Večer krščanskih izročil že 35 let povezuje verne Slovence
Slovenija | 23.05.2011, 11:38
Slovenci v Združenih državah Amerike so na današnji dan leta 1976 prvič praznovali večer krščanskih izročil. Pobuda, ki se sprva povezovala slovenske skupnosti raztresene na vseh celinah sveta in jih povezala pred podobo Marije Pomagaj, je v letih po osamosvojitvi zaživela tudi v Sloveniji. Z Radiem Ognjišče pa je dobila še dodaten poudarek, saj je Marija z Brezij naša zavetnica.
Začetek večera krščanskih izročil
Na mednarodnem evharističnem kongresu, ki je leta1976 potekal v Filadélfiji v Združenih državah Amerike, se je zbralo kar sedemsto Slovencev. Največ jih je prišlo iz Amerike; bili so tudi iz drugih dežel sveta, iz zamejstva in nekaj iz domovine. V zavesti, da jih prav tako kot evharistija povezuje tudi Jezusova Mati, so sklenili, da bodo vsako leto 23. maja, na predvečer praznika Marije z Brezij, ki varuje slovenski narod in slovenska izročila v svetu, v svojih domovih prižgali sveče. Preživeli bodo večer v mislih na krščanska izročila, ki so stoletja vodila naš rod v domovini, danes pa tudi vse, ki živijo po svetu. Že takrat so povabili Slovence v domovini in vse rojake slovenskega izročila v svetu, da se jim pridružijo. Slovenski duhovniki po svetu, ki so skrbeli za naše rojake, so pobudo z veseljem sprejeli in tako je Marija Pomagaj že naslednje leto povezala številne verne Slovence, ki so zapustili svojo domovino in si ustvarili drugi dom na tujih tleh. Brezjanska Marija pa jih je spomnila na vse tisto, kar so v srcih prinesli od doma in skušali ohraniti svojim otrokom.
Praznovanju večera krščanskih izročil, so se s slovesnim bogoslužjem pridružili tudi na Brezjah. Na predvečer praznika so frančiškani, ki skrbijo za to Marijino narodno božjepotno svetišče, povabili ljubljanskega nadškofa, da je daroval sveto mašo in vodil procesijo z milostno podobo Marije Pomagaj po vasi. Pozneje so slovesnost izmenično vodili tudi drugi slovenski škofje. Po osamosvojitvi so na Brezje začeli prihajati tudi rojaki, ki so se na ta dan mudili v domovini. Prišli so pozdravit svojo mater - Marijo Pomagaj z Brezij. Na velik pomen večera krščanskih krščanskih izročil, za rojake na tujem kaže tudi spominska plošča z napisom, ki so jo izseljenci v letu 1995 prinesli na Brezje. Na njej piše:
Mi, ki živimo daleč v tujini,
k Tebi se vračamo polni želja;
mi, ki umrli smo daleč od doma,
v srcih nosili smo Tebe, Gospa,
prosi za ene in druge Boga.
Verni Slovenci z vsega sveta.
Večer krščanskih izročil in Radio Ognjišče
Ko je v letu 1994 zaživel Radio Ognjišče najprej s studiem v Kopru in zatem še v Ljubljani, je večer krščanskih izročil postal tudi večer naše zavetnice. Glavni in odgovorni urednik mgsr. Franci Trstenjak je to pojasnil z besedami: Ob začetku Radia Ognjišče smo Marijo Pomagaj oklicali za svojo radijsko zavetnico. Zato se pri njej na Brezjah vsako leto ob njenem prazniku zberemo s hvaležnostjo, jo počastimo in se ji priporočamo, ker vemo, da brez Marijine priprošnje in Božje pomoči ne bo pravega žegna pri našem poslanstvu. Veseli smo, da to željo in namen delijo z nami mnogi naši podporni člani, poslušalci in zato rade volje pridejo 23. maja zvečer na Brezje. Z Radiem Ognjišče je večer krščanskih izročil dobil nov poudarek, saj mnogi rojaki po svetu lahko spremljajo neposreden prenos večerne maše in procesije z milostno podobo ob petju Litanij Matere božje. Tako njihov večer ob prižgani sveči pred podobo Marije Pomagaj postane duhovno romanje na Brezje, kjer domuje Kraljica slovenske vernosti.
Marija Pomagaj, Kraljica Slovencev
Povezanost Slovencev na tujem z Marijo pomagaj, sega že v prva desetletja prejšnjega stoletja. Kronanje Marije Pomagaj 1. septembra 1907 je v domovino privabilo številne Slovence, ki so živeli razkropljeni po svetu. Ko so se vračali v dežele, kjer so si ustvarili nov dom, jih je tja spremljala Marija z Brezij. Njeno češčenje so spodbujali tudi frančiškani, varuhi njenega svetišča. Ko so si slovenski frančiškani v Združenih državah Amerike po letu 1923 na opuščeni kmetiji v Lemontu pri Chicagu uredili svoje središče s samostanom in cerkvico, so v njej 24. maja 1925 namestili sliko Marije Pomagaj. Škof Jeglič, je nekaj let zatem Marijino podobo kronal in tako so rojaki v ZDA dobili svoje ameriške Brezje, kamor še zdaj prihajajo romarji iz Severne Amerike, pa tudi od drugod. Škof Jeglič, ki je sam nekaj časa živel v izseljenstvu, je Marijo Pomagaj nameraval razglasiti za Kraljico in Mater po svetu razkropljenih Slovencev. Danes lahko rečemo, da je ne glede na to že zdavnaj postala Kraljica Slovencev. Njene podobe, tudi kronane, najdemo na vseh celinah sveta.
Letošnje praznovanje
Nocoj smo vsi povabljeni, da prižgemo svečko, zmolimo desetko rožnega venca, se spomnimo na tiste, ki so odšli daleč po svetu na izseljence, naše misijonarje, delavce na tujem ... pa tudi na vse tisto, kar nas povezuje z Marijo Pomagaj, s koreninami slovenske vernosti ter vsega tega kar je Cankar strnil v besede „Mati! Domovina! Bog!“
Pri Mariji Pomagaj na Brezjah se bo večer krščanskih izročil s srečanjem prijateljev Radia Ognjišče začel bo 20. uri, ko bo sveto mašo daroval mariborski nadškof Marjan Turnšek. Maši bo sledila procesija z milostno Marijino podobo po vasi in nazaj v baziliko, kjer bo blagoslov z Najsvetejšim. Prek valov Radia Ognjišče, ki bo mašo in procesijo s petimi litanijami Matere Božje neposredno prenašal, boste Brezje lahko „obiskali“ tudi poslušalci ob radijskih sprejemnikih, ter vsi, ki nas spremljate preko satelita in svetovnega spleta. Na jutrišnji god Marije Pomagaj - Marije Pomočnice kristjanov bodo maše po nedeljskem razporedu. Romarsko mašo ob 16. uri bo daroval ljubljanski stolni prošt in župnik prelat Jože Lap.