Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
Kranjska sivka (foto: Marjan Papež)
Kranjska sivka

Ustanovljen bo čebelarski inštitut

Slovenija | 03.06.2011, 10:20

Na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano se je včeraj sestala strokovna skupina, ki se ukvarja z letošnjimi pomori čebel na območju Pomurja in se seznanila z naknadnimi ugotovitvami ter strokovnimi utemeljitvami v zvezi s padcem čebel ter ukrepi, ki jih bo ministrstvo izvajalo.

Spomnimo, po aprilskem pomoru čebel na 23-tih lokacijah v Pomurju, ko je bilo prizadetih skoraj 2500 čebeljih družin, je minister za Kmetijstvo mag. Dejan Židan dejal:

„Želimo ugotoviti vzrok, želimo ugotoviti krivca, in krivca tudi kaznovati, v primeru, da je potrebno tudi v sistemu kar koli spremeniti, na podlagi zakonodaje ali odobritve kar koli drugega..., pa bomo tudi to storili!“

Tudi včerajšnji sestanek strokovne skupine je sklical minister za kmetijstvo, udeležili pa so se ga ob strokovnih službah ministrstva tudi predstavniki Čebelarske zveze Slovenije, Kmetijskega inštituta, Zavoda za zdravstveno varstvo iz Maribora, Nacionalnega veterinarskega inštituta, Biotehniške fakultete in Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije.

Eden izmed glavnih krivcev za pomor čebel je aktivna snov klotianidin, ki se je za čebele izkazala kot izjemno strupena, so ugotovili. Neposredna krivda kmetovalcev je pri tem izključena, kar po navedbah ministrstva potrjujejo tudi ugotovitve inšpekcijskih pregledov na tamkajšnjih kmetijskih gospodarstvih.

Na sestanku je bila predstavljena tudi ugotovitev, da so bile čebele prizadetih čebelarjev v dobrem zdravstvenem stanju. Ker nekateri inšpekcijski postopki še potekajo, so na kmetijskem ministrstvu napovedali, da bodo končno poročilo pripravili po njihovi zaključitvi in ga tudi posredovali javnosti.

Strokovna skupina je sprejela tudi štiri sklepe. Tako bo minister Židan uvedel upravni nadzor nad postopki, ki so v letu 2009, po sprva sprejeti prepovedi, pripeljali do ponovnega dovoljenja za uporabo semena koruze in oljne ogrščice, tretiranega z neonikotinoidi.

Ministrstvo za kmetijstvo bo preučilo možnost in se pripravilo na morebitne tožbe proti proizvajalcem fitofarmacevtskih sredstev iz skupine neonikotinoidov, ki so jih ugotovili pri letošnjih pomorih čebel.

Napovedali so tudi sestanek pristojnih upravnih in strokovnih služb Slovenije in Madžarske ter izmenjavo rezultatov raziskav in ugotovitev ob pomorih čebel na obeh straneh meje. Skupina podpira tudi ustanovitev čebelarskega inštituta.

Predsednik čebelarjev Boštjan Noč je že aprila za naš radio povedal, da čebelarji nujno potrebujejo raziskave praktičnih problemov pri čebelarjenju s kranjsko sivko in ne akademskih razprav, katerih glavni namen je pridobitev doktoratov:

„... tukaj je problem, da je treba uporabniku (čebelarju) dati orodje, da bo povedal kaj rabi, stroka pa naj naredi tisto, kar uporabnik rabi, ne pa da je stroka zaradi stroke...“

Tudi Čebelarska zveza Slovenije je včeraj napovedala vložitev tožbe proti neznanemu storilcu zaradi letošnjih aprilskih pomorov čebel v Pomurju.

Slovenija, Kmetijstvo
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...