzročila najmanj za 16,8 milijona evrov škode. Zobec Hrastarjevi obtožb ni uspelo dokazati. Sodišče je razsodilo, da sta Erjavec in Gutman nedolžna in da očitana škoda ni bila storjena
Tokratno kazensko ovadbo so 13. junija že posredovali na okrožno državno tožilstvo in v vednost vrhovnemu tožilstvu. Matoz in Janša zdaj pričakujeta, da bo tožilstvo kazensko ovadbo obravnavalo skladno z zakonom in začelo pregon zoper tožilko Zobec Hrastarjevo. "V kolikor bodo enakega mnenja, kot sem jaz, torej da gre za očitno zlorabo položaja, bodo zoper Hrastarjevo vložili obtožni predlog." Odvetnik je prepričan, da bo Janša oproščen očitkov, povezanih z nezakonitimi ravnanji okoli Patrie.
Če tožilstvo do roka ne bo odločilo o tej kazenski ovadbi, se bo Matoz odločil za možnost, da oškodovanec kot subsidiarni tožilec sam nadaljuje kazenski postopek.