Zbiranje podpisov za referendum o družinskem zakoniku se začenja
Politika | 17.06.2011, 12:31 Petra Stopar
Družinski zakonik je sprejet. Omogoča posvojitev biološkega otroka istospolnega para in na novo definira družino. Med drugim še prepoveduje kaznovanje otrok, uvaja institut zagovornika otroka in institut mediacije. Civilna iniciativa za družino in pravice otrok ter Nova Slovenija že zbirata podpise za razpis referenduma.
Vse kaže, da bo imel trojni referendum nadaljevanje. Po sprejetju družinskega zakonika v Državnem zboru so zagovorniki družine in pravic otrok že začeli zbirati podpise za zagon referendumskih aktivnosti. Pobudnica je Civilna iniciativa za družino in pravice otrok, pridružila se ji je tudi Nova Slovenija.
Vodja iniciative Aleš Primc namreč obžaluje, da so poslanci sprejeli zakon, ki po njegovem mnenju otroku jemlje temeljno človekovo pravico do mame in očeta. Ta pa je, kot pravi, nujna za otrokovo normalno vzgojo in razvoj. Tudi predsednica NSi Ljudmila Novak obžaluje, da je DZ potrdil zakonik v takšni obliki, ki bo po njenem mnenju škodljiv za odnos državljanov do pojmovanja družine. "Menimo, da tega zakonika ne podpira veliko število državljanov, nenazadnje je bilo zbranih 65.000 podpisov proti temu zakoniku, in menim, da bi morali poslanci, vlada bolj spoštovati voljo ljudstva."
Sicer si Primc želi, da bi državni svet sprejel veto na zakonik, saj je to po njegovem mnenju najlažja pot do tega, da zakonik ne bi veljal. Državni svetniki namreč lahko do četrtka vložijo veto na zakonik, nekateri svetniki so to tudi že napovedali. Kot so danes pojasnili v državnem svetu, pobude za glasovanje o vetu še niso dobili. Primc tudi obžaluje, da se "vlada ni bila pripravljena pogovarjati in priti do rešitev, ki bi bila za vse sprejemljiva". Po njegovem mnenju vlada s tistim, ki sama pojmuje kompromisni predlog, ni stopila nobenega koraka nazaj. "Gre samo za prevaro, s katero želi zamegliti to temeljno dejstvo, da izenačuje pomen mame in očeta s pomenom dveh mam oz. dveh očetov v družinskem zakoniku," je dejal.
Če bo podana pobuda o presoji ustavnosti referendumskega vprašanja, pa Novakova upa, da bo ustavno sodišče zaščitilo pravice otrok. "Otroci so bitja, osebe, ki potrebujejo posebno zaščito in niso pravica nobenega, tudi ne pravica manjšin," je dejala predsednica NSi na današnji novinarski konferenci.
"Slovenija vsekakor potrebuje nov družinski zakonik. Glede na število vloženih amandmajev pa je postala neka čudna gmota," pravi Novakova. Meni, da bi bil lahko družinski zakonik veliko boljši in sprejet z večjim družbenim konsenzom, namesto da je bil izsiljen.
Za zakonik so sicer glasovali v SD, Zares, LDS in DeSUS (z izjemo Franca Jurše), podprla pa sta ga tudi dva nepovezana poslanca (Andrej Magajna se je vzdržal). Proti pa so bili v SDS, SNS in SLS. Poslanca manjšin sta se glasovanja vzdržala.
Po prvotnem predlogu bi bili istospolni pari popolnoma izenačeni s heteroseksualnimi, kar pa je naletelo na odpor opozicije. Zato je ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve pripravilo kompromisno besedilo, po katerem istospolni par ne more skleniti zakonske, temveč partnersko skupnost.
Poleg tega istospolni par skupaj ne more posvojiti otroka, lahko pa eden posvoji biološkega otroka drugega. Tudi takšen predlog je naletel na neodobravanje opozicijskih strank, ob tem pa je izgubil podporo poslancev LDS. A slednji so si tik pred glasovanjem premislili in zakonik podprli.
komentirala sprejetje družinskega zakonika in uradno napovedala zbiranje podpisov za razpis referenduma. Družinski zakonik je za Novo Slovenijo nesprejemljiv, saj uničuje tradicionalno družino.