Kardinal Bozanić, nadškof Srakić in Jandroković
Papežev obisk na Hrvaškem bo spremljajo več kot 1200 novinarjev
| 29.05.2011, 05:54
Do papeževega obiska na Hrvaškem je še slab teden. Tamkajšnji verniki so se na dogodek v petek začeli pripravljati s posebno devetdnevnico. Novinarji pa so lahko v Zagrebu izvedeli še zadnje podrobnosti obiska. Predstavili so jih predsednik hrvaške škofovske konference džakovsko - osiješki nadškof Marin Srakić, zagrebški nadškof kardinal Josip Bozanić, ter podpredsednik hrvaške vlade Gordan Jandroković, ki je tudi predsednik državnega odbora za pripravo papeževega potovanja.
Nadškof Srakić je spomnil, kako je bilo za pripravo obiska, ki ga bodo na različnih mestih spremljale velike množice vernikov, relativno malo časa, a je vesel, da so priprave uspešno pripeljali do konca. Predsednik hrvaške škofovske konference se je zahvalil tudi vsem, ki so pri pripravi sodelovali, ter tudi medijem, ki bodo dogajanje spremljali. „Preko vas želim danes povabiti vse vernike iz domovine in izseljenstva, naj pridejo 5. junija na hipodrom na veliko evharistično slavje s papežem Benediktom XVI. Pripravili smo zadostno število brezplačnih vstopnic, naj bo ta sveta maša znak naše verske in državne povezanosti. Bodimo ta dan skupaj v Kristusu in skupaj v molitvi.“
Tudi zunanji minister Jandroković izrazil zadovoljstvo, da je bilo s strani državnega odbora za pripravo obiska storjeno vse za brezhiben prihod svetega očeta. „Želim se zahvaliti vsem, ki so s strani Cerkve sodeloval pri pripravi. Sodelovanje je bilo izredno dobro in v zadovoljstvo obeh strani smo sproti reševali vsa odprta vprašanja. Mislim, da bo to uspešen obisk tako iz pastoralnega kot državnega vidika.“
Po besedah Jandrokovića obisk med drugim potrjuje izjemne prijateljske odnose med Republiko Hrvaško in Svetim sedežem. Ob tem je spomnil tudi na to, da je Sveti sedež med prvimi priznal samostojno Hrvaško. „Hvaležni smo, da se odnosi od takrat razvijajo v duhu prijateljstva, sodelovanja in razumevanja. Obisk je pomemben tudi v luči 20. obletnice neodvisnosti, pred nami pa je prav tako sklep pogajanj Hrvaške za vstop v Evropsko unijo. Obisk v političnem smislu poleg tega kaže tudi na jasno podporo Svetega sedeža in svetega očeta sklepu pogajanj in vstopu Hrvaške v EU. Izjemno smo hvaležni za to podporo, ki nas bo spodbudila, da pogovore privedemo h koncu in tako kot polnopravna članica aktivno sodelujemo v delovanju Evropske unije in da v življenju te poudarimo tudi vrednote, ki so globoko ukoreninjene v hrvaškem narodu.“
Večina se ob papeževem obisku sprašuje tudi o stroških. Ti naj bi bili po besedah Jandrokovića veliko manjši, kot v drugih državah, ki jih je papež obiskal. Gibali naj bi se od 12 do 14 milijonov kun, kar je manj kot dva milijona evrov. Država in Cerkev bosta prispevala vsaka polovico.
Kardinal Bozanić je posebej omenil, da se zanimanje za papežev obisk v zadnjem tednu povečuje. „Akreditiranih je približno 1200 novinarjev, med njimi več kot sto iz drugih držav. Prav tako je prijavljenih 25 televizijskih hiš, pa tudi sam sem v minulih dneh dal več kot 20 intervjujev različnim tujim medijem. Ob tem lahko rečem, da bo Hrvaška te dni v središču ne samo cerkvene, ampak tudi civilne javnosti.“
Nedeljskega srečanja s papežem se bo v Zagrebu udeležilo tudi mnogo Slovencev, zato bo Benedikt XVI. v nedeljo po opoldanski molitvi pozdravil tudi slovenske vernike.