Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Rok MihevcRok Mihevc
dr. Andrej Saje (foto: TU SŠK)
dr. Andrej Saje

Katoliška Cerkev v Sloveniji odločno obsoja napad na budističnega lamo

Slovenija | 15.06.2011, 18:22

Predsednik budistične skupnosti Dharmaling v Sloveniji lama Shenpen Rinpoche, ki sta ga med sprehodom v nedeljo zvečer napadla dva neznanca, je v stabilnem stanju. Na napad se je v imenu Slovenske škofovske konference odzval generalni tajnik dr. Andrej Saje. Zapisal je: „V Katoliški Cerkvi napad na predstojnika budistične kongregacije Dharmaling v Sloveniji gospoda Šenpena Rimpočeja odločno obsojamo.“

Lama Shenpen Rinpoche po nedeljskem napadu, v katerem sta mu neznanca prebodla pljuča, okreva na intenzivnem oddelku ljubljanskega kliničnega centra. Po poročanju medijev, v budistični kongregaciji Dharmaling ne vedo in za zdaj ne želijo ugibati, ali je šlo za religiozno naravnan napad, prepričani pa so, da je bil napad načrtovan, saj naj bi ga eden od napadalcev poklical po imenu.

Dr. Andrej Saje, generalni tajnik in tiskovni predstavnik Slovenske škofovske konference je med drugim še zapisal, da lami izražajo sočutje in bližino ter mu želijo čim prejšnje okrevanje. Od pristojnih državnih organov pa pričakujejo, da bodo storilce našli in z njimi ustrezno postopali.

„Država in civilna družba, v katero sodijo tudi Cerkve in verske skupnosti, ne smemo dovoliti, da bi se sprijaznili z obstoječim stanjem ter dopuščali fizično obračunavanje, diskriminacijo, krivice in versko nestrpnost, ki danes še posebej prizadenejo katoličane in pripadnike drugih Cerkva in verskih skupnosti. To je naloga, za katero besede ne zadoščajo. Potrebno je stalno in konkretno prizadevanje oblasti in vsakega posameznika v okolju, kjer živi. Verska svoboda sodi med temeljne človekove pravice, njeno spoštovanje pa sta bistvena prvina in preizkus pravne države. V družbi ima osebno versko prepričanje pozitiven pomen, solidarnost, medsebojna pomoč in dialog pa predstavljajo pot za sodelovanje pri iskanju in utrjevanju miru in sožitja. Vsakršna nestrpnost ali nasilje na osnovi katere koli osebne okoliščine, stanja ali življenjskih razmer sta nesprejemljiva, toleriranje agresivnih dejanj pa predstavlja tiho obliko podpore. Tovrstni incidenti pričajo tudi o tem, da je v naši družbi za ustrezen in odprt dialog premalo prostora,“ je v izjavi zapisal dr. Andrej Saje.

Na napad se je odzvala tudi Islamska skupnost v Republiki Sloveniji, kjer obsojajo napad na predstavnika budistične skupnosti. Prepričani so, da obstoj različnih verskih skupnosti v Sloveniji bogati družbo, v kateri živimo. Od pristojnih organov pa pričakujejo, da ustrezno ukrepajo in zaščitijo predstavnike vseh verskih skupnosti.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona) Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona)

Spremljajte dogajanje s Trga svetega Petra

Za zdaj je jasno, da so kardinali včeraj prvič volili in papež ni bil izvoljen. Preseneča, da so glasovnice zažgali razmeroma pozno. Glede na izkušnje minulih konklavov, lahko danes prvi dim iz te ...

Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak) Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak)

Umrl zadnji čedermac

V bolnišnici v Vidmu je včeraj umrl Božo Zuanella, župnik v Tarčmunu in Sovodnji. Čez mesec in pol bi praznoval šestdesetletnico duhovništva, decembra bi dopolnil 84 let. Bil je tudi zbiralec ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...